Латентний дефіцит заліза

Латентний дефіцит заліза в організмі, або неанемічний залізодефіцит (НАЗД), характеризується зниженим вмістом заліза в організмі без проявів анемії. Що означає латентний дефіцит заліза? Залізодефіцитна анемія (ЗДА) розвивається, коли нестача заліза впливає на еритропоез і спричиняє зниження рівня гемоглобіну. Проте дефіцит заліза може мати наслідки ще до того, як розвинеться анемія. Дефіцит заліза є найпоширенішою причиною анемії у світі.

Що таке неанемічний дефіцит заліза?

Коли діагностують НАЗД, також відомий як дефіцит заліза або латентний дефіцит заліза, це означає, що організм людини вже має вичерпаний запас заліза, але ще не виявляються симптоми анемії, зокрема зниження рівня гемоглобіну. На ранніх стадіях дефіциту заліза симптоми можуть виникати різноманітні, але вони не є специфічними та можуть не свідчити про анемію.

Наскільки поширена латентна залізодефіцитна анемія?

Дефіцит заліза без анемії зустрічається значно частіше, ніж залізодефіцитна анемія.

Жінки репродуктивного віку, особливо ті, що живуть у країнах з низьким рівнем доходу, знаходяться у групі ризику розвитку латентної залізодефіцитної анемії.

Фактори ризику

Анемія латентна є поширеною серед певних категорій людей. До них належать:

  1. Діти та підлітки. У періоди інтенсивного росту потреба в залізі зростає, що підвищує ризик дефіциту.
  2. Люди похилого віку. У цій віковій групі можливе порушення засвоєння заліза або недостатнє його споживання з їжею.
  3. Жінки дітородного віку. Через менструацію та вагітність жінки схильні до ризику нестачі заліза. Тому латентний дефіцит заліза у жінок діагностується частіше. Вважається, що прихована залізодефіцитна анемія може бути недооціненою причиною втоми у цієї категорії.
  4. Люди з ожирінням. У людей з надмірною вагою дефіцит заліза у чоловіків і жінок може виникати через запалення, яке знижує засвоєння заліза.

Латентна залізодефіцитна анемія, якщо своєчасно її виявити, піддається лікуванню. Але підхід для нього повинний бути комплексним.

Як відбувається обмін заліза в організмі?

Організм людини регулює рівень заліза за допомогою поглинання, оскільки активного механізму його виведення немає. Залізо всмоктується в тонкій кишці, і надходить з їжі у двох формах: гемовій (в основному в продуктах тваринного походження) та негемовій (в рослинних продуктах). Гемове залізо засвоюється краще, оскільки воно вже перебуває у формі, придатній для всмоктування. Але якщо протягом довго часу людина на дієті, може діагностуватися низький рівень заліза в крові.

Поглинання негемового заліза покращується шляхом споживання продуктів, багатих на вітамін С, або м’яса. Однак кальцій, фітати (у продуктах рослинного походження) та поліфеноли (в чаї та каві) можуть перешкоджати цьому процесу. І якщо цими продуктами зловживати з часом може розвиватися прихований залізодефіцит.

Латентний дефіцит заліза: причини

До причин латентної анемії належать:

  1. Недостатнє споживання. Дієти з низьким вмістом м’яса або зниженою калорійністю можуть не забезпечити необхідну кількість заліза.
  2. Порушення всмоктування. Деякі захворювання, як-от целіакія або колонізація Helicobacter pylori, порушують всмоктування заліза. Зниження кислотності шлункового соку також ускладнює засвоєння заліза.
  3. Надмірні втрати. До значних втрат заліза призводить рясна менструальна кровотеча, шлунково-кишкові захворювання, а також деякі ліки.
  4. Функціональний латентний залізодефіцит. Це стан, при якому запаси заліза в організмі достатні, але вони недоступні для використання кістковим мозком. Це може спостерігатися при хронічних захворюваннях, як-от хвороби нирок, серцева недостатність або ревматоїдний артрит.

Насправді прихований дефіцит заліза дуже небезпечний, тому що його важко помітити своєчасно. А потім, коли вже є симптоми, його важче вилікувати й привести показники до норми.

Латентний дефіцит заліза: симптоми

Як проявляється нестача заліза? На початкових стадіях нестача заліза може не викликати симптомів, але поступово з’являються такі ознаки:

В кожної людини залізодефіцит проявляється по-різному.

 

 

Латентний дефіцит заліза: діагностика

Основними тестами для визначення нестачі заліза в організмі є загальний аналіз крові та визначення рівня феритину в сироватці. 

Показники загального аналізу крові можуть включати зниження середнього об’єму еритроцитів (MCV) і середньої концентрації гемоглобіну в еритроцитах (MCH). Серед цих двох показників, MCH є більш точним. Але дефіцит вітаміну B12 або фолієвої кислоти може змінювати показники MCH та MCV.

Також у загальному аналізі крові ми можемо побачити ширину розподілу еритроцитів (RDW). Якщо вона збільшена, то це може вказувати на приховану анемію.

І також для діагностики латентної залізодефіцитної анемії необхідно перевіряти рівень гемоглобіну. 

Якщо діагноз прихована анемія залишається під питанням, проводяться додаткові тести, зокрема вимірювання рівня вітаміну B12, фолієвої кислоти та маркерів запалення.

Однак потрібно розуміти, що показник феритину не завжди є точним при хронічних запаленнях, хронічних хворобах нирок, печінки, серцевій недостатності, гіпертиреозі та при надмірному вживанні алкоголю.

Для ефективної діагностики, записуйтесь на консультацію.

 

 

Прогноз

Лікування добавками заліза дозволяє усунути симптоми та покращити стан пацієнтів, якщо немає серйозних супутніх захворювань. Однак дефіцит заліза в організмі може рецидивувати, якщо не буде усунено першопричини.

 

Таким чином, неанемічний дефіцит заліза є проблемою, що потребує уваги, оскільки він може значно вплинути на якість життя. Вчасне лікування та зміни способу життя допомагають відновити баланс заліза в організмі та уникнути ускладнень.

Лікування

Латентний дефіцит заліза як лікувати? Включення в раціон червоного м’яса, птиці або риби може сприяти поліпшенню стану пацієнта. Для профілактики дефіциту заліза рекомендується збалансована дієта, яка включає як гемове, так і негемове залізо.

Як лікувати латентний дефіцит заліза? Мета лікування — нормалізація показників еритроцитів і відновлення запасів заліза. Найбільш поширеним методом лікування є прийом якісних і дієвих добавок заліза. Лікарі нашої Клініки Святого Даміана Цілителя після проведення відповідних аналізів і діагностичних методів виявляють причини низького феритину або причини появи латентного дефіциту заліза. Далі вони розробляють детальний план лікування, призначають добавки з залізом та при необхідності, інші нутрицевтики, які сприятимуть засвоєнню заліза. У деяких випадках вони рекомендують також змінити дієту і спосіб життя. Інтенсивний і кваліфікований підхід допоможе позбутися неприємних симптомів та покращує якість життя.