Деменція

Хвороба Альцгеймера та деменція — це два захворювання, поширеність яких стрімко зростає в усьому світі. Деменція характеризується множинними когнітивними відхиленнями, зокрема: зниженням інтелектуального функціонування, яке викликає значні порушення соціального та професійного аспекту життя людини.

Десенція

Діагностика деменції відбувається зазвичай, якщо дві або більше функції мозку, такі як пам’ять, мовні навички, сприйняття чи когнітивні навички (міркування та судження), мають порушення. У людей з деменцією можуть також спостерігатися зміни особистості, поведінки та настрою, в т.ч.: збудження, марення, галюцинації та відсутність емоційного контролю.

Види деменції

На даний час існує два основні види деменції: первинна (або нейродегенеративна) та вторинна. Розглянемо особливості кожного з них:

  • Первинна деменція. Включає деменцію Альцгеймера (AD), деменцію з тільцями Леві (DLB), судинну деменцію (VaD) та лобово-скроневу деменцію (FTD). Враховуючи, що ця хвороба є сукупністю симптомів, різні види деменції не виключають один одного. Наприклад, людина може страждати від змішаного прояву деменції при хворобі Альцгеймера. 
  • Вторинна деменція. Виникає внаслідок певного захворювання чи біохімічних процесів, наприклад, дефіциту поживних речовин, токсичності важких металів, дисфункції щитоподібної залози чи розладів психічного здоров’я.

Ознаки деменції можуть також проявлятись при таких станах, як хвороба Паркінсона, синдром Верніке-Корсакова, хвороба Хантінгтона та інші. 

Ознаки та симптоми деменції

Різні форми деменції можуть проявлятися по-різному. Симптоми зниження когнітивних функцій зазвичай з’являються поступово і спочатку можуть бути пов’язані з природним старінням. В загальному сенсі ознаки та симптоми деменції можуть включати:

  • Погіршення короткочасної пам’яті. Одна з перших ознак деменції, за якої функції мозку поступово слабшають і не відновлюються. Людина більше не запам’ятовує імена, не впізнає людей. Спостерігаються провали в пам’яті та забудькуватість відносно недавніх подій.
  • Проблеми зі спілкуванням. Хвороба деменція нерозривно пов’язана з неможливістю людини висловити свої думки. Пацієнти забувають слова, не можуть згадати, як називаються звичні речі.
  • Втрата тимчасової та просторової орієнтації. Одна з виражених ознак старечої деменції, за якої людині важко згадати, який сьогодні день тижня, якнайшвидше дійти до автобусної зупинки чи найближчого магазину. В результаті людина може заблукати навіть у добре знайомій місцевості.
  • Занепокоєння, підвищена тривожність. Якщо людина стверджує, що за нею хтось стежить, це може бути симптомом деменції.
  • Зміни у характері без видимої причини. З’являється плаксивість, тривожність, агресія при деменції. Зустрічаються епізоди сплутаності свідомості, дратівливості, параної або марення. Поведінка при деменції стає непередбачуваною, заявляється апатія до почуттів інших.
  • Виконання повсякденних справ займає більше часу.
  • Часті падіння, втрата рівноваги чи загальне зниження працездатності.
  • Втрата інтересу до занять, які раніше приносили задоволення, апатія.

Лікування деменції передбачає вивчення її причин з метою гальмування розвитку захворювання, зосередження на підтримці людини задля зменшення симптомів після його діагностування.

Що викликає деменцію?

Деменція не має чіткої причини. Припускають, що вона може бути пов’язана з генетичною схильністю, впливом факторів навколишнього середовища, запаленням і окислювальним стресом.

Деменція є результатом впливу численних чинників, таких як незбалансоване харчування, запальні процеси, порушення рівня глюкози в крові, попередні травми голови, токсичне навантаження. Підхід функціональної медицини враховує всі ці аспекти.

