Ішемічна хвороба серця

Як лікувати ішемічну хворобу серця?

Розвиток ішемічної хвороби серця (ІХС) обумовлений недостатністю кровопостачання міокарда, що виникає з різних причин. Щоб вчасно розпізнати патологію та розпочати своєчасне лікування, варто знати, які фактори впливають на її розвиток та навчитися розпізнавати симптоми ішемічної хвороби серця.

Що таке ішемічна хвороба серця?

Ішемічна хвороба серця — це поширене захворювання, при якому в коронарних артеріях утворюються атеросклеротичні бляшки, що складаються з жиру, холестерину та кальцію. Наявність цих бляшок призводить до порушення кровотоку та транспортування кисню до серцевих м’язів.

Ішемія серця — це найпоширеніша форма серцевих захворювань та основна причина смерті у багатьох країнах світу. Атеросклеротичні бляшки не тільки сприяють розвитку ІХС, а й можуть призвести до захворювання периферичних артерій та хронічної хвороби нирок.

Існують дві основні форми ішемічної хвороби серця:

  • Стабільна ішемічна хвороба серця. Це хронічний стан, за якого артеріальні бляшки утворюються, а коронарні артерії звужуються протягом тривалого часу. Стабільна ІХС призводить до поступового зниження припливу багатої киснем крові до серця, викликаючи хронічні та часто слабко виражені серцево-судинні симптоми.
  • Гострий коронарний синдром — це стан, що потребує негайної медичної допомоги, коли розрив бляшки в коронарній артерії призводить до утворення тромбу, блокування кровотоку до серця та, як наслідок, до серцевого нападу.

Попри те, що раніше хронічні форми ішемічної хвороби серця фіксувалися переважно у людей похилого віку, хвороба стала стрімко «молодіти». Зараз діагноз атеросклероз, який є однією з основних передумов розвитку ішемії міокарда, дедалі частіше ставлять людям віком 45-50 років.

Симптоми ішемії серця

Однозначно відповісти на питання, як проявляється ішемічна хвороба серця, неможливо. Оскільки ІХС може тривалий час протікати без симптомів. Для деяких людей першою ознакою ішемії може бути серцевий напад. У міру прогресування коронарного атеросклерозу та звуження коронарних артерій можна помітити симптоми, що свідчать про поганий приплив крові до серця.

Найголовнішою ознакою ішемічної хвороби серця є біль у загрудинній ділянці з поширенням у ліву частину нижньої щелепи, руку або під лопатку. Вона буває стискаючою та пекучою. Дискомфорт у грудях зазвичай виникає під час фізичного чи емоційного навантаження, наприклад, під час вправ чи психологічного стресу.

Типові симптоми ІХС включають: 

Окремі симптоми можуть спостерігатись по одному або групою залежно від форми захворювання.

 

 

Причини ішемічної хвороби серця

ІХС — це багатофакторне захворювання, яке можуть спровокувати різні етіологічні фактори, зокрема: 

  • Немодифіковані фактори. Включають вік, стать, сімейний анамнез та генетику. Ішемія серця розвивається поступово, старіння збільшує ризик пошкодження та звуження артерій. Чоловіки трішки більше схильні до розвитку ІХС, ніж жінки, однак, ризик для жінок збільшується після настання менопаузи. Присутність різних форм ішемічної хвороби серця у сімейному анамнезі у батьків, братів та сестер збільшує ризик розвитку цього захворювання. 
  • Модифіковані фактори. В цьому випадку до факторів ризику розвитку ішемічної хвороби відносяться малорухливий спосіб життя, нездорове харчування, хронічний стрес, куріння, надмірне вживання алкоголю, дефіцит сну та ожиріння. 

Хронічні захворювання також можуть спровокувати початок ішемічної хвороби серця. Вони негативно впливають на здоров’я артерій, викликають запалення, які можуть погіршити здоровий приплив крові до серця.

Традиційні фактори ризику ішемії серця включають дисліпідемію, діабет та гіпертонію. Інші захворювання, що впливають на артеріальне та серцеве здоров’я, включають апное уві сні, аутоімунні захворювання та хронічну хворобу нирок.

Ішемічна хвороба серця: діагностика

Для ефективної профілактики серцево-судинних захворювань необхідно розуміти індивідуальні фактори ризику. Лікарі функціональної медицини використовують передові біомаркери для їх виявлення та розробляють персоналізовані стратегії підтримки здоров’я серця.

Які аналізи вам можуть рекомендувати, щоб поставити або спростувати діагноз ІХС:

