Що таке гіпертонія та як її лікують

Гіпертонія — це високий кров’яний тиск, при якому стінки артерій зазнають надмірного навантаження і з часом пошкоджуються. Якщо не надавати цій проблемі значення та не звертатися до лікаря, вона може призвести до серйозних наслідків, таких як, наприклад, інсульт чи інфаркт.

Саме тому необхідно періодично проходити обстеження, щоб виявити проблему на початковій стадії. 

Симптоми гіпертонії

Через показники артеріального тиску ми можемо бачити рівень тиску, який спричиняє кров на стінки судин. 

Значна частина людей, які страждають від гіпертонії, навіть не знають про це. 

Згідно з рекомендаціями ВООЗ, високим слід вважати артеріальний тиск 140/90 та вище. 

Патологія може розвиватися безсимптомно (крім високого тиску). 

Якщо ж хвороба прогресує, то можуть зʼявитись зміни в сітківці ока, головний біль, біль у груді, задуха, порушення координації, прискорене серцебиття, часті носові кровотечі.

Якщо ви помітили якийсь з цих симптомів або при вимірюванні тиску отримали показники 140/90 та вище, чи ваші батьки страждають на підвищений артеріальний тиск запишіться на консультацію до лікаря. 

Це дозволить запобігти розвитку хвороби. 



Лікарі виділяють 3 типи гіпертонії. Первинна, або есенціальна гіпертензія діагностується в тому випадку, якщо зростання тиску стійке, спостерігається протягом тривалого часу, однак немає очевидної причини цієї патології. Відбувається з віком та внаслідок факторів, пов’язаних зі способом життя. 

Вторинна гіпертензія виникає внаслідок різних медичних станів чи прийому ліків. При цьому вторинна та первинна гіпертензії можуть існувати одночасно, і причини, що призводять до вторинної, ще більше підвищують і без того високий тиск. 

Хвороба має кілька стадій розвитку, які відрізняються ступенем впливу на організм та розвитку патологій:

I стадія — ускладнень ще немає;

II стадія протікає безсимптомно, однак внутрішні органи зазнають негативного впливу;

III стадія — уражаються внутрішні органи, симптоми помітні.

 

Причини гіпертонії

Первинну гіпертензію зазвичай викликають кілька факторів, серед них:

  • неправильне харчування, наприклад, споживання їжі з надмірним вмістом натрію, жирної їжі;
  • малорухливий спосіб життя;
  • надмірне вживання алкоголю.

Вторинна гіпертензія спричиняється чіткою причиною, яку можна визначити. Найчастіше це:

  • довге лікування антидепресантами, нестероїдними протизапальними препаратами, прийом деяких оральних контрацептивів;
  • хвороби нирок, пов’язані з порушенням кровотоку в венах та артеріях цих органів;
  • апное сну;
  • синдром Конна;
  • вживання наркотичних речовин;
  • тютюнопаління, вейпінг. 

Експерти відзначають серйозний вплив генетичних факторів та спадковості. Тобто високий кров’яний тиск у близьких родичів може спричиняти підвищений ризик появи гіпертонії.

Чи є фактори ризику при гіпертонії? 

Факторами ризику, через які зростає ймовірність розвитку гіпертонії, визнають:

  • гіпертонію, захворювання серцево-судинної системи, діабет у близьких родичів;
  • вік понад 55 років;
  • хронічні захворювання нирок, наявність метаболічного синдрому, обструктивного апное сну, хвороб щитоподібної залози;
  • ожиріння та надмірну вагу;
  • малорухливий спосіб життя;
  • вживання тютюну в різний спосіб;
  • надмірне вживання алкогольних напоїв.

Чи бувають ускладнення при гіпертонії?

Якщо ігнорувати гіпертонію та не лікувати її, можна отримати серйозні проблеми: ішемічну хворобу серця, серцеву недостатність, інсульт, хвороби очей, периферичних артерій, нирок, навіть ниркову недостатність, судинну деменцію. Судинні порушення можуть призводити до летальних результатів і небезпека дуже висока. 

Лікування гіпертонії

Фахівці нашої клініки перш за все здійснюють комплексну діагностику стану здоров’я та всього організму. Це необхідно для того, щоб з’ясувати причини розвитку гіпертонії, наявність супутніх захворювань. При призначенні лікування враховують показники артеріального тиску, тип гіпертонії. 



Пацієнти часто запитують, чи можна вилікувати гіпертонію. Якщо це вже прогресуюча хвороба, то завдяки інтегративному методу, можна значно зменшити прояви хвороби, знайти причину захворювання та працювати над тим, щоб позбавити пацієнта цієї причини. 

Наші лікарі враховують також вплив інших систем організму на артеріальний тиск. 

Якщо людина знаходиться у стресовій ситуації, то наш лікар запропонує добавки, які допоможуть знизити вплив стресу на організм, якщо підвищення артеріального тиску викликане, наприклад, гормональними порушеннями, то буде проведена діагностика гормональної системи та додатково рекомендована гормональна терапія. 

Також для підтримки нормального артеріального тиску лікар може запропонувати додаткові дієтичні добавки — антиоксиданти, вітамін D, вітаміни групи В, добавки для підтримки нервової системи, омегу-3. 

Ліки для лікування гіпертонії призначаються індивідуально і приймати їх необхідно строго згідно з рекомендаціями лікаря. При необхідності змінюється доза чи призначаються інші препарати. 



Чи можлива профілактика гіпертонії?

Іноді артеріальний тиск можна знизити, навіть без застосування ліків. Зміна способу життя при підвищеному тиску чи гіпертонії 1 стадії може стати фактором, який покращить ваш стан. 

Наші фахівці дають рекомендації пацієнтам, яким має бути харчування при гіпертонії. Необхідні відмова від переїдання, обов’язкове підтримання здорової ваги. 

Хороші результати показує дієта при гіпертонії, наприклад, DASH — з включенням до раціону значної кількості овочів та фруктів, цільних зерен, молочних продуктів з низьким вмістом жиру.

Також ми рекомендуємо поступово скорочувати кількість солі, яку людина вживає в їжу, до 1 500 мг натрію на день. В той самий час організм потребує достатньої кількості калію — 3500-5000 мг/день, які краще отримувати з харчових продуктів та дієтичних добавок, а не з солі, наприклад, споживаючи авокадо, банани, картоплю (приготовану зі шкіркою).

Якщо ви помічаєте у себе симптоми, типові для гіпертонії, ваш вік від 55 років, або спосіб життя не можна вважати здоровим та правильним — варто подумати про перевірку стану здоров’я. 

Гіпертонія непомітно може стати хронічною і призвести до ускладнень. 

Запишіться на прийом у нашій клініці — у нас ви пройдете комплексне обстеження, яке допоможе знайти причину підвищення тиску та запобігти розвитку патології.