Метаболічний синдром, надлишкова вага

Під поняттям «метаболічний синдром» варто розуміти цілу сукупність розладів, що виникають одночасно разом та суттєво підвищують ризики розвитку цукрового діабету другого типу, різноманітних серцево-судинних хвороб. Таке захворювання також має назву синдром Х, інсулінорезистентність. Причини такого патологічного стану на сьогодні є дуже складними, недостатньо вивченими, проте вважається, що захворювання має генетичне першоджерело.

Підвищують ризик появи метаболічного синдрому надмірна вага, ожиріння та відсутність будь-якої фізичної активності. Наприклад, з віком люди починають менше рухатися, слідкувати за власною вагою, і тому надлишкові жирові відкладення накопичуються, як правило, навколо живота. Такий стан речей призводить до того, що організм людини стає стійким до інсуліну.

Як відбувається діагностика Х синдрому?

В першу чергу варто розуміти, що метаболічний синдром це не хвороба у прямому розумінні, а сукупність небезпечних факторів, які частіше виникають одночасно. Пацієнту встановлюють діагноз метаболічний синдром, якщо виявляють три та більше факторів:

Що стосується ожиріння, чим більше талія та кількість надлишкової ваги у зоні живота та талії, тим вищий ризик розвитку хвороби метаболічний синдром. Наприклад, якщо талія чоловіка складає 94+, у жінки – 80+ сантиметрів, то найкращим рішенням стане контроль за надмірною вагою та її зниження.

Гіпертонія – це кровʼяний тиск, який становить понад 140/90 мм рт. ст. Такі показники можуть бути повʼязані з генетичними особливостями, неправильним способом життя та наявністю інших захворювань. Такі показники кровʼяного тиску можуть суттєво підвищити ризик інсульту, значно погіршити роботу серця.

Для стабілізації артеріального тиску потрібно коригувати спосіб життя — більше займатися спортом, відмовитися від небезпечних звичок (куріння, вживання алкоголю тощо), зменшити кількість вживання натрію у раціоні, уникати стресу та досягти здорової маси тіла. Проте в деяких випадках людині потрібно медичне втручання, особливо коли холестерин та тригліцериди знаходяться на високому рівні в крові. Звертайтесь до лікаря, щоб він визначив необхідний саме для вашого випадку план терапії та профілактики метаболічного синдрому. 

 

 

Холестерин є жироподібною речовиною, що виробляє печінка. «Поганий» холестерин здатен блокувати артерії, накопичуватися на стінках судин. Ліпопротеїни високої щільності допомагають захистити організм людини від накопичення таких жирових блоків.

Тригліцериди виробляються печінкою та надходять до організму з продуктами. До збільшення цієї речовини може призводити надмірне вживання спиртних напоїв та низький рівень «гарного» холестерину. Такі показники в комплексі можуть призводити до підвищення ризику розвитку одного з наднебезпечних захворювань — атеросклерозу або звуження просвіту артерій. Це може сприяти розвитку серцевих хвороб.

Предіабет або порушення толерантності до глюкози виникає тоді, коли рівень цукру в крові людини перевищує встановлену норму, проте не досяг показників, які характерні для діабету. Як правило, 1/3 людей з предіабетом можуть отримати діагноз цукровий діабет, якщо кардинально не змінять власний спосіб життя.

Сприяють розвитку толерантності до глюкози такі фактори: 

  • надмірне вживання рафінованого цукру і крохмалю, фруктози; 
  • незбалансоване харчування з дефіцитом поживних речовин;
  • надлишок насичених жирів в раціоні; 
  • порушений режим сну; 
  • хронічні переїдання; 
  • гормональний дисбаланс; 
  • підвищення маркерів запалення в організмі;
  • збільшення ваги, особливо у зоні живота; 
  • відсутність фізичної активності; 
  • вплив токсинів.   

Особливості метаболічного синдрому та інсулінорезистентності

Абсолютно всі описані умови, на перший погляд, складно повʼязати один з одним, саме тому лікарям складно визначити, що стало головною причиною розвитку синдрому Х. Деякі дослідження вважають, що відправною точкою даного метаболічного стану є саме ожиріння. Для того, щоб у майбутньому не виникли симптоми інсулінорезистентності, людям потрібно дотримуватися таких рекомендацій:

  1. контролювати рівень ваги;
  2. додати регулярну фізичну активність;
  3. контролювати артеріальний тиск;
  4. перевіряти резистентність до інсуліну.

Дотримуючись таких рекомендацій можливо запобігти розвитку цукрового діабету другого типу та захворювань серцево-судинної системи.

Інсулінорезистентність говорить про те, що організм людини не здатний використовувати гормон так ефективно, як мав би це робити. Наш організм має розщеплювати вуглеводи на глюкозу, транспортувати її в кров безпосередньо з кишківника. У випадках, коли рівень цукру в крові підвищується, наша підшлункова залоза починає виділяти інсулін, який допомагає глюкозі переміщатися безпосередньо в  клітини. Таким чином глюкоза спалюється і відбувається продукування енергії.

Якщо людина має інсулінорезистентність, підшлункова залоза має виробляти набагато більше інсуліну, ніж у здорової людини, щоб правильно підтримувати нормальний рівень цукру в крові. Як наслідок, наявність такої патології суттєво підвищує ризик розвитку діабету другого типу. Якщо підшлункова залоза не зможе виробляти додатковий інсулін для подолання опору організму, рівень цукру підвищується, і може розвиватися порушення толерантності до глюкози або діабет.

Для більш точної діагностики та глибокого розуміння стану вашого організму наші лікарі можуть пропонувати здати аналіз DNA Diet. Це аналіз,  виконується по краплі крові та показує, як саме ваш організм здатен метаболізувати ліпіди та глюкозу, чи є у вас генетична схильність до ожиріння та інсулінорезистентності.

Також у нашій клініці можна пройти діагностику Metabolomix+ від лабораторії Genova. Це комбінація тестів, яка включає метаболічний аналіз (органічні кислоти сечі, зокрема маркери клітинного енергетичного обміну, вуглеводного обміну, метаболізму жирних кислот), аналіз амінокислот у сечі (незамінні та замінні амінокислоти, а також проміжні метаболіти) і аналіз оксидативного стресу (біомаркери оксидативного стресу). 

 

 

Лікування та профілактика метаболічного синдрому

Лікування інсулінорезистентності є дуже важливим процесом. Наші лікарі мають великий досвід роботи з такими порушеннями як:

Клініка Святого Даміана Цілителя працює в рамках інтегративної медицини, яка заснована на персоналізованому підході до лікування пацієнтів та профілактиці розвитку хронічних захворювань. 

Наші лікарі лікують не просто симптоми метаболічного синдрому, а вивчають весь організм та спосіб життя пацієнта, щоб знайти справжню причину захворювання та працювати саме з нею.

Для цього ми пропонуємо консультації, які тривають 2 години, це дає змогу зібрати якомога більше даних про людину та стан її здоровʼя. Особлива увага приділяється:

  1. способу життя;
  2. рівню фізичної активності;
  3. особливостям генетики;
  4. скаргам;
  5. режиму та якості харчування;
  6. особливостям сну;
  7. токсичному навантаженню тощо.

Завдяки цьому діагностика метаболічного синдрому, профілактика та лікування даного захворювання відбувається максимально ефективно. Лікарі клініки Святого Даміана Цілителя виявляють фактори ризику розвитку метаболічного синдрому на початковому етапі, за умови своєчасного звернення пацієнта, та роблять все необхідне, щоб хвороба не активувалась.