Інсулінорезистентність

Інсулінорезистентність є серйозною проблемою, що впливає на здоров’я мільйонів людей у всьому світі. Розберемося, що таке інсулінорезистентність. Так називають стан, коли клітини організму втрачають чутливість до гормону інсуліну, що ускладнює поглинання глюкози та може призвести до низки ускладнень, включаючи діабет другого типу, ожиріння та деякі з серцево-судинних захворювань. Давайте детально розглянемо питання інсулінорезистентності: її причини, основні симптоми та чи можна вилікувати інсулінорезистентність.

Поняття інсулінорезистентності

Що таке інсулін? Інсулін — це гормон, що виробляє підшлункова залоза, він відіграє ключову роль у регулюванні рівня глюкози в крові. Функція інсуліну — допомагати глюкозі проникати в клітини, де вона використовується як джерело енергії. При інсулінорезистентності клітини вже не можуть ефективно реагувати на інсулін і це призводить до підвищення рівня цукру в крові. Підшлункова залоза намагається компенсувати цей стан, виробляючи ще більше інсуліну. Але навіть підвищений інсулін в крові не справляється з ситуацією. І тоді вже виникає питання: як знизити рівень інсуліну.

Інсулінорезистентність: причини

Інсулінорезистентність є багатофакторним явищем, і її розвиток може бути зумовлений різними причинами:

  1. Нездоровий спосіб життя — споживання великої кількості продуктів з цукром та низьким вмістом клітковини може перевантажити систему регулювання глюкози.
  2. Малорухливий спосіб життя — недостатній рівень фізичної активності сприяє зниженню чутливості клітин до інсуліну.
  3. Генетичні фактори — у людей, у родичів яких були випадки діабету другого типу або метаболічного синдрому, існує вищий ризик розвитку інсулінорезистентності.
  4. Ожиріння, особливо абдомінальне — жирова тканина, особливо в області живота, виробляє хімічні речовини, що знижують чутливість клітин до інсуліну.
  5. Гормональний дисбаланс — порушення балансу гормонів, що регулюють рівень цукру в крові, може призвести до розвитку інсулінорезистентності. Це, своєю чергою, є фактором розвитку ожиріння та діабету 2 типу. Класичним прикладом є СПКЯ, де гормональні дисбаланси посилюють ці процеси.

Основні симптоми інсулінорезистентності

На жаль, інсулінорезистентність часто розвивається безсимптомно протягом тривалого часу. Проте є певні ознаки, які можуть свідчити про цей стан.

Інсулінорезистентність симптоми має наступні:

  • Постійна втома — погіршена здатність клітин засвоювати глюкозу призводить до нестачі енергії.
  • Підвищений апетит, потяг до солодкого — високий інсулін сприяє частому відчуттю голоду.
  • Набір ваги — особливо в області живота (ожиріння та інсулінорезистентність дуже пов’язані між собою).
  • Темні плями на шкірі (акантоз) — зазвичай з’являються на шиї, ліктях, колінах та інших складках шкіри.
  • Синдром полікістозних яєчників також може розвиватись на тлі інсулінорезистентності.
  • Порушення гостроти зору. 
  • Повільне загоювання ран, порізів, кровоточивість ясен.

Це найбільш розповсюджені ознаки інсулінорезистентності. Але щоб переконатися в діагнозі, потрібно здавати на інсулінорезистентність аналіз.

Діагностика інсулінорезистентності

Щоб встановити діагноз інсулінорезистентності, лікарі можуть використовувати різні методи. Тест на інсулінорезистентність містить тест на рівень глюкози у крові, робиться він натще і показує рівень цукру після 8-годинного періоду без їжі. Тест на толерантність до глюкози (ТТГ) оцінює, як організм справляється з глюкозою після її прийому, а вимірювання кількості інсуліну допомагає своєчасно визначити підвищений інсулін.

 

 

Як знизити інсулінорезистентність?

Лікування інсулінорезистентності передбачає зміни в способі життя, харчуванні та фізичній активності. Якщо вже виявлена інсулінорезистентність, харчування повинно бути наступним:

  • Зменшення вживання простих вуглеводів — віддавайте перевагу складним вуглеводам, таким як овочі, цільнозернові продукти та бобові.
  • Додаткове вживання клітковини — вона уповільнює всмоктування цукру, допомагаючи контролювати рівень глюкози.
  • Збалансоване вживання білків і жирів — вони необхідні для підтримки енергії та стабільності рівня цукру.

Декілька ключових аспектів, на які варто звернути увагу, якщо ми замислюємося над тим, як позбутися інсулінорезистентності: ходіть більше, бігайте, плавайте або їздіть на велосипеді. Це сприяє поліпшенню чутливості до інсуліну. Силові тренування зміцнюють м’язи, які потребують більше глюкози, що покращує загальний метаболізм. Навіть незначне схуднення (5-10% від загальної ваги) може суттєво поліпшити чутливість до інсуліну.

Також запобігти розвитку інсулінорезистентності можна, вживаючи певні профілактичні заходи:

  • Дотримання збалансованого харчування.
  • Активний спосіб життя (регулярні заняття, фізична активність).
  • Регулярний медичний огляд допоможе вчасно виявити зміни в рівні глюкози та інсуліну в крові.
  • Управління стресом (хронічний стрес може спричиняти гормональні зміни, що погіршують чутливість клітин до інсуліну).

Будь-які вітаміни при інсулінорезистентності повинен призначати лікар, щоб уникнути небажаних наслідків. Звертайтеся до спеціалістів нашої клініки Святого Даміана Цілителя, які допоможуть розібратися в проблемі, проведуть відповідну діагностику і розроблять план лікування.

 

 

Як вилікувати інсулінорезистентність

Тепер розглянемо питання, як подолати інсулінорезистентність. Мета терапії інсулінорезистентності полягає у зниженні рівня цукру в крові та запобіганні розвитку діабету 2 типу. Якщо дотримуватись рекомендацій лікаря щодо зміни способу життя, прийому спеціальних нутрицевтиків, можна контролювати вагу, рівень глюкози та інсуліну. Крім того, лікар може призначити препарати для боротьби з іншими супутніми захворюваннями, такими як високий артеріальний тиск або підвищений рівень ЛПНЩ — «поганого» холестерину, підкаже, як знизити інсулін.

За відсутності належного лікування інсулінорезистентність може призвести до таких ускладнень:

  • захворювання печінки;
  • підвищення тригліцеридів;
  • підвищення рівня ЛПНЩ («поганого») холестерину;
  • серцево-судинні захворювання;
  • проблеми із зором;
  • хвороба Альцгеймера.

Лікар може порадити змінити харчування та спосіб життя, зокрема дотримуватись середземноморської дієти. Вона сприяє зниженню інсулінорезистентності, регулює артеріальний тиск, сприяє зниженню ваги та підвищенню рівня «хорошого» холестерину.

Заборонені продукти при інсулінорезистентності:

  • жирні види м’яса та оброблене мʼясо;
  • солодощі;
  • солодкі напої;
  • рафіновані білі вуглеводи;
  • трансжири;
  • алкоголь.

Інсулінорезистентність не завжди означає розвиток діабету, але зміна харчових звичок та підвищення фізичної активності значно впливають на збереження здоров’я. Регулярні аналізи крові допоможуть вашому особистому лікарю контролювати рівень глюкози. Звертайтеся у Клініку Святого Даміана Цілителя і ми допоможемо розібратися, чому виникла інсулінорезистентність, а також підкажемо, як знизити рівень інсуліну в крові і як лікувати інсулінорезистентність. Наші спеціалісти спланують ефективну діагностику і призначать необхідне лікування.