Фіброміалгія

Фіброміалгія — це синдром, що характеризується хронічним поширеним суглобово-мʼязовим болем. Люди з фіброміалгією часто відчувають сильну втому, що не покращується після відпочинку, проблеми зі сном, настроєм і пам’яттю. Зазвичай фіброміалгія вражає частіше жінок, ніж чоловіків. Вона може вплинути на здатність працювати та займатися повсякденною діяльністю. Фіброміалгія виліковна — своєчасне та правильно підібране лікування полегшує біль і запобігає загостренню її симптомів.

Що таке фіброміалгія?

Це синдром, тобто група симптомів, які виникають разом через сигнали, що подає мозок нервовій системі.  Нижчий рівень певних нейромедіаторів мозку, таких як серотонін або норадреналін, може призвести до більшої чутливості до болю та більш гострої реакції на нього. У людей із фіброміалгією мозок «неправильно розуміє» повсякденні сенсорні відчуття, що робить хворого більш чутливим до тиску, температури (гарячої чи холодної), яскравого світла та шуму, порівняно зі здоровими людьми.

Фіброміалгія: причини та групи ризику

Середній віковий діапазон цього захворювання становить від 35 до 45 років. Однак у більшості людей симптоми фіброміалгії, зокрема хронічний біль, може зʼявитись значно раніше.

Найчастіше вона зустрічається в людей із:

  • ожирінням або зайвою вагою;
  • стресовими або посттравматичними подіями (автомобільна аварія, втрата близької людини, хірургічна операція тощо);
  • вірусними інфекціями, у тому числі ковід;
  • ревматичним захворюванням, пов’язаним із суглобами, таким як ревматоїдний артрит або системний червоний вовчак;
  • генетичною спадковістю, тобто мають близького родича з фіброміалгією. Дослідники вважають, що певні ген\и можуть відповідати за прояв цього синдрому;
  • фізичною травмою головного або спинного мозку. Вона може виникнути внаслідок хвороби, травмування при нещасному випадку, емоційного стресу внаслідок сильного потрясіння, посттравматичного стресового розладу.

Як зрозуміти, що у тебе фіброміалгія

Найпоширенішим симптомом фіброміалгії є хронічний біль у всьому тілі та скутість рухів. Часом він більше відчувається у м’язах, у спині, шиї чи в ногах. Вранці після пробудження можливе посилення  фіброміалгії — точки (тригери) можуть пульсувати або пекти. 

Протягом дня можуть спостерігатися: 

    • відсутність енергії та втома, яка не проходить під час сну чи відпочинку. Вона може викликати посмикування м’язів чи судоми;
    • когнітивні розлади, що вказують на порушення таких психічних функцій, як пам’ять, увага, мислення, сприйняття, мова та когнітивний контроль своїх дій та емоцій;
    • проблеми зі сном — сонливість чи безсоння, відчуття втоми після сну;
    • проблеми з настроєм — апатія, тривога, депресія чи агресія;
  • головний біль або мігрень;
  • розлади травлення — біль у животі, здуття живота, закреп;
  • синдром подразненого кишківника (СПК);
  • подразнений або гіперактивний сечовий міхур;
  • тазовий або щелепний біль;
  • синдром неспокійних ніг — оніміння або поколювання рук і ніг, особливо вночі;
  • чутливість до гучних звуків, яскравого світла або температури;
  • хворобливі менструації.

Якщо ви відчуваєте схожі симптоми, обовʼязково зверніться до лікаря для діагностики і лікування фіброміалгії. 

 

 

Фіброміалгія: який лікар лікує

Діагностикою та лікуванням фіброміалгії зазвичай займається лікар-невролог, ревматолог або терапевт, у співпраці з багатопрофільною командою, до якої можуть входити психотерапевт, психіатр і фізіотерапевт.

Єдиного лабораторного тесту на виявлення фіброміалгії не існує. Діагностика фіброміалгії базується виключно на комплексній клінічній оцінці, згідно з критеріями ACR 2016 року. Лікарі діагностують цей стан, використовуючи анамнез пацієнта, фізичний огляд, рентгенівські знімки та дослідження крові.

В нашій клініці також пропонується тест DNA Pain, який виявляє генетичні варіації пов’язані зі змінами в ключових біологічних шляхах, що модулюють як виникнення, так і сприйнятливість до хронічного болю.

Також DNA Diet, який досліджує 15 генів, що визначають схильність людини до ожиріння та впливу несприятливого навколишнього середовища. Він показує, як людина реагує на дієту та фізичні вправи.
Крім цього буде корисним тест Organix, який дасть уявлення про внутрішньоклітинні метаболічні процеси (вуглеводний метаболізм, функція мітохондрій, окислення жирних кислот в процесі клітинного дихання).

Тест Essential & Metabolic Fatty Acids Analysis дозволяє оцінити надходження з їжею та обмін жирних кислот в організмі, забезпечуючи можливість точної та індивідуальної зміни харчового раціону.

 

 

Іноді пацієнту доводиться відвідати кількох лікарів, перш ніж отримати точний діагноз фіброміалгія, прогноз протікання цього захворювання та його лікування. Це пов’язано з тим, що біль і втома також є симптомами багатьох інших захворювань, таких як міалгічний енцефаломієліт/синдром хронічної втоми, ревматоїдний артрит і системний червоний вовчак. 

Часто хвороба фіброміалгія порівнюється з артритом, бо вона також викликає біль і втому. Але, на відміну від артриту, вона не зумовлює почервоніння, набряк або пошкодження суглобів.

Фіброміалгія: лікування та допоміжні заходи

Коли поставлений діагноз фіброміалгія, як лікувати її вирішує спеціаліст, який призначає терапію в індивідуальному порядку, це можуть бути: 

  1. препарати для усунення болю, схвалені МОЗ та FDA;
  2. додаткові заходи для полегшення симптомів фіброміалгії: фізіотерапія, масаж, вправи на розслаблення та медитація, фізична активність (ходьба, плавання, розтяжка, йога). Для покращення стану дуже важливі фізична активність та аеробні вправи
  3. корекція харчування

4.цільова нутрицевтична підтримка: дієтичні добавки з магнієм, залізом, фолієвою кислотою, B12 та інші.

Якщо у вас чи близької людини є перераховані симптоми фіброміалгії, не гайте часу, а зверніться за кваліфікованою медичною допомогою.