Серед ймовірних причин деменції виділяють:

  • Вік. Середній вік людини з діагнозом деменція становить близько 80 років, при цьому найвища захворюваність на деменцію припадає на людей старше 90 років.
    Поява деменції не є нормальним процесом старіння. Проте варто усвідомлювати, що мозок проходить численні зміни протягом життя. З віком природно зменшується функція мозку через зменшення кровообігу, виробництва нейромедіаторів та погіршення захисних оболонок нервів. Ці процеси відбуваються швидше у випадку зниження когнітивних функцій.
  • Вибір способу життя та генетика. Мова йде про: вибір їжі, регулярність фізичних вправ, рівень стресу, якість сну. Ті, хто схильний вибирати менш здоровий спосіб життя, наражаються на вищій ризик розвитку деменції, особливо якщо є генетична схильність.
    Науковці довгий час проводять дослідження в галузі генетики деменції і вивчають вплив певних генів на розвиток різних типів цього захворювання — деменції з тільцями Леві, хвороби Альцгеймера, лобно-скроневої деменції, судинної деменції.
    Існує можливість, що людина є носієм генів, що пов’язані з певним типом деменції. Проте, це не означає, що вона обовʼязково захворіє. Розуміння генетичного ризику є ключовим, оскільки це може допомогти уникнути певних життєвих звичок, які можуть збільшити ймовірність розвитку захворювання.
  • Ізоляція. Відсутність зв’язків з суспільством та соціальна ізоляція є факторами ризику розвитку деменції в молодому віці. Втрата соціальних зв’язків може сприяти швидшому прогресу деменції та інших хронічних захворювань.
  • Метаболічна дисфункція. Клінічно доведено, що гіпертонія, гіперліпідемія, серцево-судинні захворювання та резистентність до інсуліну пов’язані з підвищеним ризиком розвитку деменції.
    Мозок витрачає значну кількість енергії, щоб забезпечити свою складну роботу. Клітини мозку використовують глюкозу для живлення мітохондрій та створення енергії. Але коли відбувається окисний стрес через іони реактивного кисню, це може пошкодити нейрони, призвести до утворення амілоїдних бляшок та збільшити кількість запальних медіаторів через порушення клітинної функції. Це може призвести до порушення роботи мозку.
  • Токсичність. Важкі метали (свинець, ртуть, алюміній, миш’як), деякі ліки, алкоголь, мікотоксини, гліфосат, а також хімічні речовини чи добавки у харчових продуктах є однією з причин виникнення хвороби деменція.
  • Дефіцит поживних речовин. Відсутність в організмі людини в достатній кількості вітамінів групи B (B9, B12 та B1) призводить до погіршення роботи мозку. Ці вітаміни вкрай важливі для здоров’я клітин і процесу метилювання. Відсутність або недостатній рівень цих речовин можуть призвести до появи симптомів старечої деменції.
  • Гормони. Загальні ознаки деменції також можуть стати наслідком порушення рівня гормонів. Стареча деменція також може розвинутись на фоні порушення функції щитоподібної залози та зниженого рівня кортизолу.
  • Черепно-мозкова травма. Вчені довели існування зв’язку між помірною та тяжкою травмою голови та деменцією.

Для правильної діагностики деменції та подальшого уповільнення її прогресування необхідний комплексний підхід. Записуйтесь на консультацію до наших лікарів, які спланують чіткий план діагностики та терапії, який дозволить визначити схильність до деменції, запобігти її виникненню та загальмувати розвиток.

 

 

Лікування деменції

На даний час існує широкий спектр ліків від деменції, які покращують передачу реакцій усередині клітин головного мозку.

Крім того лікування деменції передбачає: усунення метаболічної дисфункції, мікробного та гормонального дисбалансу, токсичних впливів, антигенів, які можуть призводити до низки неврологічних захворювань.

