Алергії

Коли організм людини зазнає атаки патогенів або інших чужорідних частинок, які сприймаються як шкідливі, для усунення загарбників запускається імунна відповідь. 

Імунна система використовує різноманітні прийоми, щоб допомогти ідентифікувати цих нападників, а потім залучити спеціальні клітини до місць атаки, які можуть знищити їх і захистити організм. Однією з таких захисних реакцій є алергія. Вона належить до категорії імунних реакцій, відомої як гіперчутливість. За її допомогою організм надмірно реагує навіть на вторгнення чогось нешкідливого, переводячи імунну систему в перевантажений режим.

Чому виникає алергія?

Розпізнаючи алерген як зловмисника, організм посилає імунні клітини, які називаються Т-хелпери. Щоб допомогти впоратися з нападником, вони виділяють сигнальні молекули,  які залучають інші імунні клітини, у тому числі В-клітини. Вони стимулюють вироблення антитіл під назвою IgE, що розпізнають його та зв’язують алерген. Це сприяє виробленню речовини, яка називається гістаміном.

Гістамін, у свою чергу, впливає на міжклітинні зв’язки у стінках судин, збільшуючи їх. За рахунок цього лейкоцити та інші імунні клітини виходять із просвіту судин та  усувають нападника. Внаслідок цього з’являється алергічна реакція. Оскільки молекули IgE, специфічні для антигену, можуть продовжувати циркулювати в організмі, це дає імунній системі своєрідну пам’ять про те, чому вона була піддана. Потім у разі ідентифікування потенційного нападника організм дуже швидко відреагує на нього. 

Причини алергії

Алергію викликають алергени, з якими стикається організм. Деякі із них переносяться по повітрю. При контакті з очима, носом, ротом і легенями при вдиханні може розвинутися сезонна алергія на пилок, а також на цвіль, укуси комах, пил, ліки, деякі продукти харчування та на інше. Контакт алергену зі шкірою також потенційно може спровокувати алергічну реакцію, зокрема на латекс, шерсть чи інший матеріал. 

Епідеміологічні дані свідчать про нижчу частоту аутоімунних та імунологічних розладів у країнах, що розвиваються. У краще розвинутих країнах організм людини піддається впливу великої кількості забруднюючих речовин і промислових побічних продуктів, що робить його більш чутливим до алергенів. Це призвело до появи гігієнічної гіпотези, від чого може бути алергія. Вона припускає, що проблеми з імунною системою, виявлені в дитинстві, зберігаються й у дорослому віці. Вони виникають внаслідок значного зменшення контактів із різноманітними збудниками, внаслідок чого імунна система стає «нетренованою». Надалі це порушує адаптацію імунної системи до нових викликів.

Алергія: симптоми імунної відповіді

У залежності від місця потрапляння алергену в організм і сили алергічної реакції симптоми алергії можуть відрізнятися. 

Основні ознаки алергічної реакції:

  • чхання, кашель, хрипи та звуження дихальних шляхів, що іноді супроводжуються астмою;
  • набряк і запалення тканин носа і носових пазух;
  • закладеність, відчуття повноти та біль у вухах;
  • почервоніння і свербіж очей (кон’юнктивіт);
  • шкірні висипання, екзема або кропив’янка;
  • сильне здуття живота, біль у животі, діарея, блювання, підвищене газоутворення, судоми, відчуття свербіння, поколювання у роті.

Якщо ви періодично спостерігаєте у себе подібні симптоми. зверніться до лікаря, щоб він оцінив ваш стан і знайшов причину появи цих симптомів.  

 

 

Більшість хронічних алергіків також страждають від частих ангін, інфекцій носових пазух і проблем зі шкірою. Якщо відбувається екстремальна алергічна реакція, симптоми якої — набряк верхніх дихальних шляхів, головний біль, різке зниження артеріального тиску та пришвидшене серцебиття. Цей стан називається анафілаксією. У важких випадках може виникнути:

  • ущільнення або звуження дихальних шляхів; 
  • набряк обличчя, шиї або закладення горла, що ускладнює дихання;
  • сильна втома;
  • запаморочення;
  • втрата свідомості.

Якщо проігнорувати необхідність лікування алергії цього виду, це може мати серйозні наслідки. які можуть загрожувати життю. Тому за наявності цих симптомів необхідно негайно звернутися за невідкладною медичною допомогою!

Алергія: види та їх особливості

Харчова непереносимість

У дітей часто спостерігається алергія на молоко, курячі яйця, куряче мʼясо, креветки, рибу, арахіс, волоські горіхи, банан, персик та полуницю. 

У дорослих буває алергія, прояви якої  можна сплутати з харчовим отруєнням або шлунково-кишковим розладом. Якщо людина досить чутлива до їжі, є ймовірність алергічної реакції та анафілактичного шоку, слід бути особливо обережним. Не їсти, не торкатися або навіть не нюхати продукти-алергени.

