Гормональна система

Методи інтегративної медицини в лікуванні гормонального дисбалансу найбільш ефективні. Застосовуючи комплексний підхід до лікування пацієнта та усуваючи першопричину гормонального дисбалансу, інтегративні ендокринологи і терапевти пропонують індивідуальні варіанти лікування гормонального дисбалансу у жінок та чоловіків, які можуть включати зміни в дієті та способі життя, добавки, ліки та додаткові методи лікування. Ось де може допомогти лікар-терапевт і ендокринолог інтегративної медицини.

Інтегративні терапевти ставлять за ціль оптимізувати ендокринну функцію та покращити загальний стан здоров’я пацієнтів за допомогою комплексного підходу. У цій статті ми розкажемо про те, що таке інтегративне лікування гормональних проблем у чоловіків та жінок, ята як працювати з лікарем інтегративної медицини. Але почнемо ми з розгляду причин появи гормонального дисбалансу.

Які стани здатні спричинити гормональні проблеми?

Більшість органів і тканин нашого організму мають гормональні рецептори, що дозволяє гормонам регулювати їхню діяльність. Механізми позитивного та негативного зворотного зв’язку забезпечують стабільність гормонального фону організму. Гормональний збій може виникнути через внутрішні та зовнішні фактори, які порушили ці системи зворотного зв’язку та негативно вплинули практично на кожну систему організму. Розглянемо основні причини гормонального дисбалансу у жінок та чоловіків.

  • Дисфункція гіпоталамуса. Гіпоталамус, який є ендокринним центром мозку, може вийти з рівноваги та порушити цикл сну та безсоння, артеріальний тиск, частоту серцевих скорочень, водно-електролітний баланс та температуру. В комплексі це призводить до збою ендокринної системи. Дисбаланс гормонів цієї залози може суттєво вплинути на гомеостаз. Причинами гіпоталамічного гормонального дисбалансу можуть бути: пухлина головного мозку, дефіцит поживних речовин, генетичні, неврологічні захворювання, радіація, хіміотерапія, черепно-мозкова травма та хірургічне втручання на головному мозку.
  • Дисфункція гіпофіза. Причини гормонального дисбалансу у гіпофізі можуть бути різними. Як наслідок може виникнути нецукровий діабет, акромегалія (викликана пухлиною гіпофіза), синдром Кушинга (надлишок кортизолу) і гіпопітуїтаризм (недостатня активність гіпофіза). Гормональні проблеми з гіпофізом можуть виникнути внаслідок надлишку гормонів росту, пролактину, АКТГ, АДГ та дисбалансу пролактину.
  • Дисфункція щитоподібної залози. Дефіцит гормонів щитоподібної залози (гіпотиреоз) або їхній надлишок (гіпертиреоз) може призвести до гормональних порушень. Крім того, такі стани здатні впливати на регуляцію температури, рівень енергії, баланс ваги, менструацію та настрій. Причинами захворювань щитоподібної залози можуть бути: аутоімунні захворювання, запалення, раціон бідний на йод, гіпофізарна недостатність.
  • Дисфункція надниркових залоз. Дисбаланс гормонів надниркових залоз може спричинити порушення синтезу кортизолу та хворобу Аддісона (надниркову недостатність). Проблеми з наднирковими залозами можуть викликати різноманітні симптоми по всьому тілу і вплинути на те, як ми реагуємо на стрес. Можливі причини гормонального дисбалансу надниркових залоз: тривале застосування кортикостероїдів, пухлина надниркових залоз, вроджена гіперплазія надниркових залоз. Кожен з цих станів здатний призвести до проблем з гормональним фоном у чоловіків та жінок.
  • Дисфункція шишкоподібної залози. Гормональний дисбаланс епіфіза зазвичай порушує цикл сну, оскільки епіфіз відповідає за вироблення мелатоніну. Причиною порушення роботи шишкоподібної залози зазвичай є кісти та пухлини.
  • Дисфункція підшлункової залози. Підшлункова залоза контролює цукор у крові та допомагає організму запасати енергію. Гормональний дисбаланс підшлункової залози може викликати серйозні стани, які потребують ретельного втручання. В першу чергу мова йде про діабет 1 типу. Він виникає, коли імунна система пацієнта руйнує клітини підшлункової залози, що призводить до недостатнього виділення інсуліну. Можливі причини захворювань підшлункової залози включають: запалення (спричинені надмірним вживанням алкоголю та захворюваннями жовчного міхура), аутоімунні захворювання, генетичні порушення.
  • Дисфункція яєчників. Одна з найпоширеніших причин гормонального дисбалансу жінок. Правильна функція яєчників життєво важлива для підтримки балансу репродуктивних гормонів. Жіночі гормональні проблеми можуть виникати на тлі таких захворювань, як ендометріоз, синдром полікістозних яєчників, міома, фіброміоми, безпліддя та тяжкий передменструальний синдром. Крім того, одним із симптомів гормонального дисбалансу у жінок є ожиріння. Надмірна вага здатна змінити рівень тестостерону та естрогену, та призвести до порушення гормонального фону.
  • Дисфункція яєчок. Гормональний дисбаланс у чоловіків може бути пов’язаний з дисфункцією яєчок. Це може призвести до проблем із зачаттям, раку яєчок та зміни сексуального потягу. Збій гормональної системи у чоловіків може бути спричинений порушенням тестостерону та інших чоловічих гормонів. Такий стан може спровокувати: прийом лікарських препаратів, зокрема: знеболювальних та кортикостероїдів. Ожиріння у чоловіків також є одним із симптомів збою гормонів. Надлишкова вага може призвести до низького рівня андрогенів. Дефіцит вітаміну D може спричинити гіпогонадизм (зниження функції яєчок). Такі фактори, як надмірне вживання алкоголю та куріння, можуть змінити рівень чоловічих гормонів в організмі та призвести до гормональних проблем.

