Мастопатія

Що таке мастопатія? Приблизно половина жінок репродуктивного віку може стикатися зі змінами в тканинах молочних залоз, відомими як кістозний фіброз. Мастопатія — це стан, який також часто проявляється у жінок у пременопаузальному періоді через природні гормональні коливання. Кісти молочних залоз можуть бути виявлені під час самообстеження, що іноді викликає занепокоєння щодо можливого розвитку онкологічних процесів у грудях.

Попри поширену тривогу, медичні дослідження свідчать, що кістозно фіброзна мастопатія не підвищує ризик розвитку раку молочної залози. Однак розуміння природи цих змін, причин та способів підтримки здоров’я грудей може допомогти обрати правильну стратегію терапії.

Що таке фіброзно-кістозна мастопатія?

Фіброзна мастопатія — це зміни, які характеризуються доброякісними перетвореннями тканин молочної залози. Термін «фіброзна мастопатія молочних залоз» відноситься до ущільненої фіброзної тканини, тоді як «кістозна мастопатія» означає наявність наповнених рідиною утворень (кісти). Це може спричиняти відчуття вузликів, грудок або навіть своєрідної шнуроподібної структури в тканинах грудей. Від чого утворюється кіста? Причин для цього багато.

Попри те, що мастопатія грудей — це доброякісний стан, він може викликати дискомфорт, особливо в період гормональних змін під час циклу. Найчастіше такі зміни спостерігаються у жінок віком 30–50 років. Чи може кіста в грудях розсмоктатись? При правильному лікуванні, яке спрямоване на роботу з першопричиною цього стану, є гарні прогнози. Також після настання менопаузи, мастопатія при клімаксі зменшується і кісти в молочній залозі можуть зникати, хоча в деяких випадках застосування замісної гормональної терапії може зберігати або навіть посилювати ці симптоми.

Фіброзно кістозна мастопатія: симптоми

Жінки можуть відчувати різні симптоми мастопатії, які залежать від індивідуальних особливостей організму. Ознаки мастопатії грудей:

 

Взагалі мастопатія у жінок не завжди проявляється явно. Тому слід бути уважною до себе. Важливо не пропустити кісти в молочних залозах, щоб при необхідності, вчасно почати лікування.

 

 

Причини мастопатії

Хоча точні причини цього стану до кінця не вивчені, основним фактором появи кісти молочної залози вважається гормональний дисбаланс. Підвищений рівень естрогену в поєднанні з низьким рівнем прогестерону відіграє ключову роль, щоб з’явилася дифузно фіброзна мастопатія.

Дослідження показують, що у жінок, у яких діагностована мастопатія молочної залози, спостерігається значне зниження рівня прогестерону в другій половині циклу та підвищення рівня естрадіолу. Співвідношення естрадіолу до прогестерону є важливим показником можливих гормональних дисбалансів.

Крім того, такі фактори, як прийом замісної гормональної терапії та вживання алкоголю, можуть впливати на стан тканин грудей і іноді з’являється кістозна мастопатія молочної залози після вживання деяких гормонів. Дослідження показало, що жінки, які неконтрольовано споживають алкогольні напої, мають підвищену ймовірність того, що згодом у них може розвинутися дифузна фіброзна мастопатія.

Методи діагностики

Оцінка стану молочних залоз починається з клінічного огляду лікарем. У разі необхідності, коли є підозра на, те, що у пацієнтки фіброзна мастопатія молочної залози, можуть бути призначені такі дослідження:

  • Мамографія — рентгенологічне дослідження для виявлення можливих структурних змін.
  • Ультразвукове дослідження грудей — допомагає визначити характер ущільнень (тверді чи заповнені рідиною).
  • Біопсія — проводиться у разі сумнівних утворень для визначення їхньої природи.

Щоб виявити кісти у грудях або фіброз грудей потрібно їх ретельно досліджувати різними методами.

 

Оскільки гормональний дисбаланс вважається основною причиною фіброзно-кістозних змін грудей, лікар може рекомендувати аналіз для визначення рівня статевих гормонів.

 

Аналіз DUTCH Complete — це комплексне дослідження, що оцінює рівень статевих гормонів, кортизолу та їх метаболітів, надаючи детальну картину гормонального балансу. Цей тест дозволяє виявити порушення в метаболізмі естрогенів, що може бути важливим фактором у розвитку мастопатії. DUTCH Complete допомагає лікарю розробити індивідуальний план лікування, спрямований на корекцію гормонального дисбалансу.

 

 

Фіброзно кістозна мастопатія: лікування

Як лікувати мастопатію у жінок? Існують методи, які можуть допомогти зменшити дискомфорт пацієнткам, у яких виявлена дифузна фіброзно кістозна мастопатія:

  • теплі компреси для полегшення болю;
  • носіння підтримуючої білизни — це також ефективна частина лікування фіброзно кістозної мастопатії;
  • аспірація кісти у разі значного дискомфорту;
  • хірургічне видалення кісти в крайніх випадках.

Фіброкістозна мастопатія — це не вирок. Лікування мастопатії наразі є дуже успішним. Чим лікувати мастопатію визначає лікар. Адже дуже важливий комплексний індивідуальний підхід.

Також якщо є ознаки мастопатії, лікар може запропонувати такі стратегії зміни способу життя:

  1. Дієта при мастопатії — вживання продуктів, які сприяють гормональному балансу (багаті клітковиною продукти: насіння льону, овес, шпинат, продукти, що містять омега-3 жирні кислоти, такі як лосось, насіння чіа, нежирні джерела білка, такі як курятина, риба, бобові).
  2. Детоксикацію організму — підтримка здоров’я печінки, яка відіграє роль у метаболізмі гормонів.
  3. Фізичну активність — помірні навантаження сприяють підтримці нормальної ваги та балансу гормонів.

Коли діагностована дифузно кістозна мастопатія, також лікар підбере персоналізовану нутрицевтичну підтримку — вітаміни при мастопатії та інші нутрієнти, які дозволять нормалізувати гормональний баланс, підтримають щитоподібну функцію та нададуть антиоксидантну підтримку.

 

 

Фіброз молочної залози є досить поширеним станом, фіброзно кістозна мастопатія — це стан, який не несе загрози онкологічного характеру, але він може бути симптомом серйозного гормонального дисбалансу в організмі. 

Як позбутися мастопатії? Розуміння факторів, що впливають на ці зміни, а також впровадження заходів з підтримки гормонального здоров’я можуть допомогти контролювати симптоми та поліпшити самопочуття. Якщо ви помітили будь-які зміни в грудях, варто звернутися до лікаря для обстеження та отримання відповідних рекомендацій.

В нашій клініці Святого Даміана Цілителя лікарі інтегративної медицини особливу увагу приділяють виявленню першопричини захворювання замість того, щоб усувати тільки симптоми. 

Чи виліковна мастопатія? Так. Головне — правильно і своєчасно поставити діагноз. Завдяки співпраці нашої клініки з провідними лабораторіями ми маємо змогу зробити необхідні тести і провести точну діагностику. Це допомагає виявити можливий дисбаланс в роботі органів з подальшим його усуненням завдяки персоанлізованому підходу функціональної медицини.

Наші лікарі знають, як і чим лікувати мастопатію грудей. Якщо ви втомилися від гормонального дисбалансу запишіться до нас на консультацію.

 

 

Цей блог має інформаційний характер, створений з метою надання загальної інформації та не призначений для діагностики, лікування або надання медичних рекомендацій. Будь ласка, проконсультуйтеся з лікарем щодо будь-яких питань, пов’язаних зі здоров’ям.