Безсоння (інсомнія)

Сон є однією з найважливіших потреб людини. Безсоння або скорочення тривалості сну до 2-3 годин на день загрожує розвитком серйозних захворювань. Виникають порушення роботи травного тракту, нервової системи, різноманітні розлади метаболічних процесів тощо. Саме тому дуже важливо вчасно розпізнати перші ознаки безсоння та вжити невідкладних заходів по нормалізації сну.

Що таке безсоння?

Безсоння — це хронічне порушення сну, також відоме як інсомнія. Цей стан включає не лише проблеми із засинанням, а й розлади сну, що виражаються в частих пробудженнях серед ночі, недостатньою тривалістю сну та його поганою якістю. Поодинокі такі явища не завдають шкоди організму, але хронічна інсомнія негативно впливає на стан здоров’я і погіршує якість життя та працездатність.

Безсоння (інсомнія)

Виділяють короткострокове безсоння. Це стан, який триває менш ніж три місяці. Зазвичай він спровокований стресовою життєвою подією і проходить сам по собі з часом. Якщо безсоння повторюється регулярно протягом тривалого часу (приблизно три місяці і більше) і виникає щонайменше три рази на тиждень, то воно вважається хронічним.

Хронічне безсоння, як і короткочасне, може бути пов’язане з різноманітними факторами, включаючи стрес, порушення режиму сну, нічні кошмари, психічні розлади, фізичні захворювання, прийом ліків, проблеми у стосунках та інше.

Короткострокова і хронічна інсомнія можуть виникнути у людей різного віку і статі, однак частіше такі стани зустрічаються у жінок, особливо в період вагітності та менопаузи.

Далі ми розкажемо про те, що викликає тривале безсоння та як боротися з порушеннями сну.

Що викликає безсоння

В основі інсомнії лежить висока активність головного мозку та метаболізму, як під час неспання, та викид у кров деяких гормонів (кортизолу, адренокортикотропного гормону). Ці процеси можуть бути викликані різними захворюваннями чи життєвими обставинами, зовнішніми умовами. Розглянемо основні причини безсоння у жінок та чоловіків:

  • Психічні розлади. Тривожні розлади є однією з причин порушень сну, а депресія часто проявляється ранніми пробудженнями та неможливістю знову заснути. Ці стани здатні спровокувати розвиток хвороби інсомнії.
  • Порушення циркадного ритму. Циркадний ритм — це біологічний 24-годинний цикл, який регулює час різних фізіологічних та поведінкових процесів людини. Фактично це внутрішній «біологічний годинник» людини, синхронізований із зовнішнім середовищем, в основному через цикл світло-темрява. Складна взаємодія та регуляція гормонів циркадним ритмом порушуються у таких випадках, як змінна робота, зміна часових поясів, вплив штучного світла або нерегулярний сон.
  • Стрес і тривога. Одна з найпоширеніших причин безсоння у чоловіків та жінок. Стресова інсомнія зазвичай супроводжується такими станами: прискорене серцебиття, задишка, нав’язливі думки, які ускладнюють розслаблення та засинання. Довготривалий стрес може спровокувати дисбаланс гормонів, зокрема кортизолу, що відіграє ключову роль у регуляції циклу сон-неспання, і таким чином призвести до безсоння.
  • Порушення гігієни сну. Це сукупність звичок та дій, які негативно впливають на якість та тривалість сну. Наприклад: непостійний графік сну, участь в активних заходах, вживання кофеїну, нікотину та алкоголю наприкінці дня. Крім того, важке безсоння може викликати тривалий сон упродовж дня, підтримка некомфортного середовища для сну (надмірний шум, світло або неоптимальна температура у приміщенні, вживання важких страв напередодні сну).
  • Дисбаланс гормонів, зокрема мелатоніну, кортизолу, прогестерону та тиреоїдних гормонів, може бути однією з причин порушень сну, таких як безсоння або надмірна сонливість вдень.

Це лише основні причини безсоння. В реальності факторів, які можуть спричинити порушення сну, набагато більше. 

Симптом безсоння

Симптоми безсоння різноманітні. Найчастіше зустрічаються такі стани:

  • Складнощі з вибором комфортного положення для сну, важкий процес засинання.
  • Нездатність спати, відсутність сну більшу частину ночі та сон лише протягом короткого проміжку часу.
  • Часті нічні пробудження.
  • Денна сонливість — наполегливе бажання поспати вдень.
  • Невідновлювальний сон: відсутність почуття відпочинку після пробудження.
  • Надто ранні ранкові підйоми (за півгодини-годину до бажаного часу). 

