Поліпи жовчного міхура

Поліп жовчного міхура – це невелике утворення, що з’являється на внутрішній поверхні органа. Більшість таких утворень є доброякісними та не викликають симптомів, не спричиняють неприємних відчуттів, але інколи можуть бути небезпечними, оскільки певні типи поліпів мають потенціал до перетворення в злоякісні. Поліпи можуть виникати через різні причини, як-от запалення, холестеринові відкладення чи аномальний ріст клітин. Далі розглянемо, що з себе уявляє поліп жовчного, як його діагностують, можливі симптоми та способи лікування.

Поліпи жовчного міхура — що це?

Поліпи у жовчному міхурі — це аномальні тканинні утворення, що виступають із внутрішньої оболонки цього органа. Вони бувають різного типу та походження. Дуже часто поліпи не викликають болю чи інших ознак, проте можуть бути свідченням наявності різних патологій жовчного.

Жовчний міхур: функції у травній системі

Жовчний міхур — це орган під печінкою, що зберігає та концентрує жовч, яку продукує печінка. Під час вживання жирної їжі жовч виділяється в тонку кишку, сприяючи розщепленню жирів. Поліпи та інші патології жовчного міхура можуть впливати на його функціонування. 

Основні функції жовчного міхура:

  1. Зберігання жовчі — резервуар для жовчі, що виробляється печінкою. Жовч накопичується в міхурі між прийомами їжі, коли жовч не потрібна для перетравлення жирів. Це дозволяє організму зберігати жовч для подальшого використання.
  2. Концентрація жовчі — жовч концентрується шляхом всмоктування води та електролітів, що робить її більш густою та ефективною при перетравленні жирів.
  3. Виведення жовчі в тонку кишку — під час вживання їжі, особливо жирної, з жовчним міхуром відбуваються скорочення і вивільняється концентрована жовч у тонку кишку через жовчні протоки. Жовч допомагає емульгуватися жирам, розщеплюючи їх на дрібні частки, що полегшує їх подальше перетравлення та всмоктування.

Жовчний міхур відіграє важливу роль у травленні, тому у випадку, коли з’являються перепони для його роботи, це може відображатись на роботі всього організму.

Як часто зустрічаються поліпи жовчного міхура? 

За даними досліджень, від 4% до 7% дорослих мають поліпи у жовчному міхурі. 

 

Іноді поліпи можуть бути псевдополіпами — відкладеннями холестерину на стінках органа. Інші поліпи виникають внаслідок хронічного запалення.

 

Типи поліпів жовчного міхура: 

  1. Псевдополіпи (холестеринові поліпи жовчного міхура) — це холестеринові відкладення, що утворюють доброякісні нарости. Холестеринові поліпи у жовчному міхурі називаються холестеролозом.
  2. Запальні поліпи — це рубцева тканина, що виникає через хронічне запалення стінок органа.
  3. Аденоміоматоз — це аномальний ріст слизової оболонки, який може формувати кісти.
  4. Аденоми — доброякісні пухлини, які в рідких випадках можуть перерости в рак. За таким типом поліпів необхідне спостереження лікаря.
  5. Злоякісні поліпи — зазвичай це аденокарцинома — найпоширеніший тип раку, що вражає жовчний міхур.

 

Як швидко ростуть поліпи в жовчному міхурі? Здебільшого вони ростуть повільно, але при швидкому зростанні їх варто контролювати.

Симптоми поліпів на жовчному міхурі 

Поліпи рідко спричиняють специфічні симптоми. Їх зазвичай виявляють випадково під час обстеження з інших причин. Однак у деяких випадках поліпи здатні заблокувати жовчні протоки, спричиняючи холецистит чи запалення жовчних шляхів (холангіт). 

 

Симптоми запалення можуть включати: 

  • Больові відчуття у правому підребер’ї. 
  • Лихоманку. 
  • Нудоту і блювання. 
  • Жовтяницю (жовтизна шкіри).

