Паління електронних Е-цигарок (вейпінг) більш негативно впливає на функцію судин, порівняно з палінням звичайних цигарок.

Судини людини являють собою досить динамічну структуру, функція якої суттєво змінюється, в залежності від потреб організму, наприклад під час фізичних навантажень зростає діаметр судин які живлять м’язи, серце, легені та мозок, та зменшується кровообіг в органах черевної порожнини. Недостатнє збільшення діаметру судин під час активної роботи певного органу, наприклад серця чи мозку, може мати фатальні наслідки для організму в цілому (інфаркт або інсульт). Важливу роль в розширенні судин відіграє ендотелій – це шар клітин, які вкривають внутрішню поверхню судин. Саме ці клітини синтезують медіатори, які викликають розширення судин, серед них особливу роль відіграє моноокис азоту – NO.

Вченими встановлено, що хронічне паління Е-цигарок (вейпінг) суттєво зменшує ендотелій-залежну вазоділятацію порівняно з особами які не палять Е-цигарки. Цей ефект був обумовлений тим, що у цих осіб був знижений судинний ендотеліальний фактор росту (VEGF) від якого залежить синтез моноокису азоту. Також у курців Е-цигарок збільшена продукція перекису водню клітинами ендотелію, який має властивість інактивувати моноокис азоту, та збільшена проникливість ендотелію, що є ознакою старіння судин. Крім цього в цій групі людей збільшуються циркулюючі маркери запалення, тромбозу та клітинної адгезії, та маркери глікації порівняно з групою, яка не палить.

Куріння звичайних цигарок, як і вейпінг порушує функцію едотелію, однак тільки вейпінг призводить до порушення проникливості ендотелію та сприяє синтезу вільних радикалів ендотеліальними клітинами.

Arterioscler Thromb Vasc Biol. 2022 Nov;42(11):1333-1350.