Кишковий кандидоз

Як вилікувати кандиду в кишечнику

У кожної здорової людини в організмі мешкають бактерії та гриби і це норма. Лише у кишківнику знаходиться приблизно 66 видів грибів, до яких належать Candida і Saccharomyces. 

Гриби присутні не лише у кишківнику, а й у ротовій порожнині, на шкірі та інших органах. Віруси та бактерії контролюють симбіоз, але внаслідок порушення екосистеми всередині організму через прийом ліків, неправильне харчування, певні захворювання здоровий баланс порушується і це призводить до збоїв у роботі імунної системи та надмірного росту кандиди. Тоді виникає кишковий кандидоз. Давайте розбиратися, чим лікувати кандидоз у кишечнику.

Ознаки грибка в кишківнику

Варто пам’ятати, що через надмірний ріст кандиди у кишківнику, вона може виявляти свій негативний вплив по всьому тілу. Чим раніше виявити симптоми грибка у кишечнику  і розпочати лікування тим краще. 

Симптоми кишкового кандидозу:

Ось такі має кишковий кандидоз ознаки. Якщо ріст кандиди відбувається за межами кишківника можуть з’являтися додаткові ознаки: болі в суглобах (кандидозний артрит), білі плями на язиці, вагінальні виділення, втрата смаку або біль під час ковтання через виразки в роті.

Хронічна втома виникає через дефіцит поживних речовин, деяких вітамінів, магнію і жирних кислот, що зумовлено надмірним розростанням кандиди та зниженням імунної системи. Дисбаланс сприяє запаленню у всьому тілі.

 

 

Що може спричинити ріст Candida у кишківнику

Шлункова кислота зазвичай допомагає контролювати зростання споживаних патогенів, включаючи грибки. Низька кислотність, яка виникає природним чином з віком, але також може бути викликана інгібіторами протонної помпи (ІПП) або інфекцією H. pylori, може призвести до вищого грибкового навантаження, що досягає тонкого кишківника, сприяючи надмірному зростанню. В результаті відбувається порушення цілісності кишкового тракту.

Також дисбактеріоз може виникати з інших причин. До найпоширеніших причин розповсюдження грибка відносяться:

  1. Зловживання продуктів з високим вмістом рафінованого цукру, алкоголем, внаслідок чого кандида розмножується в кишківнику.
  2. Постійний стрес, який послаблює імунну систему та порушує мікробіом кишківника, через що створюється ідеальне середовище для розростання умовно-патогенної флори.
  3. Прийом антибіотиків, стероїдів, імуносупресивних препаратів. Вони послаблюють імунну систему пацієнтів. Наприклад, антибіотики здатні пригнічувати ріст патогенних бактерій, але у той самий час вони знищують і корисні бактерії, що живуть у ШКТ. В результаті виникає дисбаланс і Candida розмножується. Коли призначають імуносупресивні препарати, без яких не обійтися при трансплантації органів, лікуванні ВІЛ, раку, аутоімунних захворювань, також надмірно росте кандида.
  4. Цукровий діабет. Річ у тому, що у пацієнтів, у яких діагностують діабет, порушується регуляція імунної системи, що пояснюється поганим глікемічним контролем. Одночасно підвищується глюкоза в крові. Тоді кандіда переходить з коменсального стану у патогенний. Контролюючі рівень цукру в крові можна знизити ризик інфікуватися кандидозом.
  5. Хвороби кишківника, такі як виразковий коліт і хвороба Крона, можуть призводити до розмноження кандиди. Хронічне запалення і лікування хвороб кишківника можуть призвести до ушкодження шлунково-кишкового тракту. Травми ШКТ створюють умови для проникнення шкідливих мікроорганізмів, таких як кандида, що порушує нормальну роботу кишківника.

Зазвичай при кандидозі кишечника лікар призначає дієту, яка супроводжується додатково терапією. Але перед тим обов’язково необхідно здати аналізи та провести лабораторну діагностику.

