Серцево-судинна система

Загальновизнаний факт, що куріння та високий рівень холестерину провокують хвороби серця. Проте є й супутні винуватці — слабко виражені хронічні запалення. Це також причини серцево-судинних захворювань. Розгляньмо необхідність комплексного підходу до лікування запалень або у чому полягає профілактика захворювань серця.

Роль запалення у серцевих захворюваннях

Як захворювання серця та запалення пов’язані? Річ в тому, що запалення є складною біологічною реакцією організму на подразники, ушкодження тканин та патогени. Це своєрідний захисний механізм, спрямований на усунення джерела ушкодження клітин, їх очищення та ініціювання відновлення шляхом стимуляції кровоносних судин, імунних клітин у місцях ураження.

Різновидів запалень два: хронічне та гостре. Гостре характеризується швидкою, короткостроковою реакцією, що виникає відразу після пошкодження тканин, необхідної для початку загоєння та усунення загроз. Хронічне запалення є тривалою реакцією, яка може тривати кілька років. Саме воно вважається рушійним фактором хронічних захворювань.

Як виникають серцево-судинні захворювання? Ключовим фактором розвитку атеросклерозу є артеріальне запалення. Судинні захворювання виникають, коли внутрішня оболонка кровоносних судин пошкоджена чи ослаблена через високий тиск, чи куріння. Тоді запускається запальна реакція, жирові молекули накопичуються в стінках артерій, утворюються атеросклеротичні бляшки, звужуються та тверднуть артерії, утворюються тромби. Такі тромби блокують частково або повністю блокують артерії, виникають проблеми із серцем.

Як виявити запалення в організмі

Щоб запобігти серцевим захворюванням, необхідно заздалегідь виявити запалення. Для цього в нашій клініці можна здати кров на біологічні маркери, що вказують на запальні реакції в організмі. До типових маркерів належать:

  • інтерлейкін-6 (IL-6);
  • фактор некрозу пухлини-альфа (TNF-альфа);
  • С-реактивний білок
  • та інші.

При виявленні підвищення рівня цих маркерів діагностується запалення та приховані проблеми зі здоров’ям, у тому числі такі хвороби судин як атеросклероз.

Раннє виявлення запалення за допомогою регулярного скринінгу цих маркерів життєво важливо, особливо для людей з групи ризику серцево-судинних захворювань.

 

 

Підхід функціональної медицини до серцево-судинних захворювань

Функціональна медицина підходить всебічно до лікування серцевих хвороб, зосереджуючись на виявленні основних причин, а не лікуючи тільки симптоми захворювання серця. 

Функціональні фахівці розглядають організм як інтегровану та динамічну мережу взаємопов’язаних функцій, що сприяють здоров’ю людини. 

У контексті серцево-судинних хвороб функціональна медицина намагається виявляти і усунути дисбаланс чи дисфункцію, що призводять до захворювань серцево-судинних систем.

Практикуючий спеціаліст функціональної медицини намагається зрозуміти сукупність впливу екологічних та унікальних факторів, що впливають на здоров’я людини. Акцент на персоналізовану допомогу. Цей підхід включає:

  • дослідження способу життя (фізичної активності, стресу, харчування);
  • всебічне вивчення медичної історії, генетичної складової;
  • лабораторна діагностика та поглиблена оцінка.

 

 

Функціональна медицина, запалення та здоров’я серця

Завдяки розширеним діагностичним можливостям, є можливість отримати детальне розуміння стану здоров’я пацієнта, виявляються ризики та можливе прогресування захворювання. На результатах ґрунтуються персоналізовані втручання, коригується спосіб життя, призначаються цільові дієтичні добавки, щоб досягти бажаного результату.

Лікарі нашої клініки працюють з такими захворюваннями серцево-судинної системи: 

Діагностика серцево-судинної системи

Які лабораторні тести може порекомендувати здати лікар функціональної медицини:

  1. Розширені ліпідні профілі
    Стандартних ліпідних панелей може бути не досить, адже вони зосереджуються на загальному холестерині, холестерині ліпопротеїнів низької щільності (ХС-ЛПНЩ), холестерині ліпопротеїнів високої щільності (ХС-ЛПВЩ) і тригліцеридах. А для якісної оцінки ризику серцево-судинних захворювань необхідно також мати інформацію про кількість та щільність ліпопротеїнів, а не просто вмісту їхнього холестерину. 
  2. Аполіпопротеїн В (ApoB)
    ApoB — це білок, який ідентифікує атерогенні ліпопротеїни, що транспортують холестерин, такі як ЛПНЩ та ЛПДНЩ. Він є гарним маркером серцево-судинних захворювань, кращім, ніж холестерин ЛПНЩ.
  3. Ліпопротеїн (а) (Lp(a))
    Lp(a) — це вид ліпопротеїнів у крові, що утворений з ЛПНЩ, пов’язаних з аполіпопротеїном(a). Цей білок робить Lp(a) більш схильним до окиснення та накопичення в артеріях, що призводить до розвитку атеросклеротичних бляшок. Високий рівень Lp(a) у крові є суттєвим фактором ризику серцево-судинних захворювань, включаючи атеросклероз та ішемічну хворобу серця.
  4. Гомоцистеїн
    В рамках нормальних метаболічних процесів, пов’язаних з розщепленням білків, в організмі утворюється амінокислота гомоцистеїн. Але, накопичуючись у крові, він робить судини більш вразливими, що веде до запалення, окислювального стресу та атеросклерозу.
  5. hs-CRP
    Це біомаркер рівня запалення в організмі загалом та зокрема у кровоносних судинах. Зростання hs-CRP свідчить про підвищений ризик атеросклерозу, інфарктів та інсультів. Виявивши підвищений рівень hs-CRP, навіть без високого рівня холестерину, лікар відразу зможе виявити ризик розвитку серцево-судинних захворювань і запобігти їх виникненню, склавши персоналізований план профілактики.
  6. Ліпопротеїн-асоційована фосфоліпаза А2 (Lp-PLA2)
    Це фермент, пов’язаний з ЛПНЩ холестерином і запаленням, локалізується в атеросклеротичних бляшках.
  7. Генетичне дослідження DNA Health
    Яке дасть розгорнуту інформацію по метаболізму ліпідів, наявності запалення в організмі, рівень оксидативного стресу та генетичні фактори розвитку серцево-судинних захворювань.

 

 

Профілактика серцевих хвороб

У чому полягає профілактика захворювань серця? Насамперед це дієта і харчування, які впливають на регуляцію запалення, знижують його загострення. Протизапальна дієта виключає чи знижує вживання продуктів, що сприяють запаленню.

Прекрасно зарекомендувала себе середземноморська дієта — вживання великої кількості овочів, фруктів, корисних жирів, цільних зерен, оливкової олії першого віджиму та горіхів.

Також одним з найважливіших компонентів здорового життя є сон. Якщо він неякісний, недостатній підвищується ризик кардіологічних захворювань. Вкрай важливою оптимізувати режим сну, готуватись до відпочинку завчасно — провітрювати і охолоджувати спальню перед сном, відмовитись за годину до сну від використання гаджетів і яскравого світла.

Обов’язковою є відмова від куріння та введення фізичних вправ на постійній основі.

Дієтичні добавки мають великий потенціал у лікуванні запалень: 

  • жирні кислоти омега-3 — мають протизапальний ефект, підтримують здоров’я серцево-судинної системи, запобігають виникненню тромбів, нормалізують артеріальний тиск, знижують рівень тригліцеридів; 
  • куркумін (активна речовина куркуми) відіграє захисну роль у придушенні розвитку захворювань серця; 
  • антиоксиданти (вітаміни С, Е, селен, бета-каротин) відіграють важливу роль у пом’якшенні окисних стресів. Дієта, багата на антиоксиданти, зменшує запалення та знижує захворювання ССС, покращується ліпідний профіль, зміцнюється загальне здоров’я серця; 
  • червоний дріжджовий рис сприяє зниженню загального холестерину, включаючи ЛПНЩ (поганого) холестерину; 
  • магній — дефіцит магнію може сприяти розвитку захворювань серця та гіпертонії, він допомагає нормалізувати артеріального тиску;
  • CoQ10 знаходиться в складі тканин серця, відіграє важливу роль у виробництві енергії та одночасно виступає потужним антиоксидантом. Він має подвійний ефект на серцево-судинну систему: запобігає утворенню тромбів та нормалізує артеріальний тиск, чим знижує ризик виникнення серцевої недостатності та покращує роботу серця.

Але самостійно призначати собі добавки без професійних рекомендацій неправильно — необхідно проконсультуватись з лікарем, оскільки індивідуальні потреби відрізняються.

 

 

Хвороби серцево-судинної системи: висновки

Для профілактики хвороб серця та судин необхідно боротися передусім із запаленням. Підхід функціональної медицини до цього питання включає цілу стратегію. Вона наголошує на виявленні та лікуванні головних причин запалення, при цьому доповнюючи стратегію класичними методиками лікування, у тому числі змінюючи спосіб життя пацієнта, його харчування та допомагаючи організму цільовими добавками. 

Дуже важливий щодо здоров’я серця регулярний моніторинг маркерів запальних процесів та впровадження зміни способу життя, ґрунтуючись на індивідуальних потребах.