Синдром неспокійних ніг

Синдром неспокійних ніг (СНН), також відомий як хвороба Вілліса-Екбома або синдром тривожних ніг, є складним неврологічним захворюванням, яке суттєво впливає на якість життя. Люди, які страждають на цей розлад, відчувають нездоланну потребу рухати ногами (сіпаються ноги). Особливо синдром втомлених ніг проявляється під час бездіяльності або вночі, ускладнюючи засинання та перериваючи сон. Синдром Екбома може зачіпати як чоловіків, так і жінок, незалежно від віку, хоча частіше синдромом неспокійних ніг хворіють жінки, а з роками ризики збільшуються.

Що таке синдром неспокійних ніг?

Синдром неспокійних ніг — це один з різновидів неврологічних розладів, який характеризується інтенсивним бажанням посмикування ніг, з’являється дискомфорт у ногах, такий як свербіж, пульсація, імпульси в ногах, біль або відчуття повзання. Ці відчуття найчастіше виникають у стані спокою, наприклад, під час сидіння або лежання, неприємні відчуття в ногах уночі посилюються. Рух ніг приносить тимчасове полегшення, але симптоми, як правило, повертаються, особливо ввечері та вночі.

Чим небезпечний синдром неспокійних ніг? СБН нерідко спричиняє безсоння, що призводить до денної втоми, зниження концентрації, погіршення пам’яті та настрою.

Синдром неспокійних ніг: симптоми

Синдром неспокійних ніг ознаки має наступні:

  • Потреба рухати ногами — відчуття, які супроводжують цей стан, часто описують як свербіж, біль, пульсацію.
  • Полегшення під час руху — дискомфорт зменшується або зникає після руху кінцівками.
  • Посилення симптомів ввечері — найяскравіше нічний синдром неспокійних ніг проявляються у вечірній або вночі.

Синдром неспокійних ніг уві сні проявляється сильніше, що впливає на якість сну.

Синдром неспокійних ніг: причини

Причини синдрому неспокійних ніг поділяють на дві групи:

  1. Первинний СНН — зазвичай виникає без видимих причин, хоча вважається, що певну роль відіграє порушення функції дофамінових шляхів та дефіцит заліза в центральній нервовій системі.
    Дофамін — ключовий нейромедіатор, що забезпечує контроль м’язової активності та відчуттів. Існує зв’язок між змінами рівня дофаміну в мозку та синдромом неспокійних ніг. Порушення балансу дофаміну або функціонування його рецепторів здатні спричинити збої в передачі нервових імпульсів, що може призвести до розвитку симптомів синдрому неспокійних ніг.
    Для нормального синтезу дофаміну в мозку необхідна достатня кількість заліза. У пацієнтів із синдромом неспокійних ніг можуть відбуватися зміни в процесах засвоєння та зберігання заліза, що негативно впливає на вироблення дофаміну або призводить до порушень у його роботі. При цьому дефіцит заліза, навіть якщо він не супроводжується розвитком анемії, може бути пов’язаний з виникненням симптомів синдрому неспокійних ніг.
  2. Вторинний СНН — розвивається на тлі інших захворювань або станів, таких як депресія, цукровий діабет, фіброміалгія, гіпотиреоз, дефіцит заліза (з анемією або без неї), ниркова недостатність, хвороба Паркінсона, ревматоїдний артрит.

Синдром неспокійних ніг у вагітних діагностують досить часто. Приблизно третина жінок стикається з таким явищем, як синдром неспокійних ніг при вагітності, проте після народження дитини симптоми зазвичай минають протягом кількох тижнів.

І деякі лікарські засоби можуть провокувати або посилювати симптоми СНН, наприклад, антидепресанти чи ліки проти нудоти.

 

 

Діагностика

Для діагностики та лікування синдрому неспокійних ніг функціональна медицина застосовує ряд тестів, які дозволяють диференціювати захворювання, ідентифікувати фактори, що провокують симптоми, та розробити індивідуальну стратегію терапії:

  • Враховуючи зв’язок дефіциту заліза, важливо провести розгорнутий аналіз крові та розширену панель заліза. Ця панель включає визначення феритину, сироваткового заліза, загальної залізозв’язуючої здатності та насичення трансферину. На відміну від дослідження лише феритину, повна панель дає повнішу картину метаболізму та розподілу заліза в організмі.
  • Metabolomix+ — це аналіз, що оцінює нутрієнтний статус та метаболічні процеси, які можуть бути пов’язані з синдромом неспокійних ніг. Він дозволяє виявити дефіцит вітамінів групи B, порушення метаболізму амінокислот та рівень оксидативного стресу — фактори, що можуть впливати на розвиток або тяжкість СБН. Результати тесту допомагають розробити індивідуалізовані рекомендації щодо харчування та корекції дефіцитів для полегшення симптомів синдрому важких ніг. Крім цього, у випадках, пов’язаних з діабетом, захворюваннями нирок або електролітним дисбалансом. Аналіз дозволяє оцінити метаболізм вуглеводів та жирних кислот (важливо при діабеті), функцію нирок за певними маркерами та метаболізм магнію (впливає на електролітний баланс).
  • Комплексне дослідження щитоподібної залози, включає визначення рівнів ТТГ, вільного Т4 та вільного Т3, є важливим для виявлення можливих порушень. Захворювання щитовидної залози можуть проявлятися м’язовими болями, мимовільними рухами та розладами сну.
  • Аналіз Organix оцінює метаболічні процеси, важливі при СБН, такі як функція мітохондрій та метаболізм поживних речовин. Вимірюючи органічні кислоти в сечі, він надає інформацію про вітаміни, мінерали та оксидативний стрес. Це допомагає виявити фактори, що впливають на синдром неспокійних ніг, та розробити індивідуальні рекомендації.
  • Дефіцит вітаміну D може відігравати роль у розвитку та тяжкості синдрому неспокійних ніг. Тому людям з синдромом втомлених ніг важливо перевірити рівень вітаміну D. Низький рівень вітаміну D може посилювати симптоми СБН, тому його корекція може бути корисною.

 

 

Cиндром неспокійних ніг: як позбутися?

Як позбутися синдрому неспокійних ніг? Деякі нутрієнти можуть полегшувати симптоми СНН. Найважливішими з них є:

  • Залізо — потрібне організму для виробництва дофаміну з тирозину. Близько 25% людей із синдромом неспокійних ніг мають нестачу заліза. Тож вживання добавок заліза може бути ефективним засобом, який допомогає зняти синдром неспокійних ніг.
  • Добавки, що містять магній та вітамін B6, здатні полегшити прояви синдрому неспокійних ніг. Магній при синдромі неспокійних ніг, завдяки своїй здатності зменшувати збудливість нервових клітин та регулювати дію нейромедіаторів, таких як ацетилхолін та ГАМК, позитивно впливає на СНН. А поєднання магній б6 при синдромі неспокійних ніг, крім зменшення вираженості симптомів, також позитивно впливає на якість сну. 
  • Вітаміни C і E — покращують стан завдяки своїм антиоксидантним властивостям.
  • Вітамін D — дефіцит вітаміну D може бути пов’язаний з синдромом неспокійних ніг, тому його корекція може покращити симптоми. Дослідження показали покращення СНН після нормалізації рівня вітаміну D.

Що робити при синдромі неспокійних ніг? Перш за все пройти обстеження. І після виявлення причини лікар призначить засіб від синдрому неспокійних ніг та спланує комплексну терапію. 

Роль заліза в лікуванні СНН

Коли діагностують синдром неспокійних ніг причина може бути у дефіциті заліза — це є однією з основних причин розвитку СНН.

Залізо міститься у багатьох продуктах харчування. Найбагатшими джерелами є:

  • Червоне м’ясо — містить легко засвоюване гемове залізо.
  • Бобові культури — соєві боби, сочевиця.

Однак надмірне вживання червоного м’яса пов’язане з підвищеним ризиком серцево-судинних захворювань. Бобові є здоровішим вибором, хоча їх засвоєння заліза менш ефективне.

Пероральні добавки заліза

Коли рівень феритину у крові низький, лікар може призначити добавки заліза. Приймати їх краще з вітаміном C для кращого засвоєння. Обирайте добавки, які містять хелатні або ліпосомальні форми заліза.

Як перемогти синдром неспокійних ніг? 

Синдром подразнених ніг є розладом, який може суттєво вплинути на якість життя. Чим раніше виявляють симптоми неспокійних ніг і причина їх виникнення, тим швидше розпочинається терапія, яка заспокоїть неспокійні ноги. 

Функціональна медицина розглядає СНН як результат взаємодії різних факторів, тому пропонує індивідуальний підхід до лікування. Оптимізація харчування, зміни в способі життя та управління стресом підбираються індивідуально для кожного пацієнта, щоб знайти першопричину розладу і працювати вже з нею.

 

 

Цей блог має інформаційний характер, створений з метою надання загальної інформації та не призначений для діагностики, лікування або надання медичних рекомендацій. Будь ласка, проконсультуйтеся з лікарем щодо будь-яких питань, пов’язаних зі здоров’ям.