Аналізи для виявлення причини надмірного росту кандиди

Тест калу GI Effects є ефективним інструментом для оцінки мікробного складу кишківника, дозволяючи виявити як загальну кількість грибів роду Candida, так і конкретно Candida albicans, що може бути пов’язано із запальними процесами та порушеннями балансу мікрофлори.

Профіль збудника GI Effects — це індивідуальний підхід до лікування проблем з кишківником. Він не тільки визначає склад мікрофлори, але й пропонує персоналізовані рекомендації щодо харчування та терапії.

Спільний аналіз крові та калу забезпечує комплексну оцінку стану організму. Визначення рівнів IgA, IgG та IgM до кандиди дозволяє оцінити імунну відповідь на цей грибок та виявити можливі алергічні реакції.

D-арабінітол — це продукт життєдіяльності дріжджоподібних грибків Candida. Його виявлення в сечі в підвищених концентраціях є діагностичним критерієм кандидозу. Тому також вам може лікар порекомендувати тест на органічні кислоти — Organix.

Лікування грибка кандида у кишківнику — складний процес, який вимагає ретельного підходу. Золотим стандартом діагностики кишкового кандидозу є аспірація тонкої кишки, яка передбачає введення інструменту через рот у першу частину тонкої кишки. Звідти рідина збирається та аналізується на предмет надлишкового росту грибків. Враховуючи вартість та інвазивний характер цієї процедури, альтернативні методи тестування зазвичай є пріоритетними у клінічних умовах для діагностики SIFO.

Ефективне лікування та профілактика рецидиву кишкового кандозу передбачає комплексне обстеження пацієнта з метою виявлення та усунення всіх факторів, що сприяють розвитку кандидозу, першопричини її надмірного розмноження. Це може включати: 

  • Загальний аналіз крові з метою оцінки імунного статусу організму.
  • Визначення глікованого гемоглобіну (HbA1c) для скринінгу та моніторингу цукрового діабету.
  • Comprehensive Thyroid Assessment — це розгорнутий аналіз гормонів щитоподібної залози для виявлення гіпотиреозу, який може бути пов’язаний з порушеннями моторики кишківника.
  • Тест на синдром надмірного бактеріального росту (СНБР). Надмірне розростання грибків у тонкій кишці часто спостерігається разом з надмірним розростанням бактерій.

Панель мікроелементів NutrEval FMV дозволяє виявити дефіцити поживних речовин, які можуть виникнути внаслідок порушення всмоктування, спричиненого грибками в кишківнику та підвищеною проникністю кишечника. Отримані дані дозволять лікарю скласти точну картину харчового статусу пацієнта і підібрати оптимальні дієтичні рекомендації, включаючи можливе призначення дієтичних добавок.

Іноді, коли є ознаки кандиди у кишечнику, також беруть мазки з інших ділянок тіла. В подальшому їх відправляють для лабораторних аналізів.

 

 

У чому полягає лікування кишкового кандидозу

Найпоширенішими пероральними протигрибковими препаратами, що стандартно призначають лікарі для лікування кандиди у кишечнику, є флуконазол, позаконазол, ітраконазол, ністатін.

Також є природні протимікробні добавки, включаючи орегано, артемізинін, берберин, часник і каприлову кислоту, можуть бути настільки ж ефективними, як і їх фармацевтичні аналоги, пригнічуючи життєвий цикл грибків, адгезію до стінки кишківника та утворення біоплівки.

Псевдовінтера з перцевого новозеландського дерева також має виражений протигрибковий ефект,  бета-глюкан і вітамін С підсилюють протигрибкову активність імунної системи, пригнічуючи ріст і колонізацію грибкових збудників, включаючи C. albicans, C. tropicalis, C. glabrata, С. guilermonii, С. parapsilosis і С. krusei.

Пробіотики також відіграють важливу роль у боротьбі з кандидозом в кишківнику. Дослідження демонструють, що пробіотики з Saccharomyces boulardii настільки ж ефективні, як ністатин, у зниженні надлишкового росту грибків і призводять до меншої кількості побічних ефектів. 

Пробіотики з Lactobacillus та Bifidobacterium також пригнічують надмірне зростання грибків та утворення грибкової біоплівки.

Записуйтесь на консультацію і наш лікар спланує ефективну терапію кишкового кандидозу. 

