Роль кишечника у розвитку головного болю

Роль кишечника та харчової непереносимості у розвитку головного болю та мігрені

Пацієнти з хронічними симптомами шлунково-кишкових захворювань біліші схильні до мігрені та головного болю. Синдром підвищеної кишкової проникності (синдром «дірявого кишечника») сприяє розвитку прозапального стану в організмі і таким чином підвищує ймовірність розвитку нападу мігрені або появи головного болю1.

В клінічній практиці ми помітили, що відновлення цілісності кишкового бар’єру призводить до суттєвого зниження епізодів головного болю у пацієнтів.

Велике ретроспективне дослідження показало, що у пацієнтів з мігренню частіше зустрічається гастроезофагеальна рефлюксна хвороба, в той же час у осіб з головним болем частіше зустрічається виразка желудка2.

Багато пацієнтів, які страждають від мігреній і головних болей відзначають, що харчові фактори істотно впливають на їх стан3. І справді низка досліджень показала, що певні продукти харчування можуть запускати головний біль. Так дослідження серед 115 підлітків показало, що виключення з раціону харчування: кофеїну, глютамату натрію, какао, аспартаму, сирів, цитрусових та нітратів на 6 тижнів повністю купірував головний біль у 87% підлітків4. Ще одне дослідження показало, що виключення з раціону харчування продуктів, до яких виявлені антитіла класу IgG супроводжується зменшенням кількості епізодів головного болю5

[1] van Hemert S, Breedveld AC, Rovers JM, et al. Migraine associated with gastrointestinal disorders: review of the literature and clinical implications. Front Neurol. 2014;5:241.

[2] Lee SH, Lee JJ, Kwon Y, Kim JH, Sohn JH. Clinical implications of associations between headache and gastrointestinal disorders: a study using the Hallym Smart Clinical Data Warehouse. Front Neurol. 2017;8:526.

[3] Finocchi C, Sivori G. Food as trigger and aggravating factor of migraine. Neurol Sci. 2012;33(Suppl 1):S77-S80.

[4] Taheri S. Effect of exclusion of frequently consumed dietary triggers in a cohort of children with chronic primary headache. Nutr Health. 2017;23(1):47-50.

[5] Alpay K, Ertas M, Orhan EK, Ustay DK, Lieners C, Baykan B. Diet restriction in migraine, based on IgG against foods: a clinical double-blind, randomised, cross-over trial. Cephalalgia. 2010;30(7):829-837.