Наша клініка спеціалізується на негормональному лікуванні гормональних порушень, в тому числі захворювань щитоподібної залози, наднирників, яєчників, яєчок тощо, і тільки при неефективності цих методів використання гормональних препаратів.

Захворювання, на лікуванні яких спеціалізуються наші лікарі:

Аби уникнути серйозних наслідків дуже важливо вчасно розпізнати перші ознаки порушення гормонального фону та звернутися до лікаря інтегративної медицини.

 

 

 

До чого може призвести гормональний дисбаланс?

Проблеми з гормональним фоном можуть викликати різні симптоми та значно вплинути на якість життя людини. Найбільш поширеним гормонально-залежним захворюванням є діабет 2 типу, коли організм проявляє стійкість до інсуліну, а підшлункова залоза не може виробляти достатньо інсуліну для контролю рівня цукру в крові.

Крім того, багато людей страждають від низького або високого рівня гормонів щитоподібної залози, що може впливати на їхню енергію, вагу, менструальний цикл та частоту серцевих скорочень.

Гормональні проблеми у жінок можуть стати причиною безпліддя та нерегулярних менструацій. Це може бути пов’язане зі СПКЯ та дисбалансом андрогенів. Низький рівень тестостерону може вплинути на чоловічу фертильність та функцію яєчок.

Крім того, акне може бути ознакою гормонального дисбалансу, особливо в період статевого дозрівання. Дисбаланс гормонального фону може впливати на кількість шкірного сала, що виробляється шкірою, сприяти закупорці пор та появі акне.

Надмірна вага також є симптом гормонального дисбалансу у жінок та чоловіків. Вона може бути викликана багатьма факторами, включаючи низький рівень гормонів щитоподібної залози (гіпотиреоз) та надлишок кортизолу.

Інтегративний підхід у лікуванні ендокринних порушень

Інтегративний підхід у медицині передбачає використання концепції доказової медицини для пошуку першопричини гормональних змін у жінок та чоловіків, а також створення індивідуальних планів лікування. Робота інтегративного лікаря базується на результатах лабораторних досліджень для вимірювання рівня гормонів, наявності запалення, генетичних схильностей та виявлення основних причин ендокринних захворювань.

Діагностика гормональних порушень

Лікарі нашої клініки можуть рекомендувати пройти такі дослідження для виявлення причини гормонального збою та моніторингу гормонального дисбалансу: 

  1. Metabolomix+ від лабораторії Genova, оскільки він надає всебічну інформацію про метаболічний статус організму. Цей аналіз допомагає виявити порушення в обміні речовин, які можуть впливати на вироблення і баланс гормонів. Зокрема, Metabolomix+ аналізує рівні вітамінів, мінералів, амінокислот, антиоксидантів та інших важливих показників, що дозволяє визначити можливі причини гормональних збоїв і розробити індивідуальний план корекції та лікування.
  2. Розгорнутий аналіз гормонів щитоподібної залози — Comprehensive Thyroid Assessment. Цей аналіз крові визначає рівень гормонів, які виробляє щитоподібна залоза (ТТГ, вільний Т3, вільний Т4 та зворотний Т3). Завдяки цьому можна діагностувати захворювання щитоподібної залози, такі як гіпотиреоз (знижена функція) або гіпертиреоз (підвищена функція).
  3. Adrenocortex Stress Profile — це стрес-тест надниркових залоз. Цей тест передбачає багаторазове визначення рівнів кортизолу та ДГЕА у пробах слини, зібраних протягом доби. Він використовується для діагностики порушень функції надниркових залоз, зокрема, для оцінки адаптаційних можливостей організму до стресу.
  4. Аналіз Male Hormones Plus, оскільки він спеціалізується на детальному дослідженні рівня чоловічих статевих гормонів. Цей аналіз дозволяє оцінити баланс гормонів, таких як тестостерон, естроген, і дегідроепіандростерон (DHEA), а також їх метаболіти. Результати аналізу допомагають визначити причини гормональних дисбалансів, які можуть впливати на лібідо, настрій, енергію, м’язову масу та загальне самопочуття. Аналіз також може виявити ризик розвитку захворювань, пов’язаних з гормональними порушеннями, і допомогти розробити індивідуальну стратегію лікування.

 

 

 

Якщо ви не знаєте, як позбутися гормонального дисбалансу та втомилися боротися з його наслідками, звертайтеся на консультацію до Клініки Святого Даміана Цілителя. Наші лікарі допоможуть усунути ознаки гормонального дисбалансу у жінок та чоловіків, концентруючись саме на виявленні причини захворювання. Для цього лікар проводить діагностику, виявляє причину симптомів, що турбують пацієнта, підбирає оптимальний комплекс нутрицевтиків, дає рекомендації щодо підтримки організму. Досліджуючи наявні проблеми на гормональному фоні, лікар підбере дієву терапію, яка дозволить зменшити прояви хронічних запальних захворювань.

Для запису на консультацію зателефонуйте нам або заповніть форму для зворотного зв’язку.