Варикоз / Варикозне розширення вен: причини, симптоми, методи лікування та профілактики

Варикозне розширення вен — це хронічна системна патологія, яка розвивається на фоні дисфункції клапанів, що контролюють потік крові. Якщо ці клапани не закриваються належним чином, кров накопичується у поверхневих венах, які поступово розтягуються, втрачаючи пружність та міцність. Варикозні вени вузлуваті, звивисті та темно-синього кольору. Судинні зірочки схожі на варикозні вени, але менші й розташовані ближче до поверхні шкіри. Вони мають червоний або синій колір і можуть виглядати як гілки дерев або павутиння. Варикоз може виникнути у будь-якій частині тіла, але найчастіше зустрічається на ногах.

Дослідження показують, що варикозна хвороба відзначається у 32% жінок та 40% чоловіків старше 18 років. Також вагітність збільшує ризик появи варикозу у жінок на 82%. Варикозне розширення вен часто діагностується у людей середньої вікової групи та похилого віку.

Лікування варикозного розширення вен та судинних зірочок проводиться не лише з косметичних причин. Варикозна хвороба вен може викликати багато проблем зі здоров’ям, таких як кровотеча, утворення тромбів, венозна екзема, руйнування шкіри та виразка.

Причини варикозного розширення вен

Розвитку варикозного розширення вен нижніх кінцівок сприяє низка факторів. Головні з них — клапанна недостатність та спадковість.

Розглянемо основні причини чому виникає варикоз:

  • Зайва вага. Чим більше в людини зайвих кілограмів, тим більше навантаження на венозну систему. Згодом вени перестають справлятися з таким тиском. В результаті виникає застій крові та розвивається варикозна хвороба нижніх кінцівок.
  • Вагітність. В цей час в організмі жінки відбуваються гормональні зміни, збільшується маса тіла, внутрішньочеревний тиск та об’єм циркулюючої крові. Це призводить до порушення відтоку, спричиняє розтягнення стінок вен та зміни в роботі клапанного апарату, що провокує виникнення варикозу у вагітних. Після пологів діаметр розширених вен зменшується, але не завжди повертається у первісний стан. За наступних вагітностей ризик розвитку варикозу вен на ногах зростає.
  • Вік. Зазвичай від варикозного расширения вен страждають люди після 50 років. Чим старша людина, тим більше зношуються венозні клапани, при цьому процеси відновлення сповільнюються.
  • Спадковість. Схильність до певних особливостей венозної системи може передаватися у спадок. Гени, які впливають на венозну функцію, можуть відігравати важливу роль у розвитку таких захворювань, як варикозне розширення вен, тромбози.

Варикоз вен розвивається швидше, якщо є додаткові фактори ризику (дефіцит фізичних вправ, куріння, попередні глибокі тромби). Тривале стояння чи сидіння є однією з причин виникнення варикозного розширення вен.

Симптоми варикозного розширення вен

Крім зовнішнього вигляду, варикоз на ногах іноді може викликати й інші симптоми, зокрема:

Симптоми варикозу посилюються надвечір, особливо після довгого сидіння або стояння.

Ускладнення варикозного розширення вен нижніх кінцівок

Варикозні вени можуть спричинити низку ускладнень, серед інших:

  • Кровотеча.
  • Шкірні висипання, такі як екзема.
  • Виразки, загоєння яких може зайняти багато часу.
  • Утворення тромбів у венах (тромбофлебіт), яке може виникнути близько до шкіри (тромбоз поверхневих вен) або глибше у ногах (тромбоз глибоких вен).

Тяжка варикозна хвороба вен нижніх кінцівок може зрештою викликати довгостроковий набряк, який може призвести до більш серйозних проблем зі шкірою та сполучною тканиною.

 

 

Як лікувати варикозне розширення вен?

