Цукровий діабет 2 типу

Що таке цукровий діабет 2 типу? Це метаболічний розлад, який виникає через те, що порушується процес регулювання рівня глюкози в крові. Основною причиною є або недостатнє вироблення інсуліну підшлунковою залозою, або клітини втрачають здатність використовувати правильно цей вид гормону. Інсулін транспортує глюкозу з крові в клітини, де вона перетворюється на енергію. Коли цей механізм не працює як слід, рівень цукру при діабеті 2 типу росте, що призводить до серйозних ускладнень.

Цукровий діабет 2 типу середньої важкості розвивається на тлі інсулінорезистентності. Клітини перестають реагувати на інсулін правильно. В результаті підшлункова залоза виробляє більше цього гормону, щоб компенсувати дефіцит його дії. Згодом ресурси залози виснажуються, і рівень цукру в крові стає неконтрольованим.

Цд 2 типу часто пов’язаний зі способом життя. До головних причин ризику розвитку захворювання можна віднести зайву вагу, низьку фізичну активність, неправильне харчування та генетичну схильність. Людям з цукровим діабетом 2 типу варто бути обережними, адже він може спричиняти негативні наслідки: серцево-судинні захворювання, ураження нирок, порушення зору, периферичну нейропатію, інсульт та підвищену сприйнятливість до інфекцій.

Діабет 1 типу, на відміну від діабету типу 2, є інсулінозалежним. Це аутоімунне захворювання, при якому імунна система помилково атакує клітини підшлункової залози, що виробляють інсулін, що призводить до нездатності організму виробляти інсулін. Тому для лікування необхідні ін’єкції інсуліну.

Цукровий діабет 2 типу: симптоми

Симптоми діабету 2 типу можуть відрізнятися залежно від стадії захворювання та загального стану організму. Деякі люди можуть тривалий час не помічати жодних змін у самопочутті, тоді як в інших симптоми з’являються досить виражено. 

Диабет тип 2 має наступні ознаки:

  • хронічна втома;
  • погіршення зору;
  • постійне відчуття голоду або спраги;
  • уповільнене загоєння ран;
  • оніміння або поколювання в кінцівках;
  • часта поява інфекцій;
  • часте сечовипускання, особливо вночі;
  • різка втрата ваги;
  • потемніння ділянок шкіри, особливо навколо шиї та пахв.

Деякі люди можуть не підозрювати про те, що в них цукровий діабет 2 го типу, доки не здадуть аналізи або не звернуться до лікаря через інші проблеми зі здоров’ям. Тому не лише ознаки діабету 2 типу, а регулярні обстеження багато значать задля раннього виявлення хвороби.

 

 

Цукровий діабет 2 типу: причини

Причини цукрового діабету 2 типу бувають різні. Хвороба виникає внаслідок комбінації генетичних та зовнішніх факторів. Серед основних чинників, що викликають 2 тип цукрового діабету, можна виділити:

 

Надмірну вагу та ожиріння. Зайва маса тіла підвищує ризик інсулінорезистентності та впливає на накопичення жиру у інсулінчутливих клітинах м’язів, печінки, в результаті глюкоза регулюється неправильно.

Відсутність фізичної активності негативно впливає на обмін речовин і здатність організму ефективно розподіляти інсулін. Тому діабет 2 типу та схуднення тісно пов’язані між собою.

Неправильне харчування. Дієта, що включає багато рафінованих вуглеводів, цукру, оброблених продуктів та шкідливих жирів, підвищує ризик того, що виникає другий тип цукрового діабету. При діабеті 2 типу часто спостерігається нестача різних поживних речовин, зокрема інозиту (природного цукру, який регулює рівень глюкози в крові та інсуліну), вітаміну D і мікроелементів, таких як цинк, хром і магній.

Генетичний фактор. Якщо у близьких родичів є другий тип діабету, ризик його розвитку значно зростає.

Вік. Ймовірність розвитку діабету зростає після 40 років, хоча вже давно захворювання виявляють і у молоді.

Вплив токсинів. Деякі хімічні речовини, такі як бісфенол А (BPA), миш’як і деякі інші токсини, можуть негативно позначатися на обміні глюкози і тоді виникає діабет 2 тип.

Порушення сну. Недостатній або нерегулярний сон може спричинити зміни у виробленні гормонів, що контролюють апетит і рівень глюкози в крові.

Дисбаланс кишкової мікрофлори, відомий як дисбактеріоз, пов’язаний з цим захворюванням.

Якщо є ціль уникнути ЦД, варто дотримуватись здорового способу життя і слідкувати за режимом дня. Їжа при цукровому діабеті 2 типу повинна бути збалансованою. Це допоможе почуватися краще і позбавить багатьох проблем зі здоров’ям.

Діагностика цукрового діабету 2 типу

Щоб підтвердити діагноз, лікар може призначити низку аналізів:

  • Аналіз крові на глюкозу натщесерце — дозволяє визначити рівень цукру після нічного голодування.
  • Глікований гемоглобін (HbA1c) — показує, якою була концентрація глюкози в попередні 4-8 тижнів і є показником компенсації вуглеводного обміну протягом цього періоду.
  • Пероральний глюкозотолерантний тест — оцінює реакцію організму на вживання цукру.
  • Аналіз крові на інсулін і С-пептид — допомагає оцінити рівень вироблення інсуліну.

