Лактазна недостатність

За даними досліджень, непереносимість лактози – один з найпоширеніших розладів травлення у світі, що вражає близько 68% населення. Радість від споживання молочних продуктів для багатьох людей перетворюється на тривогу через проблеми з травленням. Хронічна непереносимість лактози може спричинити дефіцит важливих поживних речовин, що негативно впливає на загальний стан здоров’я. Але спочатку слід розібратися, як проявляється непереносимість лактози і які в неї симптоми.

Що таке непереносимість лактози?

Лактоза — це складний цукор, що складається з глюкози та галактози, і природно присутній у молочних продуктах корів, кіз та овець.

Несприйняття лактози — це певні симптоми, які з’являються зі сторони органів травлення людини після прийому лактози. Непереносимість лактози, що зустрічається у 65% дорослих, спричинена нездатністю організму розщепити лактозу в початковому відділі тонкої кишки через дефіцит ферменту лактази  — це фермент що розщеплює лактозу. Низький рівень лактази викликає непереносимість лактози.

Ознаки лактозної непереносимості

Коли лактази замало, неперетравлена лактоза дістається товстої кишки. Там вона втягує воду і ферментується резидентними бактеріями, як результат — утворення надлишків газів. Через збільшення газів і води у товстій кишці з’являються характерні симптоми непереносимості лактози:

  • здуття живота;
  • спазми;
  • біль у животі;
  • діарея;
  • нудота;
  • гази.

Тяжкість симптомів і час їх прояву залежать від чутливості людини та кількості спожитої лактози. Зазвичай симптоматика з’являється протягом від 30 хвилин до двох годин після вживання молочних продуктів.

 

 

Чому виникає лактозна недостатність

Лактозна непереносимість спричинена дефіцитом травного ферменту лактази. Його виробляють клітини тонкої кишки. Існує три основні типи непереносимості лактози:

Первинна лактазна недостатність виникає через зниження вироблення лактази, яке починається в ранньому дитинстві при переході від грудного молока до споживання різноманітної їжі. Це зниження лактази викликає різний ступінь тяжкості симптомів і є найпоширенішим типом непереносимості лактози.

Набута непереносимість лактази або вторинна лактазна недостатність виникає через первинне захворювання (наприклад, целіакію, хворобу Крона і синдром надмірного бактеріального росту або СНБР), кишкові інфекції, такі як ротавірусна інфекція та лямбліоз, тривалий курс антибіотиків, променеву або хіміотерапію, хірургічні втручання. Цей стан може проходити з покращенням стану здоров’я.

Вроджена лактазна недостатність або вроджена алактазія, є рідкісним і незворотним генетичним захворюванням, при якому немовля народжується без здатності виробляти лактазу. Діти з цим варіантом не можуть смоктати груди або споживати звичайну суміш, натомість їм потрібна спеціалізована безлактозна суміш.

Крім того, люди, які зазвичай переносять лактозу, можуть тимчасово можуть мати непереносимість до лактози, якщо вони тривалий час уникають продуктів, що містять лактозу. Організм може припинити вироблення лактазу у достатній кількості, якщо в цьому немає потреби. Однак повільне збільшення споживання лактози може відновити відповідний рівень вироблення лактази.

Діагностика непереносимості лактози

Діагноз на непереносимість молока може бути поставлений на підставі наявності симптомів травлення після вживання продуктів, що містять лактозу, які зникають при виключенні з раціону продуктів, що містять лактозу, і повертаються при повторному введенні.

Як перевірити непереносимість лактози в клінічних умовах?

Тест на переносимість лактози складається з внутрішнього прийому лактози і взяття декількох зразків крові через певні проміжки часу для вимірювання рівня глюкози в крові. Тест вважається позитивним, якщо під час тесту виникають симптоми розладу травлення, а рівень глюкози в крові підвищується.

Як аналіз на лактозну недостатність зробити у немовлят і маленьких дітей? Треба замовити аналіз калу на кислотність. Бактерії в товстому кишківнику ферментують неабсорбовану лактозу в молочну кислоту, роблячи випорожнення більш кислим. Вимірювання pH калу може підтвердити кислотність калу та допомогти діагностувати непереносимість лактози.

У випадку вторинної непереносимості лактози необхідно провести додаткові дослідження для встановлення першопричини, яка призвела до зниження вироблення ферменту лактази.

Ось варіанти більш розширеної діагностики, які лікар може запропонувати: 

  1. Комплексне дослідження IgG + IgE до продуктів харчування. Тут вимірюється 152 показники на алергію і чутливість до найбільш алергенних продуктів, в тому числі до молочних продуктів.
  2. Тест на синдром надмірного бактеріального росту (СНБР) — це дихальний тест, який допомагає встановити причину симптомів зі сторони травної системи. Він полягає в оцінці концентрації газів, що видихаються — водню (H2) і метану (CH4), після прийому пацієнтом розчину лактулози для оцінки бактеріального росту в тонкій кишці.
  3. DNA Health — це генетичний тест, який охоплює цілий ряд показників, такий як метаболізм ліпідів, здоровʼя кісток, метилювання, оксидативний стрес, чутливість до інсуліну, а також чутливість до харчових продуктів, зокрема в ньому ми досліджуємо ген MCM6 що кодує фермент лактазу, дефіцит якого викликає зниження здатності епітеліальних клітин кишківника перетравлювати лактозу.
  4. Імуногістохімічний метод дослідження — ендоскопіст робить забір біоптату (шматочки слизової шлунка та дванадцятипалої кишки), який далі відправляється в патоморфологічну лабораторію, де досліджуються зміни  в клітинах.
  5. GI Effects Comprehensive Profile забезпечує комплексну оцінку маркерів, що відображають стан запальних процесів, функції травлення та склад мікробіоти.