  • Розширена ліпідограма.
    Стандартний аналіз на холестерин є важливим, але для більш точної оцінки ризику серцево-судинних захворювань варто враховувати й інші показники ліпідного обміну. До них належать фракціонування ліпідних частинок, аполіпопротеїн B (ApoB) та ліпопротеїн (a) (Lp(a)), які дозволяють детальніше дослідити частинки, що транспортують холестерин. Крім того, маркери запалення, такі як hs-CRP, Lp-PLA2 та гомоцистеїн, також можуть бути корисними для комплексної оцінки.
  • Тест Metabolomix+. Це комплексний аналіз, що оцінює ключові метаболічні процеси в організмі, включаючи рівні органічних кислот, амінокислот та маркери оксидативного стресу. Він дозволяє виявити дефіцити поживних речовин, порушення травлення та інші фактори, що можуть впливати на розвиток серцево-судинних захворювань, зокрема ішемічної хвороби серця. В контексті ІХС, тест допомагає оцінити стан антиоксидантного захисту, енергетичний метаболізм та рівень запалення – важливі аспекти для здоров’я серця.
  • Ряд аналізів на оцінку резистентності до інсуліну. Інсулінорезистентність, порушуючи метаболізм глюкози та ліпідів, сприяє розвитку атеросклерозу — основної причини ІХС. Своєчасне виявлення інсулінорезистентності дозволяє скоригувати спосіб життя, харчування та, за необхідності, медикаментозну та нутрицевтичну терапію, що сприяє покращенню прогнозу та зниженню ризику серцево-судинних ускладнень у пацієнтів з ІХС.
  • Тест NutrEval® FMV. Це комплексний тест, що оцінює нутрієнтний статус та метаболічні процеси, важливі для здоров’я серця, зокрема рівень амінокислот, жирних кислот, вітамінів, мінералів та маркери оксидативного стресу. В контексті ІХС, тест дозволяє виявити дефіцити та дисбаланси, що сприяють розвитку хвороби, такі як запалення та порушення метаболізму жирних кислот.

 

 

Лікування ішемічної хвороби серця

Лікування ішемії серця включає в першу чергу зміну способу життя, яка допомагає зменшити фактори ризику атеросклерозу. Акцент робиться на дієтичних втручаннях та нутрицевтичній підтримці, які допоможуть підтримувати здоров’я артерій та сприяти добробуту серцево-судинної системи. Іноді хронічна ішемічна хвороба серця може вимагати хірургічних процедур для відкриття заблокованих коронарних артерій.

Для того, щоб забезпечити здоровий баланс рівня холестерину, стабілізувати рівень цукру в крові та підтримувати здоров’я серцево-судинної системи потрібно додати до свого щоденного раціону такі продукти:

  • Фрукти та овочі. Завдяки вмісту клітковини, фітостеролів, вітамінів, мінералів та антиоксидантів вони допоможуть підтримувати нормальну роботу серцево-судинної системи та зменшити ймовірність розвитку ішемічної хвороби серця. В рамках профілактики ІХС потрібно їсти фрукти та овочі щодня при кожному прийомі їжі.
  • Харчові волокна. Численні дослідження підтверджують, що високе споживання харчових волокон (розчинних і нерозчинних) може знизити захворюваність та смертність від серцево-судинних захворювань. Їх можна споживати з рослинних джерел або у складі спеціальних добавок для врегулювання рівня холестерину, стабілізації рівня цукру в крові, а також у рамках профілактики ішемічної хвороби серця.
  • Ненасичені жири. Транс- та насичені жири окислюються в організмі, призводячи до запалення судин та підвищення рівня холестерину. Дієта при ішемічній хворобі серця має включати лише моно- та поліненасичені жири, які позитивно впливають на ліпідний профіль та підтримують здоров’я серцево-судинної системи. Харчові джерела мононенасичених жирів включають оливки, авокадо, кунжут, гарбузове насіння, а також мигдаль. Джерела поліненасичених жирів включають насіння льону, волоські горіхи та рибу. 

Крім дієти при ішемічній хворобі серця ефективні вітамінно-мінеральні комплекси, які сприяють підтримці цілісності судин та допомагають у лікуванні серцево-судинних запалень. Насамперед, мова йде про:

Нутрицевтичний протокол ІХС лікування може бути інший, залежно від індивідуального стану пацієнта. На ранніх стадіях лікування може бути доцільно вживати більш високі дози добавок. З часом прийом деяких добавок може бути зменшений або припинений.

Запобігти виникненню хронічної ішемічної хвороби серця також допоможе: зміна способу життя: відмова від шкідливих звичок, регулярні заняття спортом (аеробні вправи середньої інтенсивності), зменшення впливу стресових факторів, медитація та йога.

Як відбувається лікування хронічних форм ІХС в Клініці Святого Даміана Цілителя?

Використовуючи методи функціональної медицини для розуміння загального серцево-судинного ризику пацієнта, а також поглиблену оцінку факторів способу життя, лікарі Клініки Святого Даміана Цілителя виявляють фактори ризику розвитку ішемічної хвороби серця. Після цього вони впроваджують протоколи функціональної медицини, які дозволяють запобігти прогресуванню ІХС та підтримати роботу серцево-судинної системи.

Наші лікарі підберуть дієву терапію, яка дозволить усунути наслідки ішемічної хвороби серця. Під час прийому лікар дізнається про стресове навантаження пацієнта, його раціон, фізичну активність, сімейну історію і підбере ефективне лікування. Таким чином людина може отримати довгостроковий результат від терапії.

Для запису на консультацію зателефонуйте нам або заповніть онлайн-форму на нашому сайті.

 

 

Цей блог має інформаційний характер, створений з метою надання загальної інформації та не призначений для діагностики, лікування або надання медичних рекомендацій. Будь ласка, проконсультуйтеся з лікарем щодо будь-яких питань, пов’язаних зі здоров’ям.