Ксеноестрогени: що це і чому вони небезпечні?

Існує величезна кількість молекул, що входять до складу речовин навколишнього середовища, продуктів харчування та промислових товарів, які демонструють естрогенну активність — це ксеноестрогени. Вплив ксеноестрогенів на репродуктивне та соматичне здоров’я людини викликає занепокоєння та є предметом активної дискусії серед вчених. Далі ми розкажемо про ксеноестрогени, що це за сполука, та які її джерела.

Що таке ксеноестрогени?

Ксеноестрогени — це синтетичні сполуки навколишнього середовища, які мають схожу з ендогенними естрогенами активність і імітують властивості цих гормонів. Потрапляючи в організм людини, вони маскуються під жіночі гормони — естрогени. 

Ксеноестрогени містяться в багатьох предметах і засобах гігієни, накопичуються в організмі та викликають гормональний дисбаланс. Це одна з причин жіночих і чоловічих захворювань, дисфункції щитоподібної залози, ожиріння, безпліддя тощо.

Існує два типи ксеноестрогенів: натуральні та синтетичні. Натуральні ксеноестрогени — це сполуки, виявлені в рослинах, грибах або плісняві. Інший тип ксеноестрогенів — синтетичні. Ці хімікати створені людиною, які містяться у пластиці та пестицидах.

Ксеноестрогени не піддаються біологічному розкладу. Це означає, що вони накопичуються у наших жирових клітинах і сприяють домінуванню естрогену. В процесі детоксикації в печінці відбувається метаболізм естрогену.

Читайте також нашу статтю — Підтримка метаболізму естрогенів.

Виведення естрогенів з організму відбувається не лише за допомогою печінки, але й за участі кишківника. Кишкові бактерії, відомі як естроболом, беруть участь у метаболізмі естрогену. Деякі з цих бактерій виробляють бета-глюкуронідазу, фермент, що сприяє поверненню естрогену в кровотік. Порушення балансу мікрофлори кишківника, наприклад при дисбактеріозі, може вплинути на активність ферменту бета-глюкуронідази. Баланс естрогенів залежить не тільки від активності ферментів, але й від різноманітності мікроорганізмів в кишечнику. Порушення балансу кишкової мікрофлори може призвести до дисбалансу естрогенів та підвищити ризик розвитку пов’язаних з ними захворювань.

Накопичення ксеноестрогенів виявляється при багатьох станах, включаючи: рак молочної залози, передміхурової залози та яєчок, ожиріння, безпліддя, ендометріоз, раннє статеве дозрівання, викидні та діабет. Але найдивовижніше — те, як ксеноестрогени потрапляють у наш організм!

В чому містяться ксеноестрогени?

Ксеноестрогени можна знайти в різних предметах повсякденного побуту, зокрема:

Ксеноестрогени в косметиці. Саме в косметиці міститься велика кількість ксеноестрогенів. Насамперед мова йде про парабени, які зазвичай використовуються у якості консервантів у засобах для догляду за шкірою. Крім косметичних засобів, парабени широко використовуються у фармацевтичних препаратах та продуктах харчування через їхню антимікробну активність. Сонцезахисні лосьйони містять 4-метилбензиліден камфора (4-MBC) та бензофенон, які також належать до класу ксеноестрогенів 

Ксеноестрогени у продуктах. В їжу ксеноестрогени потрапляють декількома шляхами:

  • з пакувальної тари (не тільки пластикової, але і бляшаних консервних банок);
  • з харчових барвників (феносульфотіазин); 
  • з консервантів (бутилгідроксіанізол та ін.);
  • з пестицидів та засобів хімічного захисту рослин від шкідників;
  • з гормонів, які застосовуються у тваринництві.

Інші ксеноестрогени включають поліхлоровані біфеніли, які є промисловими хімікатами. Попри заборону, ПХБ все ще присутні у продуктах харчування, причому риба, молочні продукти, м’ясо для гамбургерів та птиця є одними із найзабрудненіших джерел їжі.

