Зв’язок мелатоніну зі сном

Без сну страждають багато аспектів нашого здоров’я. Ми можемо бачити разючі зміни в нашому мозку та нашій здатності вчитися, у нашій серцево-судинній системі та нашому імунному здоров’ї. Відомий дослідник сну з Каліфорнійського університету в Берклі доктор Метт Вокер нагадує нам, що нестача сну може прискорювати старіння нашого тіла на десятки років.

Його дослідження показали, що один епізод безсонної депривації сну погіршує наше навчання на 40% – по ступеням (gradewise), це різниця між A та F. Він вказує на те, що у лікарнях спостерігається зростання кількості пацієнтів із серцево-судинними захворюваннями на 24% відразу після весни, коли відбувається перехід на літній час (коли ми втрачаємо годину сну) та відповідне зниження на 21% восени, коли ми повертаємо цю годину сну. Одна ніч укороченого сну (4 години) може знизити активність природних клітин-кілерів нашої імунної системи на 70%.

Чому ми бачимо такі разючі ефекти від сну? Багато з цих ефектів можуть бути пов’язані з нашими добовими (циркадними) ритмами та роллю мелатоніну.

Мелатонін – це гормон, що виробляється шишкоподібною залозою нашого мозку. Наш організм виробляє мелатонін з амінокислоти триптофану, що міститься у нашому раціоні. За допомогою вітамінів групи B (фолієва кислота та B6) наші тіла перетворюють триптофан на серотонін, нейромедіатор, пов’язаний з настроєм, а потім серотонін може бути додатково перероблений на мелатонін.

Вплив світла на наші очі блокує сигнал нашого мозку про виробництво мелатоніну, тому мелатонін і світло є найважливішими сигналами часу для наших природних циркадних годинників. Тому не дивно, що нестача світла протягом дня або занадто багато світла (наприклад, електроніка та кімнатне освітлення) протягом дня можуть порушити наш цикл сну/неспання.

Синє світло найсильніше пригнічує наше власне виробництво мелатоніну, і, на жаль, деякі наші улюблені пристрої (телевізори, комп’ютерні екрани, телефони) випромінюють досить багато синього світла. Дослідники показали, що блокування синього світла шляхом носіння лінз бурштинового кольору за дві години до сну протягом одного тижня може запобігти пригніченню мелатоніну та покращити сон у людей, які мали з ним проблеми.

Але мелатонін важливий не тільки для сну. Наприклад, він позитивно впливає як на наші швидкі (вроджені), так і більш повільні (адаптивні) імунні відповіді. Мелатонін впливає майже на кожну клітину нашої імунної системи, і погіршення сну з віком, і імунні відповіді, ймовірно, пов’язані. Коли ми думаємо про наш імунітет, ми також повинні подумати про те, скільки ми спимо і про пов’язаний зі сном мелатонін.

Деяким людям є сенс приймати мелатонін для покращення сну. Мелатонін безпечний при короткочасному застосуванні. Він ефективно допомагає людям засипати, і за науковими фізіологічними показниками ефект виявляється сильнішим, ніж за нашими суб’єктивними самооцінками, а це означає, що ви можете не до кінця оцінити його ефективність. Схоже, що мелатонін не впливає на якість сну, наше сприйняття проблеми зі сном чи нічне неспання. В одному науковому огляді пропонується поєднувати мелатонін із когнітивно-поведінковою терапією безсоння (КПТ-I) для досягнення найкращих результатів.

Як кажуть лікарі: “Сон, це не розкіш. Сон – це незаперечна біологічна необхідність”! 

https://blog.metagenics.com/post/2021/04/02/the-melatonin-sleep-connection/