Алкоголь: ворог чи друг?

Багато хто з нас любить доповнити святкування алкоголем. Тож, напередодні Різдвяних Свят актуальним стає питання відповідального вживання алкоголю.

Нижче ми підготували для вас огляд результатів наукових досліджень про вплив на організм алкоголю та основні правила його вживання.

Загалом, вживання алкоголю в малих та помірних дозах не впливає на загальну смертність – про це свідчить системний огляд та регресійний аналіз наукових досліджень, в яких вивчався вплив алкоголю на здоров’я людини [1]. Це дослідження охопило 3 998 628 осіб та встановило, що низький рівень вживання алкоголю (1,3-24,9 грамів алкоголю на день) знижує загальну смертність на 14% порівняно з особами, які не вживають алкоголь. Але серед людей які вживають алкоголь періодично (під час свят) і загальна розрахункова доза алкоголю на день у яких складає менше 1,3 грами, ризик загальної смертності був знижений на 16% порівняно з особами, які не вживають алкоголь, і таким чином на 2% ще менший ніж в групі з постійним вживанням невеликої дози алкоголю. Проте, коли дослідники зробили поправку на відхилення тих, хто не брав участь у голосуванні та характеристики дослідження, пов’язані з якістю, відмітили відсутність значного зниження ризику смертності для тих, хто щоденно мало п’є. Хоча існують дослідження, які вказують на зменшення загальної смертності серед людей, які вживають невелику дозу алкоголю щоденно. Однак ці дослідження охоплювали менший обсяг людей.

Так, мета-аналіз 34 досліджень, які охопили 1 мільйон людей вказав, що постійне вживання 1-2 дрінків (14-28 грамів чистого спирту)  у жінок та 2-4 дрінків у чоловіків знижує ризик загальної смертності на 16-19% [2]. Також когортне дослідження, яке охопило 430 016 осіб, проведене з 1994 року по 2008 рік встановило, що вживання алкоголю в дозі не більше 1 дрінку в день (14 грам чистого спирту) пов’язано зі зниженням ризику загальної смерті на 8% [3].

Випадки, коли вживання алкоголю має негативний вплив:

Вживання невеликих доз алкоголю мало шкідливе для організму, проте слід зазначити в яких випадках воно все ж може мати негативний результат.

Перш за все, алкоголь в будь-яких дозах негативно впливає на ризик формування злоякісних новоутворень.
Так, вживання алкоголю збільшує ризик раку ротової порожнини та стравоходу в 2-4 рази [4], при чому вживання більше ніж 100 грамів алкоголю на день збільшує ризик раку стравоходу в 11,7 рази [5]. Вживання алкоголю в дозі 25 грам на день також збільшує ризик раку гортані, глотки, шлунку, прямої кишки та печінки [6].
Також треба бути обережними з алкоголем жінкам, тому що алкоголь має здатність стимулювати активність ферменту ароматази, який перетворює чоловічі статеві гормони у жіночі статеві гормони, що сприяє виникненню стану гіперестрогенемії (надлишку естрогенів) у організмі жінки, а це в свою чергу збільшує ризик таких захворювань як рак молочної залози[7], яєчників. Слід зазначити, що навіть невеликі дози, 25 грам чистого етанолу на день, здатні підвищити ризик [8].

Також, не існує безпечних доз алкоголю для нашого кишкового мікробіому.

Навіть невеликі щоденні дози алкоголю можуть мати негативні наслідки, що вірогідно, пов’язано з бактерицидними властивостями спирту.
Так науковці встановили, що у осіб, які зловживають алкоголем знижений рівень Akkermansia  muciniphila та Faecalibacterium prausnitzii, та бактерій Bacteroidetes, які мають дуже позитивний вплив на здоров’я організму. Крім того, спостерігається збільшення бактерій Enterobacteriaceae та Proteobacteria, які можуть стимулювати розвиток хронічного запалення в організмі [9].

Негативний вплив алкоголю на кишківник не закінчується мікробіомом.

Алкоголь, особливо у великих дозах, пошкоджує кишковий бар’єр та сприяє розвитку синдрому підвищенної тонкокишкової проникливості [10], що тягне за собою порушення всмоктування поживних речовин, більш високу вразливість до інфекцій, збільшення ризику виникнення гострого панкреатиту, чи загострення хронічного панкреатиту. Але слід зазначити, що збільшує ризик панкреатиту доза алкоголю, що перевищує 4 дрінки на день [11]

Також негативний ефект алкоголю встановлений і у хворих на цироз печінки. У цих людей споживання алкоголю збільшувало смертність, причому у жінок негативний ефект був більш виражений [12].