Ксеноестрогени у пластику. Вони містяться у пластикових пляшках, посуді та інших предметах. Найвідоміший ксеноестроген — Бісфенол А (мономер для полікарбонатного пластику та епоксидної смоли; антиоксидант у пластифікаторах). Він міститься в одноразових пляшках, у яких продають воду, та в іншій пластиковій тарі, у внутрішньому покритті металевих консервних банок, зубних герметиках та папері для друку чеків. Фталати (пластифікатори) містяться в багатьох побутових товарах, таких як вінілові покриття для підлоги, мастила, миючі засоби (мило, шампуні), засоби для укладки волосся (лаки), а також часто використовуються в пластиковій упаковці та медичних виробах (трубках), в пластмасових та гумових іграшках.

Ксеноестрогени у меблях та будівельних матеріалах. У фарбах, клеї, лаках, мастилах міститься величезна кількість ксеноестрогенів. В першу чергу мова й йде про Ді (2-етилгексіл) фталат (пластифікатор для ПВХ), полібромбіфенілові ефіри (матеріали, що використовуються в пластмасах, піноматеріалах, будівельних матеріалах, електроніці, меблях, автомобілях), пентахлорфенол (загальний біоцид та консервант для деревини), поліхлоровані біфеніли (містяться в електротехнічних оліях, мастильних матеріалах, клеях, фарбах).

Ксеноестрогени у хімічних препаратах і побутовій хімії, в тому числі в тих, що призначені для знищення комах та бур’янів (атразін, дільдрін, ендосульфан, гептахлор, метоксихлор, нонілфенол та його похідні), алкілфенол — речовина, що використовується в миючих засобах).

На жаль, все вищезгадане може змінити природне функціонування нашого організму, призвести до дисбалансу гормонів та розвитку складних патологій.

Ознаки та симптоми впливу ксеноестрогенів

Накопичення ксеноестрогенів в організмі може призвести до розвитку таких станів:

Ксеноестрогени можуть накопичуватися в жирових тканинах, що може призвести до порушення метаболізму, підвищення апетиту та ожиріння. Крім того, ксеноестрогени можуть знижувати кількість сперматозоїдів у чоловіків і провокувати безпліддя.

Вплив хлорорганічних пестицидів, фталатів асоціюється з резистентністю до інсуліну та збільшенням ризику розвитку діабету 2 типу. Також ксеноестрогени можуть порушувати вироблення гормонів щитоподібної залози, а також впливати на передачу сигналів та роботу рецепторів. Окрім іншого, ксеноестрогени можуть негативно впливати на чоловічу фертильність, знижуючи кількість сперматозоїдів і сприяючи безпліддю.

Як уникнути впливу ксеноестрогенів на організм?

Попри те, що ви постійно взаємодієте з хімічними речовинами у навколишньому середовищі, які можуть впливати на ваші гормони, існують підходи до харчування, способу життя, які можуть допомогти знизити їхній негативний вплив та підтримати баланс в організмі.

Для цього:

  • Уникайте пестицидів і гербіцидів.
  • Вибирайте органічні, місцеві та сезонні продукти. Купуйте органічні м’ясо та молочні продукти
  • Очищайте неорганічні фрукти та овочі.
  • Не поміщайте в мікрохвильову піч пластикові контейнери з їжею.
  • Зменшіть вживання консервованої їжі.
  • Використовуйте посуд зі скла, порцеляни, нержавіючої сталі для гарячої їжі та рідини.
  • Уникайте використання поліетиленової плівки для накривання продуктів.
  • Не використовуйте пластикові пляшки для води.
  • Уникайте засобів з фталатами та парабенами.
  • Вибирайте повністю натуральні, біорозкладні косметичні, миючі засоби та засоби чищення для дому.

Пам’ятайте про отруйні гази, які виділяють копіювальні апарати та принтери, килимові покриття та деревоволокнисті плити.

Як визначити дисбаланс гормонів в організмі?

