Гіпергомоцистеїнемія — високий рівень гомоцистеїну

Гомоцистеїн — це амінокислота, що синтезується в результаті метаболізму метіоніну, незамінної амінокислоти, яку людина отримує з їжі. В організмі гомоцистеїн може перетворюватися на інші амінокислоти або перероблятися назад на метіонін за допомогою певних вітамінів групи В. Підвищений рівень гомоцистеїну в крові пов’язаний з високим ризиком розвитку серцево-судинних та неврологічних захворювань. Підтримання оптимального рівня гомоцистеїну у крові має вирішальне значення для загального здоров’я, оскільки перевищення норми здатне призвести до запалення та пошкодження судин.

Що таке гомоцистеїн та яка його біохімічна роль в організмі людини

Гомоцистеїн бере участь у метилюванні, перенесенні метильної групи від однієї молекули до іншої. Реакції метилювання беруть участь у багатьох біологічних процесах, включаючи експресію генів, функцію білка, синтез нейротрансмітерів та детоксикацію.

Кількість гомоцистеїну в організмі постійно підтримується на певному рівні за допомогою складного біохімічного циклу метіонін-гомоцистеїну.

Гомоцистеїн може бути реметилірован в метіонін (реакція вимагає вітаміну B12 і фолату). Або перетворитися на цистеїн (реакція вимагає вітаміну B6 і призводить до синтезу глутатіону). Баланс між цими шляхами необхідний для підтримки належного рівня метіоніну і гомоцистеїну в організмі. Порушення у цьому циклі можуть призвести до підвищення рівня гомоцистеїну (гіпергомоцистеїнемії).

Гіпергомоцистеїнемія — це патологічний стан, що супроводжується підвищенням рівня гомоцистеїну в крові. Її можуть спровокувати генетичні дефекти ферментів фолатного циклу, недостатність вітамінів (фолієва кислота, В12, В6), а також деякі захворювання. Сама по собі гіпергомоцистеїнемія може не мати клінічних проявів, проте вона значно прискорює процеси атеросклерозу та підвищує ризик тромбоутворення. У якості засобів лікування гіпергомоцистеїнемії застосовуються дієтичні добавки, які містять вітаміни В12 та В6.

На що впливає гомоцистеїн та хто у зоні ризику

Однією з причин підвищення гомоцистеїну є вік. Отже, підвищення гомоцистеїну має пряме відношення до старіння.

Крім того, високий рівень гомоцистеїну у крові може бути фактором ризику ішемічної хвороби серця, стенозу (звуження) сонної артерії, тромбів та інсульту. Підвищений гомоцистеїн може провокувати розвиток деменції та когнітивних порушень. У пацієнтів з хворобою Паркінсона та когнітивною дисфункцією з більшою ймовірністю фіксуються симптоми підвищеного гомоцистеїну.

Розуміння того, від чого підвищується гомоцистеїн та як він виробляється в організмі необхідне для підтримки належного біохімічного балансу та загального здоров’я.

Боротьба з високим рівнем гомоцистеїну шляхом зміни раціону, прийому нутрицевтиків та коригування способу життя може знизити ризик розвитку хронічних захворювань. Це ефективна можливість запобігати розвитку серйозних патологій.

Якою є норма гомоцистеїну?

Норма гомоцистеїну має бути меншою за 10 мкмоль/л. Гіпергомоцистеїнемія діагностується при рівні гомоцистеїну у сироватці крові понад 15 мкмоль/л. 

Існує три класифікації гіпергомоцистеїнемії:

  • Помірна: 15-30 мкмоль/л.
  • Середня: 31-100 мкмоль/л.
  • Тяжка: > 100 мкмоль/л.

У людей з тяжкою гіпергомоцистеїнемією частіше спостерігається гіпотиреоз, захворювання нирок, порушення синтезу гормонів щитоподібної залози.

 

 

Причини підвищеного рівня гомоцистеїну

Підвищений гомоцистеїн не обов’язково означає, що у вас серцево-судинне чи неврологічне захворювання. Чинники, які можуть порушити метаболізм гомоцистеїну та сприяти підвищенню його рівня, включають:

  • Супутні захворювання: онкологічні захворювання, цукровий діабет, патології нирок, порушення функції щитоподібної залози та спадкова хвороба обміну речовин — гомоцистинурія.
  • Дефіцит фолієвої кислоти, вітаміну B6 та вітаміну B12.
  • Фактори, пов’язані з харчуванням: надмірне вживання алкоголю, куріння, кави та продуктів, багатих на метіонін.
  • Літній вік. Як зазначалося, гомоцистеїн підвищений часто зустрічається у людей, старших за 65 років.
  • Малорухливий образ життя. Відсутність фізичної активності є однією з причин високого гомоцистеїну.

