Акне

Багато людей стикаються з акне протягом життя. Чому виникає акне? Цей стан може бути не лише розчаровуючим і болісним, але й значно впливати на самооцінку, викликаючи почуття невпевненості. За даними досліджень, до 95% підлітків і 54% дорослих старше 25 років мають проблеми з акне. Незалежно від ступеня тяжкості — чи це легкі періодичні висипання, чи серйозні тривалі запалення — акне є поширеною проблемою.

Чому з’являється акне? Акне часто не має однозначної причини, що ускладнює процес його лікування. Перші ознаки акне можуть з’явитися у різному віці. Але функціональна медицина пропонує підхід, який враховує всі можливі фактори, що сприяють розвитку цього стану. Вона створює індивідуальні плани, спрямовані на усунення конкретних причин акне.

Що таке акне?

Акне — це поширене захворювання шкіри, яке виникає через закупорку волосяних фолікулів. Найчастіше висипання з’являються на обличчі, грудях, плечах та спині. Сальні залози, які розташовані поруч з волосяними фолікулами, виділяють жироподібну речовину — шкірне сало. Воно захищає шкіру та забезпечує її зволоження. У нормі сало та мертві клітини шкіри виводяться через пори. Але іноді ці компоненти злипаються, блокуючи пори. Це створює сприятливе середовище для бактерій, що живуть на шкірі, які провокують запалення та утворення прищів і тоді виникає вугрова хвороба акне.

Від чого акне? Акне може з’явитися у будь-якому віці, але частіше вражає підлітків і молодь, оскільки гормональні зміни в цей період стимулюють активність сальних залоз (гормональне акне). Жінки також страждають від акне зазвичай частіше, ніж чоловіки.

Види акне

Існує кілька видів акне, які поділяються на запальні та незапальні форми акне:

Незапальні акне:

  1. Чорні точки (відкриті комедони) — це закупорені пори, верхня частина яких залишається відкритою. Через контакт з повітрям вміст пори окислюється і темніє.
  2. Білі вугри (закриті комедони) — це закупорені пори, верхня частина яких закрита, що створює вигляд невеликих білих горбиків.

Якщо видавлювати прищі, можуть з’явитися рубці після акне. Тому у випадку, коли з’явилися симптоми акне, необхідно звернутись до лікаря.

 

 

Важка форма акне:

  1. Папули — маленькі червоні запалені горбики.
  2. Пустули — папули, наповнені гноєм.
  3. Вузлики — великі, тверді та болючі утворення під шкірою.
  4. Кісти — глибокі, заповнені гноєм утворення, які часто залишають шрами.

Дуже важливо при акне виявити причину, що їх викликала. І не можна ці висипання ігнорувати, адже можуть з’явитися неприємні рубці після акне.

Причини виникнення акне

На базовому рівні акне виникає через закупорку пор. Але функціональна медицина розглядає ширший спектр факторів, що можуть сприяти розвитку цього стану:

 

  • Генетика — генетична схильність грає важливу роль. Якщо у вашій родині були випадки акне, ймовірність їх появи у вас значно зростає.
  • Мікробіом шкіри — на шкірі живуть різноманітні мікроорганізми, які утворюють її мікробіом. Дисбаланс цього мікробіому, спричинений, наприклад, використанням агресивних засобів для догляду або антибіотиків, може призводити до акне. Зокрема, бактерії Cutibacterium acnes часто асоціюються з розвитком акне.
  • Порушення роботи кишківника. Дисбаланс кишкової мікрофлори, особливо такий стан, як синдром надмірного бактеріального росту в тонкій кишці (СНБР), часто є причиною виникнення вугрів. Дослідження показали, що СНБР зустрічається у людей з акне частіше, ніж у здорових людей.
  • H.pylori. Було виявлено, що у людей з важкими формами акне інфекція H. pylori зустрічається значно частіше.
  • Гормонигормональний дисбаланс є однією з основних причин акне. Надлишок андрогенів, таких як тестостерон, стимулює вироблення шкірного сала, що сприяє закупорці пор. Цей механізм пояснює часті випадки акне у підлітковому віці, під час вагітності або в період менопаузи, при СПКЯ.
  • Харчування — деякі продукти, наприклад, молочні продукти, цукор можуть викликати загострення акне. Вони впливають на рівень гормону IGF-1, який стимулює вироблення шкірного сала.
  • Харчові алергії та непереносимість часто супроводжуються порушеннями мікрофлори кишківника (дисбактеріозом) та підвищеною проникністю його стінок. Це, своєю чергою, може призводити до виникнення шкірних проблем, зокрема, акне.
  • Дефіцит мікроелементівнизький рівень цинку, вітамінів A, E, D та підвищений рівень вітаміну B12 також асоціюються з акне. Які вітаміни приймати при акне? Дослідження свідчать, що добавки омега-3 жирних кислот, вітаміну B5 і інші вітаміни від акне допомагають зменшити симптоми.IntraDermium
  • Стресактивує гормональні реакції, які можуть спричиняти запалення шкіри. Він також впливає на роботу кишківника, сприяючи появі акне.