Причини виникнення поліпів у жовчному міхурі 

Від чого з’являються поліпи у жовчному міхурі? Причини появи поліпів у жовчному міхурі до кінця не з’ясовані. Проте, поліпи в жовчному міхурі часто пов’язані з проблемами з обміном жирів. Вони можуть утворюватися через те, що надмірно відкладається холестерин (холестериновий поліп жовчного міхура) або внаслідок хронічних запальних процесів у жовчному міхурі. Також до можливих провокаторів хвороби відносять камені у жовчному, холецистит і гепатит. 

Фактори ризику 

До факторів ризику утворення поліпів належать: 

  • Камені у жовчному. 
  • Хронічні запалення (холецистит). 
  • Високий рівень холестерину. 
  • Спадкова схильність

Причини поліпів у жовчному міхурі бувають різними, що впливає на вибір методу лікування. Перед тим як лікувати поліп у жовчному міхурі лікар обов’язково призначає пацієнту необхідні обстеження і аналізи.

Діагностика 

Множинні поліпи у жовчному міхурі виявляються зазвичай під час ультразвукового обстеження (УЗД черевної порожнини). УЗД черевної порожнини є золотим стандартом діагностики поліпів жовчного міхура завдяки своїй високій точності, доступності та неінвазивності. Ультразвукове дослідження дозволяє не тільки виявити поліпи, але й точно визначити їх розмір, кількість та локалізацію, а також оцінити стан стінок жовчного міхура. 

 

Попри свої переваги, УЗД має обмеження в оцінці характеру поліпів, тобто не може точно визначити, чи є вони доброякісними, чи злоякісними. Також ультразвукове дослідження, як правило, дозволяє виявити поліпи в жовчному міхурі лише за умови, що їх розмір перевищує 5 міліметрів. А також є такий момент, що камінь у жовчному міхурі, який контактує зі стінкою, може імітувати поліп на ультразвуковому дослідженні.

 

Якщо розмір поліпа понад 1 см або є певні симптоми, лікар може призначити додаткові обстеження, зокрема комп’ютерну томографію (КТ), тривимірне ультразвукове дослідження (3DUS), або ендоскопічне УЗД, яке вважається найбільш чутливим методом діагностики поліпозних утворень жовчного міхура, щоб точно визначити тип поліпа і його небезпеку.

Лікування поліпів жовчного міхура 

Як лікувати поліпи в жовчному? Лікування поліпів у жовчному міхурі залежить від розміру поліпів і наявних симптомів. Більшість невеликих поліпів не потребують хірургічного втручання. 

 

Поліп у жовчному міхурі чим небезпечний? Якщо поліп росте або викликає специфічні симптоми, лікар може рекомендувати видалення жовчного міхура (холецистектомія).

 

Більшість поліпів не шкідливі, але лікар буде рекомендувати регулярні обстеження, щоб переконатися, що вони не збільшуються в розмірах і не викликають ускладнень.

 

Дієта при поліпі в жовчному міхурі включає обмеження жирної, смаженої, гострої їжі та підвищення кількості клітковини, овочів і нежирних білків у раціоні.

Чи є шанс вилікувати поліпи без операції? 

Поліпи не зникають самостійно, тому необхідне постійне спостереження за ними. У разі ризику перетворення на злоякісні, лікар рекомендуватиме видалити поліпи у жовчному міхурі. 

Прогноз після операції

Більшість людей швидко відновлюються після того, як відбувається видалення поліпа в жовчному міхурі або всього жовчного міхура без ускладнень. Травна система залишається функціональною, хоча тимчасово може бути потрібна дієта з обмеженням жирів. Через кілька тижнів можливе повернення до звичного харчування. 

Дієта при поліпах жовчного міхура 

Харчування при поліпах жовчного міхура є важливою частиною профілактики та лікування. Якщо в жовчному міхурі поліпи, рекомендується збільшити кількість клітковини та обмежити продукти, що підвищують рівень холестерину.

 

Лікарі нашої Клініки Святого Даміана Цілителя використовують функціональний підхід до лікування хвороб, базуючись на принципах доказової медицини. Зателефонуйте менеджеру, щоб записатися на консультацію до нашого лікаря.