Основні харчові алергени для дорослих 

    1. Молочні продукти. У цьому разі організм людини не здатний засвоювати молоко та інші молочні продукти, оскільки білки коров’ячого молока провокують імунну відповідь.
    2. Яйця. У більшості випадків люди реагують на яєчний білок, але іноді також розвивається реакція на жовток. Зазвичай при алергії на яйця розвивається подібна реакція м’ясо на курки та іншої птиці.
    3. Арахіс. Встановлено, що алергічна реакція на арахіс спричиняє більше летальних випадків, пов’язаних із їжею, ніж будь-яка інша. Тому більшість світових авіакомпаній не подають арахіс як закуску під час польоту, оскільки арахісова олія або пил можуть викликати алергічну реакцію у багатьох людей.
    4. Горіхи. Алергія на інші горіхи (мигдаль, волоські, кеш’ю, фундук тощо) часто зустрічається у дітей, але буває й у дорослих.
    5. Риба і морепродукти. Як риба, так і рибні продукти, зокрема імітація м’яса краба (яке містить рибу), омари, креветки та інші ракоподібні можуть викликати харчову алергію. Також слід уникати соусів, які містять анчоуси.
    6. Соя. Окрім того, що вона є компонентом багатьох азійських страв (соєвого соусу чи тофу), вона є поширеною компонент швидкого харчування. Соєве м’ясо і борошно часто використовують для приготування гамбургерів і булочок. Соєвий білок також міститься в багатьох консервах, бульйонних кубиках та інших харчових ароматизаторах. Якщо ви маєте алергію на сою, вам слід дуже уважно читати склад продуктів, щоб впевнитись, що він не містить сої. 
    7. Пшениця. Зернові продукти (крупи) та хлібобулочні вироби містять багато потенційно алергенних компонентів. Враховуючи домінування пшеничних продуктів у нашому раціоні, це може бути однією з найважчих харчових алергій, з якими можна боротися.

Іноді трапляється алергія на солодке — десерти, газовані напої, випічку, морозиво, солодкі фрукти тощо. 

Однією з найпоширеніших причин непереносимості цукру є алергія на лактозу та фруктозу. У більшості випадків із нею пов’язана алергія на глютен, що міститься в житі та пшениці. 

Деякі звичайні харчові хімічні речовини також можуть викликати алергічні реакції, зокрема сульфіти, які зазвичай використовуються як консерванти у вині, сухофруктах і продуктах із квашеної капусти, сушеної картоплі.

Такі харчові барвники, як тартразин, також можуть посилити алергію у деяких людей, змушуючи їх повністю уникати продуктів зі штучними компонентами.

Глутамат натрію — це харчова добавка, яка використовується для підсилення смаку різноманітних супів і соусів, на які деякі люди також мають гостру реакцію.

Саліцилати, які містяться в розчинній каві, пиві, соєвому соусі, томатній пасті також можуть бути харчовими алергенами у деяких людей.

Дієта при алергії цього виду має виключати надходження алергенів до організму. Після цього симптоми найчастіше зникають або полегшуються.

Якщо ви підозрюєте, що маєте харчову алергію, звертайтесь за консультацією в нашу клініку, наші лікарі функціональної медицини спеціалізуються саме на терапії і профілактиці харчової алергії.

 

 

Контактна, або шкірна алергія

Найчастіше реакція гіперчутливості може проявлятися свербінням шкіри у місці контакту з алергеном. В окремих випадках з’являються великі ураження шкіри, що вимагають лікування. 

Найбільш поширеними алергенними факторами є хром і нікель, які містяться в багатьох металах, у ґудзиках штанів, пряжках, елементах ременів, монетах, ювелірних прикрасах. Ці входять до складу фарб для татуювань. 

До алергенів також належать барвники, які використовуються для фарбування тканин, і деякі консерванти, що містяться в косметичних засобах, — кремах, парфумах, шампунях, гелях для душу, гель-лаках для нігтів тощо.

Розмір алергічного ураження залежить від багатьох факторів, таких як температура тіла та вологість. Людині, яка має контактну алергію, слід бути обережними при використанні латексних і поліетиленових рукавичок, мийних засобів. Звертайте особливу увагу на склад косметичних і медичних препаратів. Щоразу, використовуючи новий доглядовий засіб, треба робити тест на гіперчутливість до його компонентів.

Терапія алергії контактного виду передбачає усунення алергену та застосування відповідного догляду, а іноді й антигістамінних препаратів.

Інгаляційна алергія 

Цей вид алергії вражає як дорослих, і дітей. Його різновид — алергія на цвітіння, тобто на пилок, що розноситься вітром. Найчастіше її викликають:

  • дерева — акація, береза, тополя, вільха, ясень, горіх та інші,
  • квіти сімейства хризантемних, лілійних, тюльпанових або герберових. 

