Синдром підвищеної тонкокишкової проникності,
або Синдром дірявого кишківника

Як і шкіра людини, кишківник перебуває в постійному контакті із зовнішнім середовищем. Щодня у травний тракт потрапляють різні речовини —  як поживні, так і ті, які можуть негативно вплинути на здоров’я. Стінка кишечника — це бар’єр, який відокремлює організм від зовнішнього світу. Її слизова оболонка складається з епітелію, на поверхні якого є шар слизу та фізіологічна бактеріальна флора (мікробіом). Якщо слизова оболонка тонкої кишки правильно функціонує, вона виконує:

  1. всмоктування, тобто забезпечення організму необхідними для життєдіяльності поживними речовинами;
  2. захист від попадання потенційно шкідливих частинок;
  3. формування стійкості до подразників.

Клітини слизової оболонки розташовані близько одна до одної. Якщо баланс слизової оболонки кишківника порушений, він стає нещільним. Виникає синдром дірявого кишечника, коли до організму потрапляють:

  • шкідливі мікроби, 
  • грибки, 
  • паразити, 
  • неперетравлені ланцюжки складних білків, жирів і продуктів життєдіяльності.

Що таке синдром дірявого кишківника?

Дірявий кишечник це підвищена проникність кишкової стінки призводить до того, що в кров потрапляють речовини, яких не повинно бути у здоровому організмі (неперетравлені білки, токсини, бактерії тощо). Імунна система розпізнає їх як ворожі та прагне знищити їх, виробляючи проти них антитіла. Тому виникає ситуація, при якій антитіла будуть вироблятися проти продуктів, що споживаються щодня. Розвивається харчова гіперчутливість, що викликає такі симптоми, як діарея, нездужання та втрата ваги. Буває й так, що такі антитіла помилково атакують власні клітини організму, що зумовлює розвиток аутоімунних захворювань.

Які чинники підвищують проникність кишечника

Існує безліч факторів, які негативно впливають на зв’язок між клітинами та викликають симптоми дірявого кишечника. Однією з головних причин, через які виникає синдром кишкової проникності, є дисбактеріоз порушення кількісного та якісного складу кишкових бактерій. Тобто бактерій, що становлять природну мікрофлору кишківника, стає занадто мало, а їх місце займають патогенні організми, які не зустрічаються у здоровому кишечнику.

Розвитку небажаних бактерій, що викликають синдром підвищеної проникності кишечника, можуть сприяти:

Перед тим, як лікувати дірявий кишківник, слід усунути перераховані вище симптоми.

Синдром дірявого кишечника: симптоми

Хвороба дірявого кишківника починається з подразнення та запалення слизової оболонки шлунково-кишкового тракту. Згодом слизова оболонка стає слабшою, а неприродно великі проміжки між клітинами стінки тонкої кишки дозволяють токсичним речовинам проникати в кров, що було б неможливо у здоровому кишечнику. 

Токсини, які потрапляють у кров через проникний кишечник, негативно впливають на всі частини тіла: 

  • шкіру, 
  • м’язи, 
  • суглоби, 
  • внутрішні органи, 
  • головний мозок. 

Синдром дірявого кишківника це одна з причин того, що органи та системи починають працювати неправильно:

  • спостерігається дисбаланс між фізіологічними та патологічними бактеріями у травному тракті;
  • розвиваються захворювання, пов’язані з аутоімунною та алергічною гіперчутливістю;
  • суттєво зростає ризик запалення в кишковій стінці — утворюється дірява кишка.

Іншим патологічним наслідком синдрому проникного кишечника є приплив токсичних компонентів їжі до периферичних тканин, при цьому особлива увага приділяється печінці, яка першочергово страждає від токсичності.

Симптоми дірявого кишечника

Травна система:

Нервова система:

Інші симптоми:

  • коливання маси тіла,
  • синусит,
  • сльозотеча,
  • висип, прищі, екзема та інші ураження шкіри,
  • запалення сечовивідних шляхів,
  • лихоманка невідомого походження.

 

 

Наслідки хвороби дірявого кишечника

До проблем, які спричиняє синдром дірявої кишки, належать:

1. Харчова алергія

Підвищена проникність кишечника зумовлює надмірне вироблення імунною системою різних антитіл, що може зробити деяких людей більш сприйнятливими до антигенів у певних продуктах (особливо до глютену та молочних продуктів).

Виявлено зв’язок між негерметичністю кишківника та харчовою алергією, при цьому алергія вважається одним із найпоширеніших симптомів цього стану.

