Порушення толерантності до глюкози (Недіабетична гіперглікемія, переддіабет)

Порушення толерантності до глюкози (ПТГ) — це стан, який розглядається як передіабет, тобто він є раннім фактором ризику розвитку цукрового діабету та метаболічного синдрому. Він виникає, коли рівень глюкози в крові вищий за норму, але недостатньо високий, щоб бути діабетом. За статистикою, у 28% осіб з ПТГ протягом десяти років розвивається діабет.

Що викликає зниження толерантності до глюкози?

Порушення толерантності до глюкози розвивається з тих самих причин, що і діабет 2 типу. 

До них відносяться:

  • Зайва вага або ожиріння (більшість людей з переддіабетом мають надмірну вагу).
  • Наявність сімейного анамнезу діабету. Це стосується близького члена сім’ї з діабетом — матері, батька, брата чи сестри.
  • Відсутність фізичної активності.
  • Вік та стать. Найчастіше зниження толерантності до глюкози діагностують у жінок віком від 45 років.
  • Наявність інших факторів ризику серцево-судинних захворювань, таких як високий кров’яний тиск або високий рівень холестерину.

Слід також пам’ятати, що переддіабетичний стан може бути діагностовано не лише у дорослих, а й у дітей. Переддіабет у дитини виникає зазвичай внаслідок перенесеного інфекційного захворювання, рідше — хірургічного втручання.

Які ознаки підвищеного цукру в крові?

Оскільки порушення толерантності до глюкози ще не є захворюванням, зазвичай цей стан протікає безсимптомно. Наявність симптомів найчастіше свідчить про латентний (прихований) цукровий діабет або дуже близький до цього стану, що вимагає лікування.

Наявність наступних симптомів говорить про необхідність пройти глюкозотолерантний тест:

Як можна побачити з наведеного списку, симптоми підняття цукру в крові досить розмиті, тому особливого значення в цій ситуації набуває діагностика.

 

 

До чого може призвести підвищений рівень цукру в крові?

Основним ускладненням підвищення рівня цукру в крові є прогрес цукрового діабету 2 типу.

Порушення толерантності до глюкози також збільшує ризик появи:

  • Серцевих захворювань.
  • Захворювань периферичних артерій.
  • Інсульту.
  • Підвищеного артеріального тиску.
  • Підвищеного рівня холестерину.
  • Проблем з вагою.

Головна небезпека полягає в тому, що за відсутності лікування, порушення толерантності до глюкози може призвести до цукрового діабету, який потребує довічного контролю рівня глюкози та її корекцію у разі необхідності. Навіть незначне підвищення цукру в крові негативно позначається на роботі організму.

Діагностика переддіабетичного стану

Преддіабет діагностується за допомогою тесту на толерантність до глюкози, який передбачає забір крові для аналізу в кілька етапів:

  • Натщесерце (зазвичай не менше ніж через 10 годин після останнього прийому їжі).
  • Через годину та дві години після спеціального вуглеводного навантаження: пацієнту буде необхідно випити розчин глюкози, що містить 75 г цього вуглеводу.

При цьому необхідно пам’ятати, що ефективне проведення тесту толерантності до глюкози передбачає дотримання низки вимог, куди входить відсутність фізичних навантажень і стресів безпосередньо перед тестом та під час нього, а також відсутність вірусних захворювань, нещодавно проведених операцій та ін. Недотримання цих правил може спотворити результати тесту як в одну, так і в іншу сторону. 

За умови дотримання всіх правил, результати тесту покажуть, чи рівень глюкози в крові в межах норми, чи є цукрове навантаження.

Про наявність переддіабету свідчить один з таких станів:

  • Порушення рівня глюкози натщесерце.
  • Порушення толерантності до глюкози — коли рівень глюкози в крові через 2 години після тесту вищий за оптимальний, але все ще нижчий за рівень, необхідний для діагностики діабету. При цьому рівень глюкози в крові натщесерце може бути в цільовому діапазоні.