 

 

Лікуємо кишковий кандидоз згідно з функціональним підходом

Наша клініка використовує функціональний підхід до лікування грибків у кишківнику. Для нас головне — це розкрити та усунути основні причини надмірного росту кандиди в ШКТ. І протоколи лікування застосовуються різні до кожного пацієнта — вони залежать від індивідуальних факторів. Наші лікарі радять оптимізувати харчування, використовують природні методи лікування та дають рекомендації пацієнтам щодо зміни способу життя, щоб уникнути надмірного росту кандиди.

Антикандидозна дієта

Як позбутися кандидозу в кишківнику? Якщо виявлена кандида в кишківнику, лікування включає спеціальну дієту. Щоб зробити це якомога швидше потрібно вживати протизапальні продукти та продукти з низьким вмістом цукру. Це сприяє появі здорового мікробіому, зменшується запалення, підтримується робота імунної системи та стабілізується рівень цукру у крові.

Є прямий зв’язок між споживанням вуглеводів та кількістю Candida в організмі. Водночас дієта з високим вмістом жирів та білків демонструє зворотну кореляцію з рівнем Candida.

Продукти, які потрібно виключити з раціону при кандидозі:

Для максимального ефекту в лікуванні кандидозу та покращенні загального стану кишківника необхідно повністю виключити зі свого раціону всі продукти з цього списку:

  1. Цукор і підсолоджувачі, такі як  агава, патока, аспартам, кленовий і кукурудзяний сиропи, мед.

Candida albicans є глюкозозалежним патогеном. Глюкоза використовується не тільки для енергетичних потреб грибка, але й для синтезу екзополісахаридів, що утворюють біоплівки. Приблизно третина маси біоплівки складає глюкоза.

Підвищення рівня глюкози в крові створює сприятливі умови для розмноження Candida. Тому з раціону мають бути виключені всі продукти, які можуть призвести до швидкого підвищення рівня цукру в крові, в тому числі фрукти з високим вмістом цукру (банани, родзинки, фініки, манго, виноград і фруктові соки).

  • Продукти, в яких є глютен: пшениця, ячмінь, жито і продукти, виготовлені з них.
    Глютен є поширеним харчовим тригером, що провокує розвиток різних кишкових розладів. У пацієнтів з кандидозом вживання глютену може посилити симптоми шляхом підвищення проникності кишкового бар’єра та посилення запальних процесів.
  • Ковбаси та салямі, містить велику кількість цукру, солі, нітратів та консервантів. Ці продукти можуть порушити баланс мікрофлори кишківника, посиливши розмноження дріжджів Candida, що призведе до запалення та ослаблення імунітету.
  • Молочні продукти: молоко, сир, йогурти з смаковими добавками, морозиво та інші солодкі молочні продукти.
    Лактоза є живильним середовищем для грибків, тому її споживання може погіршити перебіг захворювання.
  • Горіхи, уражені пліснявою
    Горіхи — це гарний вибір для тих, хто дотримується дієти при кандидозі. Але наявність цвілі в горіхах може призвести до алергічних реакцій і посилення симптомів кандидозу. Тому варто уважно обирати горіхи та зберігати їх у належних умовах. Арахіс, кеш’ю та фісташки є найбільш схильними до ураження цвіллю. Тому при кандидозі рекомендується уникати цих горіхів, щоб не провокувати запалення.
  • Рафіновані олії: Рафінована соняшникова олія містить підвищену кількість омега-6 жирних кислот, які при надмірному споживанні можуть сприяти розвитку запальних процесів в організмі.
    Штучні жири, такі як маргарин, можуть негативно впливати на здоров’я, спричиняючи запалення та порушуючи обмін речовин.
  • Алкоголь та солодкі напої
    Тривале споживання алкоголю порушує метаболізм глюкози, що призводить до інсулінорезистентності, що підтримує ріст грибів кандида. Крім того, алкоголь підвищує проникність кишківника, що може спричинити запальні процеси та ослаблення імунної системи.
    При дотриманні дієти Candida слід обмежити споживання солодких напоїв, в тому числі фруктових соків, оскільки вона може підтримувати ріст кандиди й негативно впливати на мікрофлору кишківника.
  • Кава та інші напоїв, що містять кофеїн.
    Для більшості людей кофеїн безпечний і навіть може принести користь. Однак, при активному кандидозі, який супроводжується виснаженням, варто мінімізувати споживання кофеїну, щоб не посилювати симптоми.