Які обовʼязкові фази включає терапія деменції: 

  1. Зниження рівня запалення і окислювального стресу. 
  2. Проведення детоксикації важких металів у випадку наявності відповідних показань.
  3. Мінімізація утворення амілоїдних бляшок.
  4. Зменшення негативного впливу токсинів.
  5. Підтримка здорової когнітивної функції та нормального виробництва нейромедіаторів.
  6. Мінімізувати рівень стресу та виявів депресії.
  7. Зменшення рівня стресу та симптомів депресії.
  8. Збереження нормального кровообігу.
  9. Відновлення здорової мікрофлори кишківника.
  10. При необхідності зменшення рівня гомоцистеїну.

 

 

Харчування при деменції

Найкращі ліки при деменції — це їжа. Наповнюючи свою тарілку свіжими фруктами, овочами, органічним м’ясом трав’яної відгодівлі та корисними жирами, ви даєте своєму організму необхідні поживні речовини для живлення клітин мозку.

Для лікування старечої деменції ідеально підходить середземноморська або палео дієта. 

Також є рекомендації, які дозволять правильно спланувати раціон: 

  1. Важливо вживати продукти, які мають протизапальні та антиоксидантні властивості, це:
  • Поліфеноли, що містяться у фруктах та овочах, є антиоксидантами і мають позитивний вплив на когнітивні функції.
  • Омега-3 жирні кислоти, які містяться у жирній рибі. Вони сприяють зниженню запалення та підтримці когнітивних функцій.
  • Ресвератрол, доданий до клітин, які виробляють бета-амілоїдний пептид, зменшує його виробництво. Виноград (особливо мускатний), чорниця, червоне вино та арахіс є важливими джерелами ресвератролу.
  • Їжа, що містить багато флавоноїдів, така як яблука, зелений чай, апельсини, цибуля та чорний шоколад, пов’язана з меншим рівнем погіршення когнітивних функцій.
  • Куркума, яка містить куркумін, відома своїм позитивним впливом на когнітивні функції у пацієнтів з хворобою Альцгеймера, завдяки її антиоксидантним, протизапальним та ліпофільним властивостям.
  1. Розширте асортимент продуктів і трав, які сприяють підтримці когнітивних функцій, таких як яйця, жирна риба, горіхи, розмарин і шавлія.
  2. Включайте у раціон продукти, які сприяють периферичному кровообігу: часник, імбир, кориця.
  3. Зменште вживання продуктів, які сприяють запаленню та оксидантному стресу: червоне м’ясо, цукор, рафіновані злаки, трансжири, рафіновані рослинні олії, алкоголь та кофеїн.
  4. Знизьте вживання продуктів, які містять глутамат: уникайте додавання вільних глутаматів, таких як глутамат натрію, які часто включаються до багатьох оброблених харчових продуктів.
  5. Підтримуйте здорову вагу.

Для отримання індивідуальних рекомендацій по харчуванню, записуйтесь на консультацію в нашу клініку.  

 

 

Коригування способу життя при деменції

Позбудьтесь токсинів

Для тих, хто стикається з деменцією, накопичення токсинів може мати серйозні та тривалі наслідки. Кроки, які можна вжити для зменшення впливу токсичних речовин, включають споживання органічних продуктів і низькортутної риби (такої як лосось, сардини, анчоуси, пікша), уникання використання пластику, встановлення повітряних фільтрів у домі для покращення якості повітря, використання органічних косметичних і побутових засобів, а також заміну синтетичних ароматизаторів на високоякісні ефірні олії.

Будьте активні

  • Щодня будьте фізично активні — ходіть на прогулянку, займайтесь йогою та плаванням. 
  • Важливо проводити час на свіжому повітрі та бувати на сонці. 
  • Знайдіть хобі, яке вас захопить — кросворди, читання, настільні ігри, вивчення іноземної мови чи якоїсь іншої нової для вас навички, уроки гри на музичному інструменті. 
  • Заведіть домашнього улюбленця, який зменшить вплив стресу на організм (який є частою причиною погіршення перебігу багатьох хронічних захворювань, в тому числі і деменції) та буде складати компанію. 
  • Запишіться на масаж.