2. Аутоімунні захворювання

Синдром «дірявий кишечник» може спричинити аутоімунні захворювання, полягає в дослідженні білка, відомого як «зонулін». Він є єдиним фізіологічним регулятором міжклітинних щільних з’єднань, який бере участь у транспортуванні макромолекул і, відповідно, у балансуванні толерантності та імунної відповіді. Коли шлях зонуліну порушується у генетично схильних осіб, можуть виникати аутоімунні, запальні захворювання.

Споживання певних харчових алергенів, таких як глютен, може призвести до цього небезпечного каскаду подій.

Глютен стимулює передачу сигналів зонуліну, незалежно від генетичної схильності до аутоімунітету, що призводить до збільшення кишкової проникності.

3. Проблеми зі щитоподібною залозою

Хвороба Хашимото, також відома як хронічний тиреоїдит, проявляється гіпотиреозом (низькою функцією щитоподібної залози), порушенням обміну речовин, втомою, депресією, збільшенням ваги та багатьма іншими проблемами. При цьому захворюванні часто знижена кислотність шлунка, що ускладнює перетравлення молекул білків. Погано перетравлюванні білки підвищують ймовірність гіперчутливості. Ось чому багато людей з хворобою Хашимото мають підвищену чутливість до таких продуктів, як молоко, соя, глютен, дірявий кишечник.

4. Порушення всмоктування поживних речовин

Різні харчові дефіцити також можуть стати результатом негерметичності кишківника, включаючи вітамін В12, магній і травні ферменти. Тому лікар функціональної медицини можуть призначати дієтичні добавки з вітамінами та мінералами на додаток до пробіотиків для людей, які страждають від цього захворювання.

5. Запальні захворювання шкіри

«Теорія зв’язку кишківника та шкіри» описує, як підвищена кишкова гіперпроникність може спричинити низку запальних шкірних захворювань, зокрема вугрів і псоріазу. Порушений імунітет і дірявий кишечник — причини цих хвороб.

6. Проблеми з настроєм і аутизм

Кишкова проникність може сприяти різноманітним нейрокогнітивним розладам. Запальна реакція, характерна для гіперпроникності кишківника, вивільняє прозапальні цитокіни та інші хімічні речовини, що викликають депресію.

Також існує гіпотеза, що аутизм може бути пов’язаний із проблемами в мікробіомі, особливо протягом першого року життя.

Синдром дірявого кишківника: діагностика

Класична медицина вважає існування такого патологічного стану, як синдром підвищеної проникності кишечника, дискусійним. Але є дослідження, які демонструють, що аномально збільшена проникність кишківника має численні наслідки для здоровʼя

У лабораторній діагностиці, щоб визначити гіпер проникність кишечника, використовують спеціальний тест на проникність кишечника — маннітол-лактулозну пробу. Хворий випиває розчин, що містить обидві речовини. Через 6 годин він здає аналіз сечі. Маннітол легко всмоктується, тому його в сечі має бути багато. Лактулоза важко засвоюється, тому її має бути дуже мало. Якщо обидві сполуки виявляють у сечі у високих концентраціях, це вказує на синдром негерметичної кишки. Нестача того або іншого реагента свідчить про порушення всмоктування поживних речовин.

Діагноз дірявий кишківник часто встановлюється на основі результатів аналізу калу. Він дозволяє оцінити концентрацію зонуліну білка, що регулює тісні зв’язки між клітинами кишечника. У разі високих значень діагностується синдром підвищеної кишкової проникності.

 

 

Харчування при дірявому кишечнику

Елімінаційна дієта при синдромі дірявого кишечника передбачає тимчасове (на 30-90 днів) виключення з раціону продуктів, які найчастіше викликають гіперчутливість або харчову непереносимість.

Синдром дірявого кишківника дієта

Меню при синдромі дірявого кишечника складатися із продуктів, які не викликають симптомів захворювання та забезпечують організм поживними речовинами, необхідними для одужання та відновлення балансу кишкової флори.