Крім біохімічних аналізів крові, діагностика переддіабетичного стану передбачає також аналіз сечі на рівень холестерину та сечової кислоти, особливо якщо є підозри на наявність супутніх захворювань із групи ризику (атеросклероз та інші).

Також лікар може рекомендувати і інші дослідження: 

  • Oxidative Stress 2.0 Urine, який дозволяє оцінити рівень окисного пошкодження клітин, визначаючи вміст перекисів ліпідів та 8-OHdG у сечі. Для пацієнтів з порушенням толерантності до глюкози цей тест особливо цінний, оскільки він допомагає виявити ранні ознаки оксидативного стресу, який часто супроводжує розвиток діабету 2 типу.
  • Organix надає детальний аналіз метаболічних процесів в організмі. Для пацієнтів з порушенням толерантності до глюкози він є корисним інструментом, оскільки дозволяє оцінити функцію мітохондрій, визначити дефіцити вітамінів і мінералів, оцінити окислювальний стрес та виявити порушення метаболізму амінокислот.

 

 

Як нормалізувати показники цукру в крові?

Усунути ознаки високого цукру в крові можна, змінивши спосіб життя. Предіабет лікування включає:

  • Схуднення. Втрата ваги допомагає інсуліну в організмі працювати краще і знижує рівень глюкози в крові.
  • Регулярна помірна фізична активність. Малорухливий спосіб життя збільшує ризик розвитку діабету 2 типу. Рекомендується займатися фізичною активністю не менше ніж 30 хвилин п’ять разів на тиждень. Регулярні тренування покращують роботу інсуліну. Ходьба, плавання, їзда на велосипеді, біг підтюпцем, танці допомагають знизити рівень глюкози в крові, артеріальний тиск та рівень холестерину. Ви можете почати з мінімального навантаження, поступово збільшуючи його. 
  • Здорове харчування. Дієта при порушенні толерантності до глюкози передбачає відмову від насичених жирів, солодощів (особливо солодких напоїв) і максимум корисних жирів (горіхи, авокадо, жирна риба, оливкова олія). Крім того, харчування при переддіабеті має включати: фрукти, овочі та цільнозернові продукти з високим вмістом клітковини. Також можна вживати складні вуглеводи. Через низький глікемічний індекс вони повільніше засвоюються організмом і не так швидко підвищують рівень цукру в крові.
  • Відмова від куріння. Куріння викликає резистентність до інсуліну та збільшує ризик захворювань кровоносних судин.
  • Контроль артеріального тиску та рівня холестерину. Якщо ви хочете усунути симптоми підвищення цукру в крові, вам необхідно ретельно контролювати ці показники.

У багатьох випадках можна запобігти розвитку діабету 2 типу, якщо внести зміни у спосіб життя. Також дуже важливо регулярно (принаймні раз на рік) здавати аналіз крові,  щоб повторно перевіряти рівень цукру (глюкози) у крові у разі розвитку діабету.

Як усувають симптоми підвищеного цукру?

Для  підсилення ефективності дієти та фізичних навантажень, наші лікарі можуть рекомендувати  нутрицевтики, що сприяють зниженню рівня цукру та холестерину, особливо якщо контроль переддіабетичного стану передбачає також лікування супутніх захворювань (наприклад, серцево-судинної системи).

При своєчасній діагностиці порушення толерантності, а також при дотриманні пацієнтом усіх рекомендацій наших лікарів, рівень цукру в крові вдасться стабілізувати. Таким чином ви зможете уникнути переходу від переддіабетичного стану до діабету 2 типу.

Також дуже важливо знайти першопричину виникнення цього стану і працювати саме з нею, а не тільки прибирати симптоми порушення толерантності до глюкози.

При перших ознаках порушення толерантності радимо вам записатися на прийом до наших лікарів інтегративної медицини в клініку Святого Даміана Цілителя.

 

 

Цей блог має інформаційний характер, створений з метою надання загальної інформації та не призначений для діагностики, лікування або надання медичних рекомендацій. Будь ласка, проконсультуйтеся з лікарем щодо будь-яких питань, пов’язаних зі здоров’ям.