Дозволені продукти при кандидозі

Ваше меню при кандидозі має включати велику кількість некрохмалистих овочів, які багаті на клітковину і вітаміни, пробіотичні продукти для відновлення мікрофлори кишківника, високоякісний білок для підтримки імунітету та безглютенові злаки, щоб уникнути додаткового навантаження на травну систему.

Формуйте раціон при кандидозі з таких продуктів:

  1. Овочі без крохмалю: спаржа, цукіні, артишоки, помідори, броколі, шпинат, брюссельська капуста, капуста, цвітна капуста, цибуля, часник, баклажани, селера, огірок, оливки. 
  2. Фрукти з малою кількістю цукру: авокадо, лайм, лимон.
  3. Безглютенові зернові: гречка, кіноа, пшоно, висівки.
  4. Білкові продукти: індичка, курятина, анчоуси, сардини, оселедець, лосось дикого вилову, яйця.
  5. Деякі молочні вироби: йогурт без солодких додатків, вершкове масло, масло гхі, кефір, сири з козячого та овечого молока.
  6. Горіхи та насіння: мигдаль, фундук, кокос, насіння льону і соняшника.
  7. Прянощі: куркума, базилік, чебрець, чорний перець, розмарин, кориця, паприка, гвоздика, кріп, орегано, часник, імбир.
  8. Рослинні олії: кунжутна, лляна і оливкова олії, кокосове масло.
  9. Ферментовані продукти: оливки, квашена капуста.
  10. Напої: травʼяні чаї, фільтрована вода, напій з цикорію.

Кишковий кандидоз: лікування

Лікування грибкової інфекції кишківника — це лише перший крок. Для повного відновлення слизової оболонки та нормалізації роботи кишківника може знадобитися додаткова терапія, спрямована на загоєння пошкоджених тканин та підтримку здорової мікрофлори.

Лікар може порекомендувати нутрицевтики, які допомагають зменшити запальний процес у кишківнику і відновити цілісність його слизової оболонки, таким чином зміцнюючи природний захисний бар’єр. Наприклад: вітамін D, L-глютамін, омега-3 жирні кислоти, цинк та інші. 

Оскільки кандидоз у кишківнику часто пов’язаний з проблемами рухливості кишечника та недостатньою кислотністю шлунка, для його профілактики та лікування можуть бути призначені спеціальні добавки та рекомендовані зміни в раціоні, які допоможуть нормалізувати травлення.

Для запобігання повторного розвитку кандидозу необхідно усунути всі ті порушення в організмі, які створили умови для розмноження грибків — основну першопричину.

Деякі грибки є умовно-патогенними, тобто вони можуть викликати захворювання лише за певних умов, наприклад, при порушенні балансу кишкової мікрофлори. Підтримка здорового мікробіому запобігає надмірному розмноженню грибків.

Відсутність лікування кишкового кандидозу призводить до тривалого запального процесу в кишечнику, що може спричинити розвиток серйозних захворювань шлунково-кишкового тракту, включаючи хворобу Крона.

Багато хронічних хвороб шлунку і кишківника пов’язані з розмноженням грибків. Тому дуже важливо проводити детальну діагностику. 

Ефективне лікування кандидозу передбачає комплексний підхід, який включає як знищення патогенних грибків, так і відновлення балансу кишкової мікрофлори та усунення факторів, що сприяли розвитку інфекції. Записуйтесь на консультацію до наших лікарів, які спланують діагностику і терапію кандидозу.

 

 

Цей блог створений з метою надання загальної інформації та не призначений для діагностики, лікування або надання медичних рекомендацій. Перед прийняттям будь-яких рішень, пов’язаних зі здоров’ям, обов’язково проконсультуйтеся з лікарем.