Алкоголь негативно впливає і на наші хромосоми.

Встановлено, що зловживання алкоголем скорочує довжину теломерів, які захищають наш геном від пошкоджень.  Але алкоголь може впливати на довжину теломерів не тільки споживача алкоголю. Якщо мати під час вагітності вживає алкоголь, це призводить до того, що у дитини після народження будуть спостерігатись більш короткі теломери, порівняно з дітьми, матері котрих не вживали алкоголь під час вагітності [13].

Випадки, коли вживання невеликих доз алкоголю може впливати позитивно:

Невеликі дози алкоголю можуть позитивно впливати на здоров’я людини при певних хронічних захворюваннях.

Встановлено позитивний вплив алкоголю на перебіг серцево судинних захворювань, окрім артеріальної гіпертензії. Нажаль алкоголь може суттєво збільшувати тиск залежно від дози. Щоденні дози алкоголю менші ніж 14 грам чистого спирту не впливають на артеріальний тиск. Дози від 14 до 30 грамів чистого спирту на день збільшують систолічний тиск на 5,6 мм.рт.ст., а діастолічний на 4 мм.рт.ст. протягом перших 6 годин після вживання, та ефект може тривати до 12 годин. Цікаво, що дози алкоголю більше 30 грамів на день збільшують систолічний тиск тільки на 3,7 мм.рт.ст. [14].

Загалом, помірне щоденне помірне споживання алкоголю (1-2 дрінки) зменшує смертність від серцево-судинних захворювань на 14% [15]. Серед напоїв, найбільш протективну дію має вино порівняно з пивом, чи міцними алкогольними напоями [16].

Цікаві дані отримані в результаті метаналізу 23 досліджень, які охопили 29 457 учасників. Ці дослідження оцінювали швидкий вплив  (на протязі 1-2 тижнів) алкоголю на перебіг серцево-судинних захворювань. Так, найбільш протективною дозою алкоголю була 28 грамів на день, в той час найбільш небезпечною була більше 108 грамів на день. Ризик раптової коронарної смерті був найбільшим в перші 2 години та знижувався через добу після вживання. Велике споживання алкоголю, яке виключало людину з соціального життя на термін більше 2 діб, призводило до збільшення ризику інфаркту міокарда в 3,57 разів. Найбільший ризик серцево-судинних ускладнень спостерігався протягом першої доби, а потім знижувався на 30% для інфаркту міокарда та ішемічного інсульту при дозі споживання 2-4 дрінки, при дозі 6 дрінків – на 19%. При вживанні 6-8 дрінків ризик збільшувався на 30-230%, а при дозі 19-30 дрінків на 225-620% [17].

Помірні дози алкоголю (8-14 дрінків на тиждень) зменшують ризик серцевої недостатності у чоловіків на 56% [18], але у жінок виявлений дуже незначний позитивний ефект. Така тенденція спостерігається серед осіб похилого віку (старше 65 років), вживання 7-13 дрінків на тиждень знижує ризик серцевої недостатності на 34% [19].  

Вживання меш ніж 30 грамів алкоголю на день, або періодичне вживання алкоголю  знижує ризик ішемічної хвороби серця на 36%, але періодично вживання великих доз алкоголю збільшує ризик цього захворювання на 12% [20].

Помірне вживання алкоголю (1 дрінк на день або менше) також суттєво зменшує ризик: цукрового діабету 2 типу, хронічної хвороби нирок, захворювань дихальної системи, в тому числі і пневмоній [21].  Відносно цукрового діабету позитивний ефект спостерігався при вживанні доз менше ніж 63 грам чистого спирту в день, найбільш протективною дозою була доза 10-14 грамів на день.

Вживання невеликих доз алкоголю також дозволяє зменшувати вагу, але це стосується тільки вина, інші алкогольні напої навпаки сприяють її збільшенню [22].

Позитивний вплив невеликих та помірних доз алкоголю відмічено відносно ризику деменцій. Так ризик хвороби Альцгеймера знижувався на 28%, судинної деменції на 25% та всіх видів деменції на 26% порівняно з групою людей, що не вживає алкоголь [23].

Цікаво, що вживання невеликих доз алкоголю, які не перевищують 0,5-1 дрінк на день, зменшує на 20% ризик переломів шийки стегна, в той час збільшення дози більше 2 дрінків на день, навпаки збільшує ризик цих переломів на 39% [24].

