Тестостерон і естроген: ознаки гормонального дисбалансу у чоловіків

У більшості випадків, коли мова заходить про естроген, то чоловіче здоровʼя не є першим, з чим асоціюється дана тема. Вважається, що цей гормон є важливим лише для жінок, а чоловікам потрібно турбуватися про тестостерон. Проте реальність трішки інакша, а тому і жінкам, і чоловікам необхідні обидва гормони для правильного функціонування організму. Головною задачею людини є підтримка балансу естрогену та тестостерону з врахуванням власної статі. Пропонуємо поговорити детальніше про роль естрогену безпосередньо в чоловічому здоровʼї, оскільки гормональні проблеми у чоловіків зустрічаються також дуже часто.

Роль тестостерону та естрогену у чоловічому здоровʼї

Тестостерон і естроген — це гормони, які в першу чергу відповідають за контроль сексуальних функцій та репродуктивного здоровʼя людини, а також навіть настрій чоловіка.

Ці два гормони не є протилежними один одному, оскільки між ними є складніший взаємозвʼязок. Тестостерон вважається чоловічим статевим гормоном, тому він є основою статевого розвитку чоловіків. Гормон відповідає за появу деяких мускульних характеристик — ріст волосся на тілі та обличчі, збільшення мʼязової маси тощо.

Естроген у чоловіків також є дуже важливим, оскільки відповідає за чоловічий статевий розвиток та загальне здоровʼя. Цей гормон відіграє одну з головних ролей у підтримці правильного та здорового функціонування чоловічого організму, зокрема за роботу:

Зазвичай, чоловічий естроген продукується в результаті розпаду гормону тестостерону ферментом ароматазою. Вона присутня в яєчках, мозку та надниркових залозах.

Симптоми та причини гормонального дисбалансу у чоловіків

Симптоми високого рівня естрогену ідентичні як і для низького рівня даного гормону. Зокрема гормональний дисбаланс у чоловіків може супроводжуватися:

  • низькою кількістю сперматозоїдів, безпліддям;
  • гінекомастією (збільшенням залозистої тканини грудей) — за умови збільшення рівня естрогену;
  • низьким лібідо;
  • імпотенцією;
  • підвищеною втомлюваністю;
  • депресією та тривожним станом;
  • втратою волосся;
  • остеопорозом.

Такі симптоми підвищення естрогену дуже часто зустрічаються у чоловіків, які стикаються з гормональним дисбалансом з різних причин. Однією з головних причин дисбалансу гормонів у чоловіків є гіпогонадизм, тобто нездатність чоловічих яєчок виробляти достатню кількість тестостерону. Саме цей патологічний стан може призвести до загального гормонального дисбалансу.

У медицині виділяють два типи гіпогонадизму у чоловіків:

  1. Первинний. Цей різновид вказує на те, що першопричина криється безпосередньо у чоловічих яєчках, тому вони не можуть виробляти достатню кількість гормону.
  2. Вторинний. Цей тип гіпогонадизму вказує на те, що проблема знаходиться у мозку, в гіпофізі або гіпоталамусі, що сигналізує органу про необхідність виробляти тестостерон.

Обидва різновиди гіпогонадизму можуть бути спричинені вродженою патологією або бути набутими. Дуже часто такий патологічний стан розвивається внаслідок перенесеної чоловіком травми або інфекції. Крім того, природний процес старіння також може стати причиною гормонального дисбалансу.

До інших причин гормонального дисбалансу у чоловіків можна віднести:

  • ожиріння або понаднормове збільшення ваги;
  • стрес;
  • прийом лікарських препаратів (нейролептиків, антибіотиків).

Симптоми підвищеного естрогену має вивчати лікар, який проведе діагностику організму пацієнта для визначення точної причини гормонального дисбалансу та далі працювати саме з причиною порушення. 

Якщо ви стикнулись з подібними симптомами, записуйтесь на консультацію до наших лікарів інтегративної медицини., щоб знайти причину порушення і усунути її. 

 

 

Наслідки гормонального дисбалансу та особливості лікування

Відсутність лікування цього патологічного стану може призвести до небезпечних наслідків. Чоловіки з ознаками низького рівня естрогену, тестостерону і відсутністю необхідного лікування мають підвищений ризик розвитку:

  1. цукрового діабету;
  2. інсульту;
  3. раку простати;
  4. захворювань серцево-судинної системи.

