Старіння шкіри на рівні клітин: думка Андрія Примака

Усвідомте сучасні принципи старіння шкіри на клітинному рівні

 

Результатами найактуальніших досліджень у сфері старіння шкіри поділився лікар-терапевт вищої акредитаційної категорії, спеціаліст функціональної медицини, член Інституту функціональної медицини (США) Андрій Примак.

 

У статті ви зможете детально ознайомитися з 5 основними принципами старіння шкіри, які безпосередньо залежать від ультрафіолетового опромінення (УФО), гормонального фону і рівня глюкози в крові.

 

Ви дізнаєтесь, як саме організм допомагає зберегти природну красу під час сну та які процеси вимагають від вас повноцінного нічного відпочинку.

 

Які процеси зумовлюють старіння шкіри?

 

А.П.: Клітинний склад шкіри дуже різноманітний. Кератиноцити є короткоживучими клітинами, на відміну від них, довгоживучими клітинами, що швидко діляться є стовбурові клітини.

 

Ключовий механізм старіння полягає не в зниженні кількості стовбурових клітин, а в зниженні їхньої функціональної активності. Це може бути обумовлено накопиченням продуктів глікування, оксидативним ушкодженням рецепторного апарату, порушенням структури позаклітинного матриксу, який у нормі дозволяє рухатися стовбуровій клітині.

Причини зниження активності стовбурових клітин?

А.П.: Причини зниження активності стовбурових клітин співзвучні із загальними принципами старіння:

  • Оксидативний стрес

У процесі УФО, токсичних впливів в організмі накопичується велика кількість вільних радикалів, які здатні пошкоджувати білкові структури, а саме рецепторний апарат стовбурової клітини, що призводить до порушення їхньої функціональної активності.

У фібробластах під дією зовнішніх факторів відбувається карбонілізація білків. У такому разі, наприклад, порушується робота білків, які брали участь у синтез колагену

  • Утворення поперечних зв’язків

Під дією процесів глікування синтезуються поперечні зшивки між нитками колагену і еластину, між структурами волокна колагену.

“Глікування – процес приєднання до білка вуглеводних структур, таких як глюкози, фруктоза”

Процес глікування позаклітинного матриксу порушує роботу фібробластів. Шкіра втрачає свою міцність, еластичність, гідратацію.

  • Зниження активності мітохондрій

95% енергії у клітині виробляється у мітохондріях. Якщо порушується їхня робота, то фібробласт не отримує достатньої енергії для синтезу колагену.

  • Порушення роботи гормонів

Дискоординація гормонів призводить до старіння шкіри. Зниження концентрації статевих гормонів порушує роботу фібробластів. Іншим не менш важливим гормоном є мелатонін, який у великій кількості синтезується у шкірі та захищає від УФО, стимулює експресію генів, які відповідають за детоксикаційну функцію. Не варто забувати про гормони стресу: найбільш чутливим до них є синтез гіалуронової кислоти.

«Малі та високі дози кортизолу знижують синтез фібробластів.»

  • Аутофагія

Дослідження показують, що з часом клітинна здатність аутофагії не знижується, але кількість матеріалу для утилізації перевищує цю здатність, як наслідок накопичується ліпофусцин.

«Ліпофусцинсвітлокоричневий пігмент, продукт метаболізму, що містить залізо

Як сон пов’язаний із молодістю та красою шкіри?

А.П.:Під час сну відбуваються ключові моменти відновлення шкіри:

  • пік секреції мелатоніну в шишкоподібній залозі стимулює експресію генів, які відповідають за антиоксидантну детоксикаційну функцію, синтез сиртуїнів, пов’язаних із довголіттям;

«Сиртуїни, послаблюючи дію NF-κB, пригнічує клітинне старіння

  • зниження рівня гормону стресу, зупиняються катаболічні процеси, тому фібробласти розпочинають свою активну роботу;
  • зниження вироблення інсуліну. Відомо, що порушення сну супроводжується розвитком інсулінорезистентності.

«Гіперінсулінеміянебезпечний фактор старіння

Краса та здоров’я – ці два поняття завжди йдуть поряд. Щоб виглядати молодо та привабливо, перш за все, треба бути у прекрасному фізичному, емоційному та духовному стані. По можливості уникайте стресових ситуацій і частіше усміхайтеся.

Щоденна турбота про своє здоров’я на довгі роки забезпечить привабливість та молодість.