Синдром надмірного бактеріального росту (СНБР)

Синдром надмірного бактеріального росту або СНБР — це порушення складу мікрофлори тонкого кишківника, яке проявляється розладом травлення.

В багатьох випадках СНБР так і лишається непоміченим, бо його симптоми приймають за клінічні прояви дисбактеріозу або хронічного панкреатиту. А тим часом порушення всмоктування жиророзчинних вітамінів, мікроелементів та інших поживних речовин поступово призводить до фізичного виснаження організму.

Лікарі Клініки Святого Даміана Цілителя застосовують сучасні лікувально-діагностичні можливості та принципи інтегративної медицини для визначення причин та комплексної терапії даного синдрому.

Що відбувається в тонкому кишківнику при СНБР?

Донедавна вважалося, що тонкий кишківник, а він є найдовшим відділом шлункового-кишкового тракту, не має власної мікрофлори, бо в ньому відбувається змішування їжі з травними соками та панкреатичними ферментами та всмоктування поживних речовин. І оскільки шлунковий сік має високу кислотність, а ферменти легко розщеплюють білки — разом вони здатні зруйнувати будь-які бактерії.

Але насправді тонкий кишківник містить невелику кількість бактерій, а його анатомічні особливості та активна перистальтика (просування їжі) сприяють підтриманню стабільної мікрофлори, адже в таких умовах ніякі чужорідні бактерії не можуть затриматися.

Та виникають ситуації, коли з якихось причин в тонкому кишківнику затримується їжа або до нього потрапляють бактерії зі шлунку або товстої кишки. Тоді відбувається неконтрольований ріст бактерій і мікрофлора, яка для інших відділів ШКТ є нормальною, в тонкому кишківнику стає патогенною. Саме це й призводить до розвитку СНБР в тонкому кишківнику.

Які причини СНБР?

Синдром надлишкового бактеріального росту в кишківнику виникає з наступних причин:

  • зниження рівня соляної кислоти у шлунку (після прийому антибіотиків, антацидних засобів, вживання молочних продуктів, пиття лужної мінеральної води, а також при інфікуванні H.pylory);
  • дивертикульоз кишківника;
  • порушення перистальтики (при тривалому голодуванні, цукровому діабеті 2-го типу, гіпотиреозі, амілоїдозі);
  • анатомічні зміни шлунково-кишкового тракту внаслідок перенесених операцій;

  • функціональні розлади ШКТ у дітей та дорослих.

Які симптоми СНБР?

Синдром надмірного бактеріального росту має загальні симптоми, які також притаманні багатьом іншим захворюванням шлунково-кишкового тракту:

  • здуття і відчуття розпирання у животі;
  • метеоризм;
  • біль у животі та спазми кишківника;
  • розлади травлення (неоформлений, кашоподібний, частий стул, водяниста діарея);
  • при легких формах турбує лише дискомфорт травлення, який виникає після вживання певних продуктів і проявляється переліченими симптомами;
  • в тяжких випадках відбувається стійке порушення кишкової мікрофлори й всмоктування, яке чинить системний вплив на організм.

Якщо ви відчуваєте подібні симптоми, обовʼязково зверніться за консультацією до лікаря. 

 

 

Як діагностувати синдром надлишкового бактеріального росту?

Для діагностики та лікування СНБР наші спеціалісти використовують функціональний підхід. Він допомагає оцінити стан організму в цілому, враховуючи такі фактори як хронічні захворювання, сімейний анамнез, стресове навантаження, особливості харчування, фізичну активність і сон.

Також наші лікарі використовують лабораторну діагностику для встановлення діагнозу СНБР, до якої входять:

Як лікувати СНБР?

Схема лікування цього стану повинна включати наступні аспекти:

  1. медикаментозну терапію, яка пригнічує патогенну мікрофлору, усуває біль і покращує перистальтику (антибактеріальні препарати, прокінетики та спазмолітики);
  2. нутритивну підтримку ШКТ (прийом нутрицевтиків, які нормалізують мікрофлору тонкого кишківника і покращують всмоктування поживних речовин);
  3. лікувальну дієту при синдромі надмірного бактеріального росту, яка передбачає обмеження в раціоні вуглеводів та клітковини, бо саме цим харчуються бактерії;
  4. лікування супутніх захворювань, які сприяли розвитку СНБР;
  5. рекомендації по зменшенню впливу стресу на організм.

Синдром надмірного бактеріального росту успішно і досить швидко лікується, головне відрізнити його від запальних захворювань ШКТ, які супроводжуються схожими розладами травлення.