Це означає, що як тільки проявилися симптоми низького рівня естрогену, потрібно невідкладно звернутися до лікаря для проведення діагностики та лікування захворювання. Існує кілька ефективних методів стабілізувати гормональний фон — прийом гормоназамісних препаратів та дієтичних добавок, зміна способу життя та комбінована терапія, яка заснована на всіх озвучених способах. Без регулярних фізичних навантажень, різноманітного харчування та нутрицевтичної підтримки позбутися гормонального дисбалансу буде складно. Комплексний підхід до зміцнення власного здоровʼя та підтримки балансу гормонів в організмі дозволить профілактувати велику кількість різноманітних супутніх захворювань.

В Клініці Святого Даміана Цілителя лікарі можуть запропонувати здати горомальні тести для виявлення дисбалансів: 

  • Endo Select – Salivary — це проби слини для дослідження рівня естрадіолу, естрону, естріолу, прогестерону і тестостерону, а також кортизолу і дегідроепіандростерону (DHEA). Отримані результати можуть застосовуватись для виявлення порушень, які сприяють виникненню симптомів менопаузи та андропаузи, а також різних системних порушень.

    Дисбаланс естрадіолу, естрону, естріолу, прогестерону та тестостерону може викликати симптоми андропаузи — передчасне старіння шкіри, припливи, зниження лібідо, погіршення памʼяті. Також їх дисбаланс може провокувати розвиток ряду серцево-судинних захворювань та онкології.

    За результатами діагностики лікар зможе підібрати ефективне не гормональне лікування чи, при необхідності, гормонозамісну терапію.

  • Male Hormones Plus — це дослідження рівня тестостерону, мелатоніну, кортизолу, дегідроепіандростерону (DHEA). Він відрізняється від стандартних ормональних тестів тим, що проби слини беруться 4 рази за 24 години — вранці, опівдні, ввечері та опівночі, що дає можливість оцінити рівень гормонів у різний час доби.

    Дисбаланс цих гормонів може бути повʼязаний з репродуктивними і статевими розладами, остеопорозом, депресією, хронічною втомою, рядом серцево-судинних хвороб, передчасним старінням.

  • DNA Oestrogen досліджує 11 генів, які беруть участь у біосинтезі і метаболізмі естрогену та I і II фазі детоксикації. 

 

 

Терапія при гормональному дисбалансі чоловіків

Щоб комплексно вплинути та збалансувати гормональний фон, необхідно внести ряд змін у свою дієту і спосіб життя. 

Для відновлення балансу рівня естрогену необхідно: 

  • Обовʼязково додайте щоденну фізичну активність у свій розпорядок дня, навіть 30-хвилинного тренування у поєднанні кардіовправ і силового навантаження буде достатньо. 
  • Обмежте споживання продуктів, які містять багато насичених жирів
  • Додайте в раціон більше овочів, які прискорюють метаболізм естрогену (наприклад, броколі і брюссельську капусту). 
  • Замініть каву на зелений чай, він містить поліфенольні антиоксиданти. які здатні зв’язуватися з рецепторами естрогену та впливати на ендогенні естрогени
  • Обмежте використання шампунів, кондиціонерів, дезодорантів та лосьйонів, які містять парабени, оскільки вони можуть працювати як екзогенні естрогени.
  • Не зберігайте їжу у поліетиленовому пакуванні або пластикових контейнерах. Пластик може містити, хімічні речовини, які поглинаються їжею та діють в організмі як естрогени. 
  • Нормалізуйте свій режим сну, у якому наявний сон не менше 8 годин з темній кімнаті без додаткового освітлення. 

Якщо ви спостерігаєте за собою якісь з симптомів дисбалансу тестостерону і естрогену, наприклад: 

  1. хронічна втома; 
  2. зниження концентрації уваги; 
  3. різкий набір чи втрата ваги; 
  4. зростання грудей; 
  5. еректильна дисфункція, зниження лібідо, безплідність; 
  6. втрата волосся; 
  7. різкі зміни настрою. 

Обовʼязково звертайтесь на консультацію до лікаря! Лікар визначить причину порушення гормонального фону і складе план лікування.
На гормональну систему може впливати також загострення хронічних захворювань, перенесені інфекційні захворювання, генетичні схильності, незбалансоване харчування, дефіцити поживних речовин. Тому дуже важливо комплексно підходити у лікуванні таких порушень. 

У лікуванні може бути застосоване не гормональні засоби, нутрицевтики, імуностимулятори, гормонозаміщуюча терапія. Необхідні засоби визначає тільки лікар, який ознайомлений з усією історією пацієнта.