Позитивний вплив алкоголю відмічено по відношенню до ризику жовчнокам’яної хвороби. Найбільш протективною щоденною дозою алкоголю стала доза в 28 грам чистого спирту на день. Причому збільшення дози вживання алкоголю ще зменшувало ризик, але це зростання було менш суттєвим [25].  

Вживання невеликих доз алкоголю може мати як позитивний так і негативний вплив на організм, але великі дози алкоголю як в щоденному режимі так і при періодичному вживанню (режим пиянок) негативно впливає на здоров’я людини, збільшує загальну смертність, особливо це стосується жінок [26].  У чоловіків вживання алкоголю, в дозах які перевищують помірні дози (більше 4 дрінків в день) призводять до скорочення загальної тривалості життя на 7-10 років [27].   Навіть якщо людина, яка вживала алкоголь в надмірній кількості кинула пити, це суттєво знижує загальну смертність, однак все одно вона залишається досить високою, та перевищує значення у людей що не п’ють на 22% [28].

Підсумовуюче вище згадане, можна зробити наступні висновки:

  1. Вживання алкоголю не повинно перевищувати добову дозу для жінок 14 грам в розрахунку на чистий етанол (1 дрінк), та 28 грам для чоловіків (2 дрінки). Вживання більших доз алкоголю негативно впливає на здоров’я людини.
  2. Щоденне та періодичне вживання алкоголю в низьких дозах може мати позитивний ефект на здоров’я.
  3. Найбільш корисним алкогольним напоєм можна вважати вино.
  4. Треба бути обережним при вживанні алкоголю якщо ви маєте високий тиск, та добова доза в цьому випадку не повинна перевищувати 14 грам з розрахунку на чистий етанол.
  5. Під час свят не бажано перевищувати дозу алкоголю, яка відповідає 4 дрінкам.
  6. Не бажано вживати алкоголь якщо у вас високий сімейний ризик злоякісних новоутворень або високий ризик пов’язаний зі способом життя, супутніми захворюваннями. Це стосується ризиків пухлин шлунково кишкового тракту, молочної залози, яєчників.
  7. Треба уникати вживання алкоголю якщо у вас є виразкова хвороба, дисбіоз, кишковий кандидоз, запальні захворювання кишківника та інші патологічні стани пов’язані з порушенням бар’єрної функції кишківника.
  8. Не треба вживати алкоголь при захворюваннях печінки, особливо цирозі печінки.  
  9. Категорично заборонено вживати алкоголь під час вагітності.
  10. Треба пам’ятати, що існує велика кількість обставин життя при яких вживання алкоголю категорично протипоказано (наприклад, керування різними видами транспорту).


[1] J. Stud. Alcohol Drugs, 77, 185–198, 2016

[2] Arch. Intern. Med. 166, 2437–2445 (2006).

[3] Scientifc Reports,  (2022) 12:7476

[4] Scientifc Reports,  (2022) 12:7476

[5] Bull World Health Organ 2015;93:329–338C

[6] Br J Cancer 2001, 85(11) p1700-5

[7] J Natl Cancer Inst  2001, 93(9) p710-5

[8] Br J Cancer 2001, 85(11) p1700-5

[9] Am J Drug Alcohol Abuse. 2020;46(1):4-12.

[10] FASEB J. 2019 Jun;33(6):7767-7777

[11] JOP. ; 10(4): 387–392.

[12] Drug Alcohol Rev. 2010 Jul;29(4):437-45.

[13] Int. J. Environ. Res. Public Health 2021,18, 5038.

[14] Cochrane Database of Systematic Reviews 2020, Issue 7. Art. No.: CD012787.

[15] Scientifc Reports,  (2022) 12:7476

[16] Am J Med. 2022 Oct;135(10):1213-1230.e3.

[17] Circulation. 2016 March 8; 133(10): 979–987.

[18] Ann Intern Med 2002;136:181–191.

[19] JAMA 2001;285:1971–1977.

[20] BMC Medicine 2014, 12:182

[21] Scientifc Reports,  (2022) 12:7476

[22] Nutr Rev. 2011 Aug;69(8):419-31.

[23] Am J Geriatr Psychiatry. 2009 Jul;17(7):542-55.

[24] Am J Med. 2008 May ; 121(5): 406–418.

[25] Gut and Liver, Vol. 13, No. 1, 2019, pp. 114-131

[26] BMC Public Health. 2015 Aug 12;15:773.

[27] Scientifc Reports,  (2022) 12:7476

[28] J. Stud. Alcohol Drugs, 77, 185–198, 2016