Завдяки досягненням сучасної науки сьогодні існує низка методів функціональної медицини, які допомагають виявити гормональний дисбаланс, спричинений надмірною кількістю ксеноестрогенів в організмі, зокрема:

  • Essential Estrogens™ FMV (Естрогени ранкової сечі) аналізує естрогени та їхні метаболіти в сечі, що дозволяє оцінити вплив ксеноестрогенів на гормональний баланс жінки.
  • Estrogen Metabolism Essessment (Оцінка метаболізму естрогенів) аналізує, як організм переробляє естрогени, виявляючи дисбаланс між різними формами цих гормонів. Оскільки ксеноестрогени можуть порушувати цей процес, тест допомагає оцінити їхній вплив на здоров’я та ризики гормональних захворювань.
  • Розгорнутий аналіз калу GI Effects® комплексно оцінює стан кишкової мікрофлори, травлення, запалення, рівень бета-глюкуронідази — ферменту, що впливає на метаболізм естрогенів. Оскільки ксеноестрогени можуть порушувати баланс мікрофлори та, відповідно, активність бета-глюкуронідази, цей тест дозволяє оцінити, як саме вплив цих речовин може змінювати метаболізм естрогенів та підвищувати ризики гормональних порушень.
  • Endo Select — Salivary (Ранкова секреція гормонів, слина) вимірює рівні ключових статевих гормонів (естрадіол, естрон, естріол, прогестерон, тестостерон), а також гормонів стресу (кортизол, DHEA) у слині. Оскільки ксеноестрогени можуть впливати на баланс цих гормонів, тест допомагає оцінити їхній потенційний вплив на репродуктивне здоров’я.

Також лікар може запропонувати дослідження на рівень токсичного впливу і на функції печінки. 

 

 

Дієта проти ксеноестрогенів: що їсти, щоб захиститися

Дієта відіграє важливу роль у метаболізмі естрогенів та ксеноестрогенів, впливаючи на склад кишкової мікрофлори та забезпечуючи печінку необхідними для переробки цих речовин нутрієнтами.

Дієта, що базується на цільних продуктах з високим вмістом клітковини, сприяє розвитку різноманітної кишкової мікрофлори, яка ефективно метаболізує естрогени та підтримує їхній баланс.

Вживання ферментованих продуктів, наприклад квашеної капусти, кефіру, солоних огірків, сприяє відновленню балансу та збільшенню різноманітності кишкових бактерій.

Продукти, що містять фруктоолігосахариди та інулін (пребіотики), такі як спаржа, часник і банан, стимулюють ріст корисних бактерій у кишечнику. Ці компоненти містяться у нутрицевтику Bactiol Synergy.

Дотримання середземноморської дієти з акцентом на цільні фрукти та овочі, багаті клітковиною продукти (наприклад, бобові), споживання риби та використання оливкової олії, може сприяти підтримці здорового рівня естрогенів.

Хрестоцвіті овочі, такі як капуста, броколі та цвітна капуста, сприяють здоров’ю кишечника, регулюючи корисну мікрофлору та забезпечуючи організм клітковиною, а також підтримують здоровий метаболізм гормонів, зокрема естрогену. Завдяки вмісту диіндолілметану (DIM), ці овочі також позитивно впливають на метаболізм естрогену та роботу печінки, допомагаючи нейтралізувати дію ксеноестрогенів.

Добавки проти ксеноестрогенів

У цю картинку можете, будь ласка, зашити посилання — https://shop.anti-aging.ua/ua/detoks/ 

Для підтримки балансу естрогенів, окрім включення в раціон ферментованих продуктів, можна використовувати пробіотики, зокрема штам Lactobacillus acidophilus, який допомагає зменшити вироблення бета-глюкуронідази кишковими бактеріями.

Фітонутрієнти, які підтримують здоровʼя печінки і переробку ксеноестрогенів: куркумін, розторопша.

Існує ряд стратегій, які допомагають мінімізувати вплив ксеноестрогенів та підтримувати здоровий рівень естрогенів. До них належать: вживання органічної їжі, використання скляної або сталевої тари, фільтрація води, відмова від бісфенол А-вмісних продуктів, використання натуральної косметики та засобів для дому, а також увага до інших факторів навколишнього середовища. Збалансоване харчування з протизапальними властивостями та підтримка функції печінки за допомогою дієти та добавок також є важливими.

Записуйтесь на консультацію у нашу клініку, лікарі спланують детальну діагностику, яка допоможе зрозуміти ваше токсичне навантаження та порекомендують необхідну терапію для зменшення впливу ксеноестрогенів.

 

 

Цей блог має інформаційний характер, створений з метою надання загальної інформації та не призначений для діагностики, лікування або надання медичних рекомендацій. Будь ласка, проконсультуйтеся з лікарем щодо будь-яких питань, пов’язаних зі здоров’ям.