Дієта при дірявому кишечнику має включати: 

  • фрукти, які будуть гарним джерелом вітамінів і мінералів;
  • кістковий бульйон, він допомогає лікувати негерметичність кишківника. Також він допомагає відновлювати пошкоджені стінки клітинні стінки, адже містить гліцин, пролін і колаген;
  • продукти, багаті на омега-3 жирні кислоти, вони сприятимуть відновленню нормальної мікробіоти кишківника.
  • сирі молочні продукти такі, як кефір, йогурт, вершкове масло. Ці продукти багаті корисними пробіотиками та коротколанцюговими жирними кислотами, що сприяє відновленню мікробіоти кишківника;
  • продукти, багаті на корисні жири — кокосове масло, авокадо, топлене масло. Завдяки своїй структурі, вони легко засвоюються шлунково-кишковим трактом, сприяючи оптимальному всмоктуванню поживних речовин;
  • ферментовані овочі, які завдяки органічним кислотам, ці продукти сприяють підтримці оптимального кислотно-лужного балансу в кишківнику, а пробіотики живлять корисні бактерії, оздоровлюючи його мікрофлору.

Що не варто їсти при синдромі дірявого кишечника

При дотриманні дієти при синдромі дірявого кишечника важливо максимально обмежити або повністю уникати алергенів та продуктів, що провокують запалення.

У меню при дірявому кишечнику не повинно бути:

  • продуктів із високим ступенем переробки;
  • алкоголю;
  • злаків в непророщеному вигляді, особливо ті, що містять глютен (пшениця, жито та ячмінь);
  • молока;
  • рафінованої олії.

Тим, хто має діагноз дірявий кишківник, дієта забороняє їсти солодощі. Якщо вам хочеться чогось солодкого, краще запечіть яблука з корицею або змішайте заморожені фрукти з кокосовим молоком.

Уникайте прийому антибіотиків і знеболювальних. Використовуйте їх лише за нагальної потреби. Їхня дія порушує склад природної мікрофлори кишківника.

 

 

Як лікувати синдром дірявого кишечника?

Лікування синдрому дірявого кишківника — це дуже індивідуальне питання. Адже те, що корисно для однієї людини, не обов’язково підійде іншій. Тож, варто проконсультуватися з лікарем клініки Святого Даміана Цілителя та здати аналіз у Києві на синдром дірявого кишечника. На основі зібраного анамнезу та отриманих результатів аналізів лікар підбере комплексне лікування, що включає не лише прийом препаратів, а й коригування способу життя, фізичного навантаження, режиму сну, раціону харчування та застосування дієтичних добавок.

Добавки при синдромі дірявого кишечника

Окрім дотримання дієти при дірявому кишечнику, можна також покращити роботу кишківника за допомогою дієтичних добавок.

При лікуванні негерметичності кишківника важливу роль відіграють нутрицевтики, які не лише покращують травлення, але й захищають слизову оболонку кишківника від подальших пошкоджень. Ось деякі добавки, які вам може порекомендувати лікар функціональної медицини при синдром дірявого кишківника:

  • Пробіотики — ця добавка є ключовою для відновлення мікрофлори кишківника, адже вона сприяє зростанню корисних бактерій і витісняє шкідливі.
  • Травні ферменти (протеолітичні ферменти, ліпази, амілази), які необхідні для метаболізму білків, для перетравлення жирів і вуглеводів. Ця добавка запобігає пошкодженню стінки кишківник частково перетравленими частинками їжі та білками.
  • L-глютамін є невід’ємною частиною лікування негерметичного кишківника. Ця незамінна амінокислота має протизапальні властивості та відіграє ключову роль у відновленні та поліпшенні слизової оболонки кишківника. Завдяки своїм захисним властивостям, L-глютамін утворює захисний шар на стінках клітин, що робить їх стійкішими до подразників.
  • Корінь солодки — це адаптогенна рослина, яка сприяє балансу кортизолу та покращує секрецію шлункової кислоти. Корінь солодки сприяє природним механізмам захисту організму, які підтримують здоров’я слизової оболонки шлунка та дванадцятипалої кишки. Ця трава може бути особливо корисною для людей з синдром дірявого кишечника, спричиненим емоційним стресом, адже вона сприяє покращенню вироблення та метаболізму кортизолу.
  • Харчові волокна, які сприяють швидкості кишкового транзиту та цілісності епітелію кишечника та взагалі сприятливо впливають на кишковий барʼєр.
  • Колаген, який послаблює дисфункцію кишкового епітеліального бар’єру.

Якщо ви відчуваєте симптоми, які можуть вказувати на синдром дірявого кишечника, обовʼязково звертайтесь до інтегративного терапевта, вам призначать діагностику, яка дозволить більш точно встановити діагноз і лікар підбере ефективну дієту і терапію. 

 

 

Клініка Святого Даміана Цілителя