Повне вилучення молочних продуктів з раціону може спричинити дефіцит таких важливих поживних речовин, як кальцій, фосфор, холін, вітаміни групи В та А. Визначення рівня мікроелементів в організмі допомагає лікарю виявити дефіцити поживних речовин та розробити персоналізований план харчування для досягнення оптимального стану здоров’я. 

Тест NutrEval FMV від Genova Diagnostics — це комплексне обстеження, яке дає змогу виявити дефіцит вітамінів, мінералів та інших важливих для організму речовин.

 

 

Дієта при лактозній непереносимості

Не відмовляйтеся повністю від молочних продуктів, бо часто люди, які мають непереносимість лактози, все ж можуть вживати невелику кількість молочних продуктів. Вони є важливим джерелом поживних речовин, особливо кальцію, білка, фосфору, калію та вітамінів A, D. Необхідно скласти індивідуальний план харчування, який передбачає експериментальне введення різних продуктів, що містять лактозу у різних кількостях, щоб визначити оптимальний обсяг лактози, який пацієнт може споживати без негативних наслідків.

Для встановлення діагнозу непереносимості лактози лікар може рекомендувати дотримуватися суворої безлактозної дієти протягом 4-6 тижнів, щоб спостерігати за зникненням симптомів травлення. Після періоду виключення молочних продуктів, їх знову вводять у невеликих кількостях кожні кілька днів, поступово збільшуючи порції, щоб визначити оптимальний рівень споживання лактози для цього пацієнта.

При непереносимості лактози рекомендується обмежити або повністю виключити зі споживання такі продукти, як коров’яче молоко, вершки, сметану, сир, сирні продукти, морозиво.

Для людей з непереносимістю лактози більш підходящими є такі молочні продукти, як тверді витримані сири (наприклад, швейцарський, пармезан), сир рікотта, фета, кефір, вершкове масло, молоко зі зниженим вмістом лактози та йогурт з живими пробіотичними культурами. Хоча ці продукти також містять лактозу, їхній вміст значно нижчий, а присутність живих культур сприяє кращому засвоєнню лактози.

Крім очевидних молочних продуктів, лактозу можна знайти в багатьох інших продуктах, таких як хлібобулочні вироби, суміші для випічки, сухі сніданки, готові страви, соуси та навіть деякі види м’яса та солодких страв. Тому завжди детально вивчайте склад продуктів.

Щоб краще переносити лактозу, розподіліть споживання молочних продуктів на кілька невеликих порцій протягом дня і поєднуйте їх з іншими продуктами.

Соєві продукти, такі як соєве молоко та йогурт, є чудовим вибором для людей з непереносимістю лактози, оскільки вони не тільки не містять лактозу, але й є багатим джерелом рослинного білка та кальцію.

Підхід функціональної медицини для лікування непереносимості лактози

В нашій клініці пацієнтам, у яких виявлена лактазна недостатність, лікування призначають у вигляді спеціальної дієти, дієтичних добавок, що покращують травлення та підвищують рівень лактази (MetaDigest Lacto), що допомагає перетравити лактозу.

Але якщо мова йде про вторинну непереносимість лактози, то в першу чергу треба знайти і лікувати основну причину. Важливо загоїти слизову оболонку тонкої кишки, для цього чудово підходить нутрицевтик UltraSustain

Рослинні протимікробні засоби, до яких відносяться часник і берберин, мають сильну антимікробну дію проти розповсюджених бактерій і патогенів.

Для лікування непереносимості лактози також використовуються пробіотики. Їх бактерії допомагають розщеплювати лактозу, підтримують здоров’я кишківника та зменшують симптоми непереносимості.

Пацієнти, які дотримуються дієти з обмеженим вмістом молочних продуктів, піддаються підвищеному ризику розвитку дефіциту кальцію і вітаміну D, оскільки саме молочні продукти є їх джерелом. Коли дієта не дозволяє задовольнити потребу організму в кальції та вітаміні D, рекомендується приймати відповідні нутрицевтики.

Комплексний підхід до лікування непереносимості лактози включає не лише дієтичні зміни, але й пошук та усунення основних причин цього стану, а також заходи для запобігання дефіциту поживних речовин. Записуйтесь на консультацію до лікаря, який спланує ефективну діагностику, ціль якої буде пошук першопричини непереносимості.

 

 

Цей блог має інформаційний характер, створений з метою надання загальної інформації та не призначений для діагностики, лікування або надання медичних рекомендацій. Будь ласка, проконсультуйтеся з лікарем щодо будь-яких питань, пов’язаних зі здоров’ям.