Також лікар може порекомендувати пройти додаткові дослідження: 

  1. Аналіз гормонального фону: кортизол та мелатонін — гормони, що регулюють добові ритми організму. Рівень кортизолу зростає вранці, щоб допомогти організму прокинутися, а мелатоніну — вночі, щоб підготувати до сну. Тест DUTCH Complete дозволяє оцінити ранковий рівень кортизолу та рівень мелатоніну, а також проаналізувати статеві гормони (естрогени, андрогени, прогестини) разом з їх метаболітами.
  2. Аналіз на мікроелементи. Визначення рівня поживних мікроелементів в організмі допомагає виявити їх дефіцит або нестачу. На основі цієї інформації лікар може розробити індивідуальні рекомендації щодо прийому добавок для підтримки здоров’я.
  3. Комплексний аналіз калу. Аналіз GI Effects — це розгорнуте дослідження, яке надає точну інформацію про мікробіоту, запалення, травлення, всмоктування та метаболічну активність у шлунково-кишковому тракті. Для пацієнтів із цукровим діабетом 2 типу цей тест є особливо цінним, оскільки дозволяє виявити дисбаланси мікробіоти, які можуть впливати на інсулінорезистентність, запалення та регуляцію ваги.

Звертайтеся до нашої клініки Даміана Святого Цілителя, де інтегративні лікарі призначать ефективну діагностику, якщо виникне підозра на 2 тип цукрового діабету.

 

 

Лікування цукрового діабету 2 типу

Лікування ЦД 2 типу спрямоване на те, щоб контролювати рівень цукру в крові та щоб знизити ускладнення цукрового діабету 2 типу. Лікарі рекомендують різні типи лікування. Розглянемо їх більш детально.

 

Зміни способу життя:

  • Фізична активність — регулярні тренування допомагають покращити чутливість клітин до інсуліну та контролювати вагу.
  • Здорове харчування — правильне харчування є ключовим фактором у контролі діабету 2 типу. Раціон повинен включати цільнозернові продукти, овочі, білки та корисні жири, органічні продукти з високим вмістом поживних речовин, низьким глікемічним індексом і великою кількістю клітковини.
  • Контроль ваги — зниження маси тіла на 5-10% значно покращує показники глюкози.
  • Регулярний сон — достатній відпочинок сприяє нормалізації обміну речовин і оптимізації рівня глюкози.

Що не можна їсти при цукровому діабеті 2 типу: цукрозамінники, цукор, чорний і білий хліб, солодкі газовані напої, здобу, морозиво, джеми, молочний шоколад. Здорова дієта при діабеті 2 типу містить більше клітковини. У випадках, коли інші методи не дають бажаного ефекту, може знадобитися введення інсуліну — інсулінотерапія.

 

 

Функціональний підхід у лікуванні цукрового діабета 2 типу

Чи можна вилікувати цукровий діабет 2 типу повністю? Повністю вилікувати це захворювання не вийде, але його можна контролювати і вийти на стадію ремісії. 

Середземноморська дієта — це корисне харчування при цукровому діабеті 2 типу. Також обмеження прийомів їжі може допомогти контролювати діабет — це називається періодичне голодування

Правильно підібрана дієта, фізичні навантаження та професійні нутрицевтики  допомагають контролювати рівень глюкози та підтримувати метаболічне здоров’я. 

Діабет другого типу — це серйозне, але контрольоване захворювання. Якщо регулярно моніторити рівень глюкози, вести здорове життя та правильно харчуватися, це може значно покращити якість життя людей із цим діагнозом. Головне — вчасно звернути увагу на симптоми цукрового діабету 2 типу і вжити необхідних заходів для запобігання розвитку ускладнень.

Функціональна медицина пропонує ефективний підхід до контролю рівня глюкози в крові, що може допомогти зменшити ризики, пов’язані з порушенням обміну речовин. Наукові дослідження підтверджують, що правильне харчування, регулярні фізичні навантаження та якісні нутрицевтики, які включають рослинні інсуліноміметики, антиоксиданти,  харчові волокна, омега-3 ПНЖК, вітамінно-мінеральні комплекси та ін. є потужною силою в корекції метаболічних порушень при ЦД 2 типу. 

Якщо у вас діагностовано цукровий діабет тип 2, і вам складно адаптуватися до нового способу життя, варто знати, що навіть невеликі зміни приносять користь. Наприклад, всього 15-хвилинна прогулянка після їжі сприяє кращому регулюванню рівня глюкози. Звертайтеся до лікарів нашої клініки Святого Даміана Цілителя і ми доведемо вам, що діагноз цукровий діабет — це не вирок. Головне — правильний підхід до лікування.

 

 

*Дієтична добавка (відповідно до законодавства України).

Цей блог має інформаційний характер, створений з метою надання загальної інформації та не призначений для діагностики, лікування або надання медичних рекомендацій. Будь ласка, проконсультуйтеся з лікарем щодо будь-яких питань, пов’язаних зі здоров’ям.