У вас може бути безсоння, якщо ви спостерігаєте хоча б один з цих симптомів не рідше трьох разів на тиждень протягом як мінімум одного місяця.

Тривале порушення сну пов’язані з підвищеним ризиком фізичних захворювань, включаючи високий кров’яний тиск, діабет, хвороби серця. Крім того, тривале порушення сну може вплинути на психологічне та когнітивне здоров’я, викликаючи підвищений ризик депресії, тривожності, зниження когнітивних функцій.

 

 

Діагностика безсоння

З появою ознак періодичного безсоння необхідно якнайшвидше розпочати професійне лікування, яке починається з діагностики стану людини. Також в рамках лікування безсоння вивчається історія хвороби пацієнта, перелік ліків та добавок, які він приймає, його звички та спосіб життя. Все це дозволяє визначити, через що виникає безсоння, та як його лікувати.

Крім того, важливо оцінити стан гормональної системи під час підбору засобу від безсоння. Адже головне — знайти першопричину порушення і часто це може бути дисбаланс гормонів стресу, репродуктивних гормонів, гормонів щитоподібної залози, які провокують діагноз безсоння.

Причина безсоння у жінок часто криється у гормональних зрушеннях під час менструального циклу, в період перименопаузи та вагітності. Під час менопаузи, нічна пітливість, припливи можуть викликати дискомфорт та порушити сон.

Збої в роботі щитовидної залози також можуть спровокувати безсоння у жінок та чоловіків. Саме тому, комплексна оцінка стану щитоподібної залози є важливим аспектом діагностики інсомнії.

Надмірне збудження нервової системи також може призвести до порушень сну. Дисбаланс глутамату, гістаміну, дофаміну, ГАМК та серотоніну часто пов’язаний з безсонням при перевтомі чи стресі. Оцінка поточного стану ЦНС дозволяє визначити, що пити при безсонні.

 

 

Лікування безсоння

Для усунення безсоння може застосовуватись широкий комплекс заходів:

  • Фізичні вправи є ефективним засобом для поліпшення якості сну. Регулярні помірні аеробні тренування, проведені протягом дня, сприяють збільшенню тривалості повільного сну, що є найважливішим для відновлення організму. 

Прийом дієтичних добавок. В боротьбі з безсонням себе прекрасно зарекомендували нутрицевтики для сну, які містять: мелатонін, валеріану, екстракт пасифлори, магній, ромашку, 5-HTP.

  • Це один з найефективніших методів лікування безсоння, який покращує якість сну, усуває затримки початку сну, нормалізує тривалість сну.
  • Поліпшення гігієни сну. Для успішного лікування безсоння, пов’язаного з порушенням циркадних ритмів, необхідно дотримуватися чіткого графіка сну, забезпечити темну, тиху та прохолодну спальню, а також обмежити вплив яскравого світла та уникати стимуляторів за кілька годин до сну.
  • Корекція раціону. Надмірне споживання калорій та цукру, дефіцит споживання фруктів та овочів, відсутність сніданку та нерегулярні прийоми їжі також можуть спровокувати інсомнія захворювання. Для лікування та профілактики безсоння рекомендується вживати здорову, цілісну їжу з низьким глікемічним індексом, горіхи, знежирені молочні продукти, рибу, фрукти та овочі.

Враховуючи той факт, що не існує єдиної причини, через що починається безсоння, функціональна медицина віддає перевагу індивідуальному підходу до її лікування, який починається з виявлення факторів, що сприяють порушенню сну.

Після того, як шляхом збору анамнезу та результатів спеціальних лабораторних тестів, буде виявлено, чому з’явилося безсоння, лікар функціональної медицини вирішуватиме ці проблеми за допомогою дієти, змін способу життя, добавок та, за показаннями, ліків, розкажуть, що пити від безсоння, аби забезпечити повноцінний сон та відпочинок.

 

 

Що робити, якщо мучить безсоння?

Якщо ви не знаєте, як вирішити проблеми зі сном, зверніться до лікарів Клініки Святого Даміана Цілителя. Вони проведуть необхідні діагностичні дослідження, які будуть шукати, чим викликане безсоння. Базуючись на отриманих даних, та з урахуванням вашого стану здоров’я, харчових звичок та способу життя, наші лікарі спланують ефективну терапію.

 

Цей блог створений з метою надання загальної інформації та не призначений для діагностики, лікування або надання медичних рекомендацій. Перед прийняттям будь-яких рішень, пов’язаних зі здоров’ям, проконсультуйтеся з лікарем.