Деякі ліки, зокрема ті, що містять тестостерон, кортикостероїди або літій, можуть викликати причини акне у жінок і чоловіків.

Діагностика та лікування акне у функціональній медицині

Чи можна вилікувати акне? Функціональний підхід до лікування акне передбачає глибокий аналіз стану організму. Які аналізи здають при акне? Лікар може призначити наступні аналізи при акне:

  • Гормональне тестування — тест на статеві гормони та гормони надниркових залоз допоможе виявити можливі порушення. Гормональний збій акне викликає дуже часто. Наприклад, підвищений рівень IGF-1 або кортизолу може бути пов’язаний із появою акне на руках і інших ділянках тіла.
  • Тест NutrEval® FMV — це комплексне дослідження, яке аналізує не лише основні вітаміни та мінерали, але й рівень токсичних речовин в організмі, баланс жирних кислот.
  • Тест Metabolomix+ — це детальний аналіз метаболізму, який допомагає виявити внутрішні причини шкірних проблем, таких як акне. Він оцінює рівень вітамінів, мінералів, амінокислот та інших важливих речовин в організмі, що можуть впливати на стан шкіри.
  • Комплексний аналіз калу GI Effects® Comprehensive Profile — це всебічний аналіз, який дозволяє оцінити не тільки склад мікрофлори кишківника, але й функцію підшлункової залози, імунну відповідь кишківника та наявність патогенних мікроорганізмів. Такий комплексний підхід допомагає виявити корінь проблеми і розробити індивідуальний план лікування.
  • Комплексний аналіз IgG та IgE до продуктів харчування — це детальне дослідження, яке охоплює широкий спектр продуктів. Він допомагає виявити як негайні алергічні реакції (IgE), так і відстрочені реакції непереносимості (IgG), що можуть бути пов’язані з проблемами зі шкірою, зокрема, з акне.
  • Тест на синдром надмірного бактеріального росту (СНБР) допомагає виявити дисбаланс кишкової мікрофлори, який може бути пов’язаний з акне. Цей тест оцінює рівень бактерій у тонкій кишці, які можуть впливати на стан шкіри та сприяти розвитку запальних процесів. 

Лікар обов’язково призначає аналізи при акне, щоб виявити, що саме спричиняє їхню появу. І лише після цього можливо спланувати якісне лікування акне.

 

 

Як позбутися акне?

Як лікується акне? Дотримання простих правил може допомогти запобігти висипанням:

  1. Використовуйте м’який очищувальний засіб для шкіри двічі на день та після потовиділення, щоб прибрати акне симптоми.
  2. Зволожуйте шкіру некомедогенним кремом, щоб позбутися акне на обличчі.
  3. Уникайте дотику до обличчя руками, бо брудні руки — також часто причини акне.
  4. Обирайте засоби для догляду тільки з лікарем.

Щоб допомогти організму якомога швидше позбавитися проблеми, вживайте вітаміни проти акне, які призначить лікар. Також лікар може рекомендувати приймати бади* при акне залежно від причини його появи.

Роль харчування

Що не можна їсти при акне? Харчування відіграє важливу роль у боротьбі з акне. Дослідження показують, що дієти при акне є досить дієвими:

  • Дієта анти акне з низьким глікемічним індексом.
  • Виключення з раціону молочні продукти.
  • Вживання продуктів, багатих омега-3 жирними кислотами, допомагає проти акне.
  • Додавання пробіотиків до раціону. 

Правильна дієта при акне допомагає покращити стан шкіри. Особливо корисні омега 3 від акне. Якщо немає можливості вживати достатню кількість жирної риби, розгляньте можливість прийому добавок з омега-3 жирними кислотами.

Управління стресом

Зниження рівня стресу позитивно впливає на стан шкіри та прибирає акне на тілі. Для цього корисними будуть:

З чого почати лікування акне? Функціональна медицина пропонує цілісний підхід до лікування, розглядаючи всі можливі причини появи акне. Наші спеціалісти в клініці Святого Даміана Цілителя розробляють під кожного пацієнта окремо протокол лікування акне, в який обов’язково входить очищення організму і його насичення необхідними вітамінами та мікроелементами, яких не вистачає, поліпшення здоров’я кишківника, збалансування рівня цукру в крові та гормонального фону. Лише комплексна діагностика всього організму і розробка персоналізованого лікувального плану допоможе позбутися акне у дорослих і підлітків.

 

 

 

*Дієтична добавка (відповідно до законодавства України).

 

Цей блог має інформаційний характер, створений з метою надання загальної інформації та не призначений для діагностики, лікування або надання медичних рекомендацій. Будь ласка, проконсультуйтеся з лікарем щодо будь-яких питань, пов’язаних зі здоров’ям.