Алергенними факторами можуть бути пилові кліщі, пліснява і лупа свійських тварин

Також поширена алергія на амброзію. Вона супроводжується симптомами, що ускладнюють повсякденну діяльність: 

  • нежить, 
  • сльозотеча, 
  • кашель,
  • втома, 
  • синусит,
  • проблеми із засипанням та концентрацією уваги. 

Хворі можуть відчувати неприємні симптоми влітку під час прогулянки. Нелікована інгаляційна алергія може призвести до розвитку бронхіальної астми.

Ін’єкційна алергія

Медикаментозна алергія після ін’єкцій медичних препаратів та алергія на антибіотики, знеболювальні пов’язана з прийомом препарату внутрішньо, зустрічаються рідко, але може мати дуже небезпечні наслідки. Іноді цей вид алергії може виникнути при введенні анестезії. Реакція може перерости в анафілактичний шок.

Лікування алергії у Клініці Святого Даміана Цілителя

Один із напрямів роботи нашої клініки — функціональна медицина при алергії, де пацієнт  розглядається в цілому.

Ми не заліковуємо симптоми, а ставимо за мету комплексне оздоровлення пацієнта за основними принципами персоналізованої медицини:

  • ціль — знайти причину і усунути її. Щоб лікування було ефективним, алергію та її причини виникнення спочатку повинен правильно діагностувати лікар на основі результатів алергічних проб;
  • профілактика — альтернативна медицина при алергії, мета якої — не дати захворюванню загостритись та набути ускладнень;
  • персоналізація — індивідуальний підбір схеми лікування, що дає можливість прогнозувати, чи проявиться алергія, як лікувати її ефективно та безпечно для пацієнта. Альтернативна терапія алергії може розглядатися як розширення традиційних підходів до розуміння та лікування хвороб. Вона дає можливість лікарю вибрати методи або протокол лікування, заснований на молекулярному профілі пацієнта. Це може не лише мінімізувати побічні ефекти, а й забезпечити успішний результат;
  • комплексний підхід до харчової алергії та інших її видів полягає в тому, що лікар дає рекомендації, щоб вплинути не тільки на блокування симптомів, а усунути саму причину захворювання, додає в терапевтичний план профілактичну підтримку органів і систем, діяльність яких може бути порушена через харчову алергію, підбираються такі рекомендації по харчуванню, щоб пацієнт зміг отримувати усі необхідні поживні речовини з харчових продуктів, незважаючи на дієту, при необхідності також лікар запропонує додати в щоденний раціон дієтичні добавки для уникнення дефіцитів. 

Ми працюємо з такими піднапрямами алергології, як:

  • бронхіальна астма — хронічне захворювання, під час якого виникає порушення прохідності бронхів. Це викликає розвиток таких симптомів, як кашель, задишка, відчуття стискання у грудях, задуха;
  • атопічний дерматит виникає на шиї та на згинальних поверхнях рук і ніг (у підколінних і ліктьових ямках) у дітей від 2-3 років та у дорослих;
  • контактний дерматит може з’явитися на будь-якій ділянці шкіри, але найчастіше розвивається на руках;
  • медикаментозна алергія, лікування якої відбувається в першу чергу з виявлення чіткого алергену;
  • поліноз — запалення слизових оболонок очей і носа, спричинене пилком рослин і спорами грибів. Призводить до виникнення алергічного риніту, бронхіальної астми та кон’юнктивіту;
  • харчова непереносимість і алергія — непереносимість певних продуктів харчування або гіперчутливість до їх компонентів;
  • хронічна ідіопатична кропив’янка — це сверблячі, червоні шишки або рубці, які періодично з’являються на шкірі раптово, без відомої причини, і також раптово зникають.

Якщо ви маєте якесь з перерахованих захворювань чи у вас є скарги, які описані в цій статті, звертайтесь у нашу клініку за консультацією, наші спеціалісти знайдуть причину поганого самопочуття, підберуть діагностику і дієву терапію. 

 

 

Для розгорнутої діагностики алергічних станів, що пов’язані з продуктами харчування, у Клініці Святого Даміана Цілителя лікарі можуть використовують аналіз крові — комплексне дослідження IgG та IgE до продуктів харчування. Цей аналіз дає змогу детально визначити, на які саме продукти може виникати алергічна реакція. Перевага цього тесту полягає в тому, що він показує не тільки наявність алергії на певний продукт, але й підвищену чутливість, яка одразу може не проявлятися.

Якщо у вас чи ваших близьких є ознаки алергії, не зволікайте, а звертайтеся до Клініки Святого Даміана Цілителя. Запишіться на прийом до лікаря. Консультація триває 2 години. Це дає можливість фахівцю дізнатися усі необхідні дані про пацієнта: його спосіб життя, генетичні схильності, скарги, якість харчування, токсичне навантаження тощо. Після діагностики хвороби лікар підкаже, що робити при алергії, призначить відповідні засоби від симптомів алергії та підбере інші альтернативні методи лікування алергії.