Гіперпролактинемія

Гіперпролактинемія — це стан, який виникає при високому рівні пролактину в крові. Пролактин — гормон, що виробляється гіпофізом — невеликою залозою бобоподібної форми, розташованою біля основи мозку. Попри свій невеликий розмір, гіпофіз впливає практично на кожну частину тіла. Його гормони допомагають контролювати важливі функції, такі як ріст, обмін речовин, кров’яний тиск та розмноження.

Основні причини підвищення пролактину

Зазвичай пролактин підвищений у жінок у другій половині вагітності, коли рівень прогестерону починає падати, що спричиняє збільшення молочних залоз. 

Під час вагітності та годування груддю високий пролактин не лише вважається нормою, а й необхідний для розвитку плода та грудного вигодовування.

Підвищений пролактин у жінок також відповідає за:

  • стимулювання вироблення поверхнево-активних речовин, що забезпечують плавне дихання в легенях плоду, що розвиваються;
  • сприяння розвитку нейронів (нервових клітин) у плода;
  • вироблення клітин, в яких утворюється мієлін — тип білка, який покриває та захищає нейрони, забезпечуючи плавну передачу нервових імпульсів;
  • підтримку вродженої імунної функції у плода та протягом усього його життя;
  • материнську чутливість (здатність матері приймати значення поведінкових сигналів дитини).

Хоча підвищення пролактину вважається нормою під час вагітності та годування груддю, високий пролактин може виникати в інших випадках через захворювання чи прийом ліків.

Підвищений пролактин у чоловіків підтримує вроджену імунну відповідь, але не виконує інших функцій. Проте підтримання нормального рівня пролактину необхідне для нормальної сексуальної функції. Так само як рівні прогестерону та естрогену у жінок (і навпаки) впливають на рівень пролактину, так і рівень тестостерону у чоловіків (і навпаки) впливає на рівень пролактину.

Гіперпролактинемія: причини у жінок і чоловіків

Пролактин має відносно короткий період напіврозпаду від 20 до 50 хвилин, а це означає, що його необхідно регулярно поповнювати, щоб підтримувати нормальний рівень. В одних випадках пролактин підвищений вважається нормальним, в інших — є медичною проблемою. 

Гіперпролактинемія

Синдром гіперпролактинемії може розвиватися внаслідок різних причин:

  1. фізіологічних — вагітність, годування грудьми, фізичний чи психологічний стрес (стресова гіперпролактинемія), судоми;
  2. патологічних:
  • утворення доброякісної пухлини гіпофіза. Це не ракове новоутворення, відоме як пролактинома, змушує гіпофіз виробляти дуже багато пролактину, а також призводить до зниження рівня деяких статевих гормонів, а саме естрогену та тестостерону;
  • захворювання, що вражають частину мозку, що називається гіпоталамусом. Це орган головного мозку, який пов’язаний із гіпофізом. Підвищення пролактину часто може бути пов’язане з пухлиною, травмою або інфекцією гіпоталамуса; 
  • гіпотиреоз (низький рівень гормонів щитоподібної залози);
  • хронічні хвороби нирок;
  • акромегалія (надактивний гіпофіз);
  • хвороба Кушинга (захворювання, що викликає надвиробництво гормону кортизолу).

3. фармацевтичних — деякі ліки можуть спричинити стрибок рівня пролактину. Вони роблять це, змінюючи вироблення різних гормонів, що впливають на рівень пролактину, включаючи естроген та дофамін.утворення доброякісної пухлини гіпофіза. Це не ракове новоутворення, відоме як пролактинома, змушує гіпофіз виробляти дуже багато пролактину, а також призводить до зниження рівня деяких статевих гормонів, а саме естрогену та тестостерон.

Гіперпролактинемія: симптоми

У жінок симптоми гіперпролактинемії можуть включати:

  • виділення молочної рідини з грудей не у період вагітності та не у час лактації;
  • порушення менструального циклу;
  • аменорею (зникнення менструацій);
  • втрату або значне зменшення лібідо (статевого потягу);
  • біль у грудях;
  • появу акне і надмірний ріст волосся на тілі та обличчі.
    •  

Гіперпролактинемія у чоловіків зазвичай проявляється сексуальною дисфункцією (імпотенцією), збільшенням молочних залоз та виділенням рідини з молочних залоз, безпліддям і втратою лібідо, зменшенням мʼязової маси. Але іноді захворювання може не мати яскраво виражених симптомів.

Якщо ви відчуваєте, що ваше самопочуття змінилось, що якісь з тих симптомів, що вказані нижче спостерігаються і у вас, записуйтесь на консультацію. Наші лікарі знайдуть першопричину цих симптомів та спланують терапію.

 

 

Ускладнення гіперпролактинемії

      • Безпліддя 

Пролактинома може перешкоджати репродуктивній функції. Занадто багато пролактину знижує вироблення гормонів естрогену та тестостерону, перешкоджає виходу яйцеклітини під час менструального циклу у жінок. У чоловіків занадто багато пролактину також може призвести до зниження вироблення сперми.

      • Втрата кісткової маси (остеопороз) 

Зниження естрогену та тестостерону також призводить до зниження міцності кісток, і вони можуть легше ламатись.

      • Ускладнення вагітності

Під час вагітності вироблення естрогену збільшується. Це може спричинити швидший ріст пухлини та призвести до появи таких симптомів, як головний біль та зміни зору у вагітних жінок, які мають пролактиному.

      • Втрата зору 

За відсутності лікування гіперпролактинемії, збільшена пролактинома почне давити на зоровий нерв, що знаходиться поряд із гіпофізом. Першою ознакою тиску на зоровий нерв є втрата бокового (периферичного) зору.

      • Низький рівень інших гормонів гіпофізу 

Пролактинома може тиснути на здорову частину гіпофізу. Це призводитиме до зниження рівня інших гормонів, які контролюються гіпофізом. До них відносяться гормони щитоподібної залози та кортизол, що відповідає за реакцію на стрес.

Гіперпролактинемія може погіршити якість життя та призвести до безпліддя, але добра новина в тому, що цей стан добре піддається лікуванню. Якщо ви маєте симптоми гіперпролактинемії, записуйтесь на консультацію і наш лікар спланує діагностику і лікування гіперпролактинемії.