Нюанси запалення

Як запальний процес відіграє роль у розвитку серцево-судинних та аутоімунних захворювань?

Запалення є реакцією організму на різні пошкоджуючі фактори і характеризується інтерлейкіном-1, який відіграє центральну роль у регуляції запальної реакції організму шляхом ініціювання серії сигналів.

У той час як гостре запалення часто необхідне для захисту від інфекцій та інших негативних впливів, неконтрольоване та хронічне запалення бере участь у розвитку аутоімунних захворювань. Для вивчення генетичних поліморфізмів, які викликають пригнічення інтерлейкіну-1, консорціум генетиків по інтерлейкіну-1 розробив генетичну оцінку, об’єднавши ефекти поліморфізмів, щоб визначити сумарний вплив цього показника на основні біологічні характеристики запалення. Дослідники виявили, що люди, які є носіями зміненого гена (у яких виявлено спадкове зниження активності інтерлейкіну-1), демонстрували зниження ризику розвитку ревматоїдного артриту (аутоімунне захворювання). Проте, блокування інтерлейкіну-1 збільшує ризик розвитку ішемічної хвороби серця у людини: ризик серцевого нападу на 15% вищий у людей, які успадкували знижену активність інтерлейкіну-1. Крім того, блокування інтерлейкіну-1 також збільшує ризик розвитку аневризми черевної аорти у людини. Автори дослідження стверджують, що: “Дані про генетику людини свідчать про те, що довгострокове подвійне [інтерлейкін-1 альфа/бета] інгібування може збільшити ризик серцево-судинних захворювань і, навпаки, знизити ризик розвитку ревматоїдного артриту.”

The Interleukin 1 Genetics Consortium.  “Cardiometabolic effects of genetic upregulation of the interleukin 1 receptor antagonist: a Mendelian randomisation analysis.”  Lancet Diabetes Endocrinol. 2015 Feb 25.