Гормони сну

Гормони і сон тісно пов’язані. Багато людей навіть не підозрюють, наскільки нестача сну може впливати на їхній метаболізм. Як гормони впливають на сон? Сон і ендокринна система взаємопов’язані через широкий спектр гормонів, які діють у двох напрямках. Розберемося, які гормони виробляються уві сні та за що вони відповідають?

Як пов’язані сон і гормони

Сон — це природний періодичний стан організму, що характеризується зниженою реакцією на навколишнє середовище та частковим або повним вимкненням свідомості. Це також супроводжується зниженням активності рухової системи. Сон поділяється на кілька фаз, основними з яких є фаза швидкого руху очей (REM) і фаза без швидкого руху очей (NREM).

На початковому етапі сну активується фаза NREM, яка включає три стадії, під час яких мозкова активність стає більш упорядкованою, а мозкові хвилі синхронізуються. Глибокий міцний сон характеризується повільними дельта-хвилями, які є ознакою максимальної релаксації. У цей час м’язи розслабляються, але не повністю паралізуються.

Що таке циркадний ритм?

Сон регулюється циркадними ритмами і для сну важливо їх дотримуватися. Перша система визначає періоди неспання і сну залежно від біологічного годинника, друга ж вимірює рівень накопиченої втоми й визначає, коли організму потрібен відпочинок.

Циркадні ритми є ендогенними, але підлаштовуються під зовнішні чинники, такі як світло, температура, фізична активність і споживання їжі. Основним центром регуляції добових ритмів є супрахіазматичне ядро (SCN) у гіпоталамусі, яке координує біологічні процеси організму.

Що стосується сну, SCN допомагає синхронізувати його з періодами світла і темряви, адаптуючи циркадні ритми людини до навколишнього середовища. Крім того, він регулює рівень гормонів, які беруть участь у циклах неспання і сну.

Основні функції сну:

  • посилення лімфатичного потоку, що сприяє очищенню мозку від токсинів;
  • закріплення пам’яті та формування довготривалих когнітивних зв’язків;
  • відновлення фізичних і психічних ресурсів організму;
  • оптимізація гормональної регуляції.

Крім цього, сон допомагає організму підтримувати метаболічну рівновагу, впливаючи на вироблення різних гормонів.

Вплив сну на гормони

Рівень багатьох гормонів залежить від якості та тривалості сну. Наприклад, є зв’язок між сном і секрецією кортизолу, лютеїнізуючого гормону (ЛГ), лептину та гормону росту (ГР). І порушення сну можуть провокувати гормональні порушення.

Кортизол і сон

Кортизол, відомий як гормон стресу, підпорядковується циркадним ритмам і досягає піку вранці після пробудження, допомагаючи організму активно розпочати день. Вночі його рівень знижується, що сприяє розслабленню та засинанню. Як відновити циркадний ритм? Налагодити свій режим.

Дослідження показують, що нічний глибокий сон пригнічує секрецію кортизолу, тоді як поганий сон призводить до порушення цього механізму. Люди, які регулярно недосипають, мають підвищений рівень кортизолу у вечірній час (цей гормон уві сні виробляється краще), що сприяє розвитку інсулінорезистентності та передчасному старінню організму. 

Гормон росту і сон

Гормон росту (ГР) активно виділяється під час глибокого сну, сприяючи регенерації тканин і росту м’язів. Його рівень підвищується кожні дві години вночі, а найвищий пік секреції припадає на фазу повільного сну. Розлад сну знижує рівень гормону росту, що негативно позначається на обміні речовин, збільшуючи ризик ожиріння та втрати м’язової маси.

Мелатонін для сну

Як називається гормон сну? Мелатонін — це гормон сну, який регулює цикли сну і неспання. Гормон який виробляється під час сну, залежить від рівня освітлення: при настанні темряви гормон сну виробляється і синтезується активно, викликаючи сонливість.

Якщо приймати мелатонін гормон сну у вигляді добавок або вітаміни для сну, які заспокоюють нервову систему і сприяють швидшому засинанню, це може допомогти людям із порушеннями сну, особливо тим, хто працює позмінно або часто подорожує між часовими поясами. Гормон сну мелатонін у добавках сприяє швидшому засинанню та покращує якість сну.

Грелін і лептин

Грелін і лептин — це гормони, які регулюють апетит. Грелін стимулює відчуття голоду, тоді як лептин відповідає за почуття ситості. Проблеми зі сном призводять до підвищення рівня греліну і зниження лептину, що може викликати переїдання та набір ваги. Крім того, проблема зі сном знижує чутливість тканин до інсуліну, що збільшує ризик розвитку метаболічного синдрому та цукрового діабету.

Чи впливає сон на тестостерон?

Сон впливає на рівень статевих гормонів, тому сон і тестостерон пов’язані між собою. Наприклад, рівень тестостерону досягає піку під час фази сну REM, а його дефіцит може спостерігатися у людей, у яких спостерігаються розлади сну.

У жінок циркадні ритми сну та його якість можуть змінюватися залежно від рівня естрогенів. Дослідження показують, що низький рівень естрогену впливає на структуру сну, збільшуючи періоди неспання або порушуючи його глибокі фази.

Вплив сну на ТТГ

Тиреотропний гормон (ТТГ), який регулює функцію щитоподібної залози, також піддається впливу сну. Його рівень знижується в нічний час, що допомагає організму зберігати енергію. Нестача сну може спричинити підвищений рівень ТТГ, що негативно впливає на роботу щитоподібної залози та загальний метаболізм.

Сон і гормони тісно взаємопов’язані. Порушення сну негативно впливають на секрецію гормонів, які регулюють метаболізм, апетит, стрес і загальний стан здоров’я. Регулярний якісний і здоровий сон допомагає підтримувати баланс гормональної системи, покращує когнітивні функції та сприяє загальному здоров’ю.

Хронічна нестача сну може підвищувати ризик ожиріння, інсулінорезистентності та метаболічного синдрому. Тому для збереження здоров’я важливо дотримуватися, певних правил і зробити так, щоб режим сну був постійним. Правильно підібраний вітамін для сну допоможе позбутися великої кількості проблем. 

Якщо ви відчуваєте проблеми із засинанням чи якістю сну, обовʼязково звертайтесь на консультацію до лікаря, він знає, як відновити режим сну, адже це може вплинути на роботу всього організму і зокрема на ваш гормональний баланс. 

Цей блог має інформаційний характер, створений з метою надання загальної інформації та не призначений для діагностики, лікування або надання медичних рекомендацій. Будь ласка, проконсультуйтеся з лікарем щодо будь-яких питань, пов’язаних зі здоров’ям.