Контролюйте ваш режим сну

Недостатній відпочинок може вплинути на погіршення пам’яті, збільшення розсіювання уваги, погіршення виконання завдань і зниження рівня концентрації.

Зверніть увагу на рекомендації, які ми напишемо нижче і оптимізуйте ваш режим сну: 

  • Не використовуйте нічник чи будь-яке інше додаткове світло, спіть в повній темряві.
  • Перед сном не дивіться телевізор, не використовуйте телефон та не слухайте музику, намагайтесь не подразнювати вашу нервову систему. 
  • Не вживайте кофеїн у другій половині дня.
  • Перед сном провітрюйте спальню, вона має бути наповнена свіжим прохолодним повітрям.
  • Уникайте вживання алкоголю. 

Дієтичні добавки при деменції

Дієтичні добавки призначаються тільки індивідуально, враховуючи усі фактори способу життя, симптоми та інше, але ми можемо розглянути основні нутрієнти, які може рекомендувати лікар при деменції:

  1. Омега-3 ненасичені жирні кислоти сприяють підтримці когнітивних функцій і зменшують запалення.
  2. Ацетил-L-карнітин сприяє захисту нейронів і підвищує їх енергетичний потенціал.
  3. Тирозин підвищує увагу та пам’ять.
  4. L-триптофан допомагає стимулювати вироблення серотоніну.
  5. Ресвератрол є ефективним антиоксидантом і зменшує утворення амілоїдних бляшок.
  6. CoQ10 також сприяє виробленню енергії та забезпечує захист серця.
  7. Вітамін Е сприяє підтримці периферичного кровообігу.
  8. Селен діє як антиоксидант.
  9. Альфа-ліпоєва кислота має нейропротекторну дію і зменшує стійкість до інсуліну.
  10. N-ацетилцистеїн може бути рекомендований для застосування при отруєнні важкими металами.
  11. Куркумін є антиоксидантом і засобом протизапального впливу.
  12. Вітаміни B6, фолієва кислота та B12 є важливими для процесу метилювання, який є ключовим фактором в розвитку захворювання.
  13. Вітамін D працює як нейропротектор і використовується для відстрочення або запобігання розвитку деменції.
  14. Рослини, такі як женьшень, шавлія, розмарин, меліса, лимонник та півонія, можуть сприяти покращенню когнітивних функцій.
  15. Меліса та звіробій сприяють виробленню нейромедіаторів.
  16. Імбир, чорниця та глід, сприяють стимулюванню кровообігу.
  17. Куркума, зелений чай, виноградні кісточки, розмарин, розторопша, лимонник та шавлія допомагають зменшити пошкодження, спричинене вільними радикалами.

Для складання плану терапії дієтичними добавками та рекомендацій по зміні способу життя, записуйтесь на консультацію до наших лікарів.

 

 

Лікування деменції за допомогою функціональної медицини

Деменція стає все більш поширеним станом у сучасному світі. Незбалансоване харчування, неправильний спосіб життя та токсини в навколишньому середовищі можуть серйозно впливати на розвиток цього захворювання.

Фактори, які сприяють прогресуванню деменції, включають запалення, різноманітні хронічні захворювання, інсулінорезистентність, проблеми з судинами, травми та вплив токсинів. Ці ефекти можуть зростати внаслідок тривалої дисфункції кишківника, метилювання та процесів детоксикації.

Лікування деменції вимагає комплексного підходу. Пацієнтам, у яких спостерігаються початкові прояви деменції, необхідно особливу увагу приділити відновленню кишкової мікрофлори, оптимізації процесів метилювання та використанню індивідуально підібраної терапії з нутрицевтиками.

Наш лікар інтегративної медицини на консультації зможе відповісти на такі питання:

  • Що таке деменція?
  • Скільки живуть з деменцією?
  • Як поводитись з хворими на деменцію?
  • Як лікувати деменцію?

Ми надамо рекомендації і сплануємо ефективну терапію.