Для лікування варикозної хвороби використовуються такі методи:

  • Склеротерапія. Це найбільш поширений метод лікування варикозу. У варикозні вени вводять сіль (фізіологічний розчин) чи хімічний розчин, який змушує вену спазмуватися. З часом стінки цієї вени зростаються, і вона більше не може переносити кров.
  • Ехосклеротерапія. Якщо проблемну вену візуально не видно, для лікування варикозу лікар може використати ультразвуковий апарат, який направляє голку у потрібне місце. Цей варіант підходить для пацієнтів з варикозним розширенням вен, судинними зірочками, які не піддаються лікуванню стандартними ін’єкціями, виразками на ногах, іншими ускладненнями варикозної хвороби, такими як пігментація та екзема.
  • Термічна абляція. Для лікування варикозу ніг на уражені вени впливають лазерним променем або радіохвилями, що створює високу температуру. Під дією тепла стінки вени склеюються, і вона перестає проводити кров. Таким чином, кровообіг перенаправляється по здорових венах.
  • Вилучення вен. Великі поверхневі варикозні вени зазвичай лікуються хірургічним шляхом.
  • Мікрофлебектомія. Це малоінвазивний хірургічний метод, який передбачає видалення варикозних вен через мікроскопічні розрізи на шкірі, що не потребують накладання швів.

Вибір методу лікування залежить від ступеня варикозу, історії хвороби конкретного пацієнта, його віку та загального стану здоров’я. Під час лікування та профілактики варикозного розширення вен також враховуються індивідуальні ознаки та симптоми захворювання, реакція організму на терапію, процедури, наявність хронічних патологій.

Причина варикозного розширення вен — це те, що обовʼязково потрібно виявити для ефективного лікування.

 

 

Профілактика варикозного розширення вен

Якщо ви помітили варикозну сітку на своєму тілі, ви можете вжити деяких заходів, щоб попередити її перетікання в більш серйозну форму захворювання:

  • Намагайтеся підтримувати здорову вагу. Збалансоване харчування та нормалізація ваги призводять до зменшення навантаження на судини.
  • По можливості частіше підіймайте ноги вгору. Якщо вам потрібно довго сидіти або стояти, згинання ніг час від часу допоможе підтримувати циркуляцію крові. Якщо у вас варикоз початкової стадії, підняття ніг допоможе зменшити набряк і полегшити інші симптоми.
  • Регулярно займайтеся спортом, наприклад бігом або ходьбою, щоб покращити кровообіг у нижніх кінцівках. Помірне фізичне навантаження та відпочинок з піднятими ногами покращують вільне просування крові по судинах та допомагають уникнути варикозу ніг.
  • Носіть компресійні панчохи. Вони здавлюють вени й запобігають застою крові. Компресійні панчохи можуть бути ефективними тільки якщо їх носити щодня.
  • Не схрещуйте ноги, сидячи.
  • Щоб уникнути застою крові в ногах, регулярно змінюйте положення тіла. Особливо важливо не сидіти і не стояти тривалий період.
  • Для зменшення запалення при варикозі включіть до раціону більше продуктів, багатих на клітковину, таких як фрукти, овочі та цільнозернові.
  • Вживання достатньої кількості рідини покращує циркуляцію крові у венах і допомагає уникнути згущення крові та такого діагнозу, як варикозне розширення вен на ногах.

Якщо ви будете дотримуватися цих порад, то не тільки знизите ймовірність виникнення перших ознак варикозу, а й попередите розвиток серйозних ускладнень. Основне правило: легше запобігти виникненню варикозу, ніж лікувати його! Якщо ж ви помітили варикозні зірочки, зверніться до наших лікарів. Вони проведуть необхідні діагностичні дослідження для визначення причини варикозу.

Базуючись на отриманих даних, та з урахуванням вашого стану здоров’я, способу життя та харчових звичок, вони складуть програму лікування, яка включає фізичні навантаження при варикозі, зміни дієти та способу життя.

Наші інтегративні лікарі розкажуть, що не можна робити при варикозі та допоможуть усунути першопричину цього захворювання. Вони нададуть рекомендації і запропонують ефективні засоби від варикозу.

 

 

Цей блог має інформаційний характер, створений з метою надання загальної інформації та не призначений для діагностики, лікування або надання медичних рекомендацій. Будь ласка, проконсультуйтеся з лікарем щодо будь-яких питань, пов’язаних зі здоров’ям.