Остеопороз

Остеопорозом називають серйозний стан, який пов’язаний зі зниженням щільності та міцності кісткової тканини, що робить кістки крихкими та більш схильними до переломів. Важливо розуміти процеси, які відбуваються у кістковій тканині, та причини, що призводять до розвитку остеопорозу, щоб мати змогу запобігти цьому захворюванню або ефективно його лікувати.

Що таке остеопороз?

Кісткова тканина постійно оновлюється: старі клітини розщеплюються остеокластами, а нові утворюються остеобластами. При остеопорозі баланс між цими процесами порушується, що призводить до втрати кісткової маси та щільності. З часом це робить кістки крихкими, підвищуючи ризик переломів навіть при невеликих навантаженнях або незначних падіннях.

Остеопороз: симптоми і ознаки

Остеопороз часто називають «тихою» хворобою, адже на ранніх стадіях він не супроводжується симптомами і перші сигнали остеопорозу відсутні. Однак деякі ознаки остеопорозу можуть передувати переломам. 

Симптоми остеопорозу наступні:

  • Зменшення зросту та викривлення верхньої частини хребта.
  • Втрата зубів та інші стоматологічні проблеми також можуть свідчити про поганий стан кісток.
  • Ослаблення сили рукостискання. Зниження сили хвату може бути раннім сигналом про проблеми з кістками, зокрема про зниження мінеральної щільності.
  • Ламкість нігтів, адже вони мають такі ж властивості, як і кістки.
  • Болі в ногах при остеопорозі та судоми м’язів.

Перші симптоми остеопорозу помітити дуже складно, тому варто постійно прислухатися до себе і якщо вже з’явилися тривожні ознаки, одразу йти на прийом до лікаря.

 

 

Остеопороз: причини

Остеопороз кісток може бути первинним і вторинним:

Також ризик розвитку остеопорозу збільшується під впливом інших факторів. До них належать як генетична схильність (наприклад, сімейна історія захворювання, расова приналежність), так і фактори способу життя (малорухливість, куріння, зловживання алкоголем).

Дефіцит поживних речовин та його роль у розвитку остеопорозу

Брак важливих поживних речовин, таких як вітаміни D і K, кальцій та магній, може призвести до погіршення стану кісток.

Тому, виявлений остеопороз, лікування може включати прийом дієтичних добавок з цими поживними речовинами. Також після 50 років лікар може порекомендувати прийом таких добавок для профілактики остеопорозу.

Інтегративний підхід до лікування остеопорозу

Комплексний підхід до лікування враховує різні чинники: генетичні, гормональні, харчові, спосіб життя та екологічні фактори. Це дозволяє розробити індивідуальний протокол лікування та профілактики остеопорозу і підтримки здоровʼя кісток.

Рекомендована дієта при остеопорозі — раціон повинен бути багатим на:

  • фрукти та овочі;
  • морепродукти, риба;
  • молочні продукти.

Харчування при остеопорозі має бути збалансованим. Ці продукти забезпечують організм необхідними мінералами, білками та антиоксидантами, адже здорове харчування при остеопорозі дуже важливе.

Обмеження споживання алкоголю та кофеїну — це обов’язкова умова. Пацієнти повинні уникати надмірного споживання алкоголю та звести до мінімуму кількість кофеїну, оскільки його надлишок пов’язаний з підвищеним ризиком переломів. Це заборонені продукти при остеопорозі.

Ключові елементи раціону:

  • Білок — рекомендовано споживати 1 грам білка на 1 кілограм маси тіла. Джерела: м’ясо, птиця, риба, морепродукти, бобові, яйця, горіхи і насіння.
  • Кальцій — щоденне споживання має становити 1200 мг після 50 років.
    Джерела: молочні продукти, риба, капуста пекінська, листова, броколі.
  • Вітамін D3 — рекомендована доза – не менше 800 МО на день.
    Джерела: сонячне світло, жирна риба, яловича печінка, жовтки яєць.

Фрукти та овочі також забезпечують наші кістки цінними мікроелементами, такими як вітамін К, фолієва кислота, магній і калій, а також потужними антиоксидантами — вітаміном С і каротиноїдами. Дієта, багата на фрукти та овочі, є одним із факторів, що сприяє збереженню міцності кісток.

Заборонені продукти при остеопорозі — це надмірно солона їжа, яка сприяє виведенню кальцію з організму, копченості, консервовані продукти, оброблені харчові продукти, смажена їжа, випічка, фаст-фуд, маргарин, солодощі, тістечка, цукерки. Також не можна вживати газовані напої, алкоголь, продукти з високим вмістом оксалатів.

Як лікувати остеопороз? Сучасне лікування остеопорозу відбувається залежно від результатів аналізів. Лікар може рекомендувати такі добавки:

  • Вітаміни D і K — в них поєднується кальцій, вітаміни D і K, містить вітамін K2 (MK4, MK7), що сприяє покращенню щільності кісток.
  • Магній — забезпечує мінералізацію кісток, допомагає зберегти МЩКТ та знизити ризик переломів.
  • Кальцій при остеопорозі необхідний для зміцнення кісток.
  • Фітоестрогени, які допоможуть скоригувати гормональний фон.

Ці поживні речовини допоможуть профілактувати захворювання кісток і зменшити симптоми остеопорозу.

 

 

Профілактика та підтримка здоров’я кісток

Профілактичні заходи, включаючи здоровий спосіб життя, регулярні фізичні вправи, збалансоване харчування та контроль рівня мікроелементів, є ключовими для зниження ризику розвитку остеопороза та збереження здоров’я кісток на тривалий період.

Вправи при остеопорозі мають на меті зміцнення кісткової тканини, покращення рівноваги та координації для зниження ризику падінь і переломів. Основні види вправ включають:

  1. Силові тренування — використання ваги тіла або додаткових обтяжень допомагає зміцнити м’язи та кістки. Це може включати вправи з гантелями або тренажерами.
  2. Вправи з вагою тіла — ходьба, танці та підйом по сходах сприяють зміцненню кісток нижньої частини тіла.
  3. Вправи на гнучкість — стретчинг і йога допомагають підтримувати гнучкість, знижують напруження та сприяють рівновазі.
  4. Вправи на рівновагу — вправи на координацію зменшують ризик падінь, що важливо для профілактики переломів.

Важливо перед початком тренувань проконсультуватися з лікарем або фізіотерапевтом для розробки безпечної програми занять. Хто лікує остеопороз? Цим займаються ортопеди-травматологи, сімейні лікарі, інтегративні терапевти. Звертайтеся до нашої клініки і кваліфіковані спеціалісти призначать вам аналізи на остеопороз, якщо в наявності є певні симптоми. Після чого буде призначена ефективна схема лікування, яка буде розроблена індивідуально під вас. Ми лікуємо остеопороз комплексно!

Памʼятайте, що рання діагностика остеопорозу дозволить загальмувати розвиток захворювання і значно полегшити симптоми.

 

 

Цей блог створений з метою надання загальної інформації та не призначений для діагностики, лікування або надання медичних рекомендацій. Перед прийняттям будь-яких рішень, пов’язаних зі здоров’ям, проконсультуйтеся з лікарем.