Вплив кожного з цих факторів може призводити до підвищення норми гомоцистеїну у крові та виникнення низки патологічних станів.

Наслідки високого рівня гомоцистеїну для здоров’я

Підвищений гомоцистеїн симптоми, якого проявляються у втраті організмом здатності правильно засвоювати цю амінокислоту, ушкоджує внутрішню ендотеліальну оболонку кровоносних судин. Це призводить до  виникнення запалення та окислювального стресу в судинній системі. Таким чином гомоцистеїн високий збільшує ризик атеросклерозу, потовщення та затвердіння артерій, спричиненого накопиченням бляшок та тромбів. Він може стати причиною серцево-судинних захворювань, включаючи ішемічну хворобу серця, серцевий напад, серцеву недостатність та інсульт.

Дієта для зниження гомоцистеїну, яка включає вітаміни групи В, уповільнює швидкість атрофії мозку у людей похилого віку з легкими когнітивними порушеннями.

Також між високим рівнем гомоцистеїну та депресією існує взаємозв’язок. Було виявлено, що у осіб з високим рівнем гомоцистеїну ризик депресії був більш ніж удвічі вищим, ніж у осіб з низьким рівнем.

Остеопороз та переломи корелюють з підвищенням норми гомоцистеїну у жінок та чоловіків. Цей стан не тільки сприяє окислювальному стресу, але й перешкоджає зшиванню колагену, змінюючи склад кісткової матриці та збільшуючи крихкість кісток. Саме тому дуже важливо додати в щоденний раціон продукти, які знижують гомоцистеїн.

Як знизити гомоцистеїн?

Якщо ви помітили перші гіпергомоцистеїнемія симптоми, варто відразу звернутись до лікаря. Сьогодні існує багато способів знизити рівень гомоцистеїну. Фактори, що викликають високий рівень гомоцистеїну, можна усунути за допомогою дієтичних змін та дієтичних добавок. Збільшення споживання вітамінів в повному обсязі не лише призводить до зниження гомоцистеїну, а й мінімізує ризик розвитку хронічних захворювань. Ви можете знизити ризик серцевих і неврологічних розладів, відмовившись від куріння, контролюючи артеріальний тиск і діабет, забезпечивши повноцінний сон і регулярно займаючись спортом. Можна однозначно стверджувати, що гомоцистеїн підвищений це не вирок, і його можна знизити.

 

 

Дієта для зниження гомоцистеїну

Щоб знизити рівень гомоцистеїну, можна скоригувати свій раціон: зменшити вживання алкоголю та кави, а також їсти більше продуктів, багатих на фолієву кислоту, вітаміни B6 і B12. 

Деякі з продуктів з найвищим вмістом цих вітамінів наведені нижче:

  • Фолієва кислота: броколі, листова зелень, печінка, спаржа та брюссельська капуста, авокадо.
  • Вітамін B6: банани, риба, печінка, нут, картопля, мʼясо птиці.
  • Вітамін B12: риба, молюски, м’ясо, печінка, птиця, яйця, молочні продукти (сир, молоко, йогурт).

Дієтичні добавки з вітамінами групи В можуть допомогти побороти гомоцистеїнемію. Вони можуть використовуватися у якості доповнення до дієти з метою корекції виявлених дефіцитів поживних речовин. 

Жирні кислоти омега-3 також ефективно знижують рівень гомоцистеїну, особливо при одночасному прийомі з вітамінами групи В.

Також для лікування гіпергомоцистеїнемії лікар може порекомендувати прийом N-ацетилцистеїну (NAC), який знижує рівень гомоцистеїну в сироватці кров і артеріальний тиск. 

Якщо перед вами стоїть питання: як знизити рівень гомоцистеїну, звертайтеся до Клініки Святого Даміана Цілителя. Наші інтегративні лікарі ставлять за ціль знайти першопричину порушення і працювати над нею, а не просто заліковувати симптоми. До уваги береться розширені дані про пацієнта: його спосіб життя, рівень фізичної активності, генетичні схильності, режим та якість харчування і сну, токсичне навантаження тощо. 

Ми знаємо, що таке гомоцистеїн підвищений, як знизити цей показник. Для запису на консультацію зателефонуйте нам або заповніть форму зворотного зв’язку.

 

 

>