Виявлення дефіцитів вітамінів і мінералів

Мікронутрієнти відіграють ключову роль у підтримці нашого здоров’я та благополуччя. Вони підтримують функції нашого організму, включаючи метаболізм, імунну та когнітивну системи. Згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, дефіциту вітамінів та мінералів — глобальна проблема, яка торкається понад 2 мільярдів людей. Ці дефіцити можуть мати далекосяжні наслідки, включаючи затримку фізичного розвитку, ослаблення захисних сил організму та підвищену вразливість до інфекцій. Аналізи на дефіцит вітамінів допоможуть виявити та усунути індивідуальні прогалини у харчуванні.

Що таке тестування мікронутрієнтів?

Тестування на мікронутрієнти дозволяє оцінити рівень основних вітамінів та мінералів в організмі людини. Він дає цінну інформацію про нестачу вітамінів, їхній надлишок або дисбаланс поживних речовин, допомагаючи лікарям розробляти індивідуальні рекомендації щодо харчування та прийому нутрицевтиків.

В нашій клініці є можливість здати тестів на дефіцит вітамінів НутрЕвал.

NutrEval FMV від Genova, який оцінює понад 125 біомаркерів, надаючи інформацію про потребу організму у 40 поживних речовинах. Тест виходить за рамки виміру статичних рівнів поживних речовин та оцінює функціональні аспекти, надаючи інформацію про те, як поживні речовини використовуються у біохімічних шляхах організму. Він включає маркери, пов’язані з метаболізмом, детоксикацією та травною функцією, пропонуючи повніше розуміння загального стану здоров’я.

Дефіцит мікронутрієнтів становить значний ризик розвитку хронічних захворювань. Використання тестування мікронутрієнтів NutrEval є корисним для комплексної оцінки дефіциту або підвищеної потреби у певних мікронутрієнтах. Цей діагностичний інструмент дозволяє лікарям створювати персональні протоколи харчування та добавок. Виявляючи дефіцити на ранній стадії, персоналізовані втручання не тільки сприяють лікуванню проблем зі здоров’ям, але й можуть запобігти майбутнім ускладненням.

Усунення дефіциту поживних речовин за допомогою дієти та добавок

Дієта відіграє основну роль в корекції дефіциту поживних речовин, виступаючи як основний та ефективний засіб усунення дисбалансу. Регулярно включаючи у свій раціон продукти, багаті на необхідні поживні речовини, можна збільшити споживання вітамінів і мінералів, яких не вистачає. 

Для людей, які виявили нестачу мікроелементів в організмі за допомогою тестування, об’єм споживання певних продуктів може бути збільшено з метою усунення дисбалансу. Нижче наведено джерела продуктів для деяких з найбільш поширених дефіцитів в організмі.

Дефіцит заліза

Залізо має вирішальне значення для таких функцій, як транспортування кисню, вироблення енергії та синтез ДНК. Залізо присутнє в раціоні у двох основних формах: гемоване та негемоване залізо. Найбагатші джерела гемового заліза в раціоні — це м’ясо та морепродукти. Негемове залізо міститься у таких продуктах, як горіхи, боби, овочі та збагачені зернові продукти. 

Симптомами дефіциту заліза є

  • постійна втома, 
  • блідість шкіри, 
  • задишка, больові відчуття в грудях і тахікардія,
  • слабкість, 
  • головокружіння і головний біль,
  • відчуття холоду в руках і ногах,
  • ламкі нігті,
  • зниження апетиту.

На ранніх стадіях симптоми можуть бути дуже слабкими і непомітними, але з часом, коли організм все більше відчуватиме нестачу заліза, вони стануть більш інтенсивними та виразними.

Коли запаси заліза в організмі виснажуються, це може призвести до дефіциту еритроцитів, що проявляється у вигляді залізодефіцитної анемії.

Більш схильні до дефіциту заліза жінки репродуктивного віку, вагітні, ті, хто дотримується веганської і вегетаріанської дієти.

Які продукти містять залізо? Отримати залізо можна, вживаючи яловичину, птицю,  морепродукти, квасолю, сочевицю, горох і шпинат, горіхи, родзинки. Також можна примати залізо в добавках при дефіциті цього мінерала.

Дефіцит вітаміна А

У раціоні є дві основні форми вітаміну А: ретиноїди (готовий вітамін А) і каротиноїди (провітамін А). Організм може перетворювати певні каротиноїди, такі як бета-каротин, в активний вітамін А.

 

Вітамін А важливий для підтримки здорового зору, імунної функції та підтримки здоров’я шкіри. Вітамін А у формі ретиноїдів міститься у продуктах тваринного походження, включаючи молочні продукти, яйця, рибу та печінку. Каротиноїди містяться в рослинних продуктах, таких як морква, батат, гарбуз, абрикоси та манго. Крім цього вітамін А купити можна у комплексних вітамінних добавках.

Симптомами дефіциту вітаміну А є сухість та лущення шкіри, ламкість нігтів та втрата природного блиску нігтьових пластин. Крім того, вітамін А дефіцит проявляється у сухості очей, втраті прозорості рогової оболонки та гостроти зору.

Дефіцит йоду

Без йоду щитоподібна залоза не зможе виробляти гормони, необхідні для нормального функціонування організму. Тому важливо включати до раціону продукти, багаті на йод, такі як йодована сіль, риба, морські водорості, морепродукти та молочні продукти (йогурт, молоко, сир), яйця.

При споживанні йоду менше 10-20 мікрограмів на добу настає йододефіцит, який часто призводить до розвитку гіпотиреозу. Це стан, який часто проявляється збільшенням щитоподібної залози — зобом. Зоб є найчастішим раннім симптомом дефіциту йоду.

У вагітних жінок дефіцит йоду може спричинити серйозні неврологічні порушення у плода та затримку його фізичного розвитку.

Хто у групі ризику дефіциту йоду? Це:

  • люди, які не вживають йодовану сіль
  • вагітні жінки, адже під час вагітності потреба у йоді збільшується, але жінки можуть вживати менше йоду, ніж вимагає організм, навіть за відсутності явних ознак його нестачі;
  • вегани та люди, які дотримуються різних варіантів вегетаріанства з обмеженням або виключенням молочних продуктів, морепродуктів і яєць, а також люди з алергією або непереносимістю продуктів, що містять йод;
  • мешканці географічних зон з йододефіцитними ґрунтами.

Для людей, які знаходяться у групі ризику, для уникнення дефіциту йоду, необхідно вживати дієтичні добавки з йодом.

Дефіцит фолієвої кислоти

Фолієва кислота, вітамін групи В, відіграє ключову роль у репродуктивному здоров’ї жінок. Саме тому пренатальні вітаміни містять підвищену дозу цього вітаміну.

Фолієва кислота сприяє нормальному росту та розвитку клітин організму і допомагає запобігти розвитку вроджених вад нервової трубки у плода. 

Дефіцит фолієвої кислоти в організмі може негативно вплинути на процес кровотворення та спричинити порушення формування нервової системи у ембріона.

Серед симптомів дефіциту фолієвої кислоти можна виділити хронічну втому, підвищену збудливість і дратівливість, розлади травлення, зміни слизової оболонки язика.

Жінки, які планують вагітність або вже вагітні, повинні щоденно отримувати не менше 400 мікрограмів фолієвої кислоти, щоб забезпечити здоровий розвиток майбутньої дитини.

Попри те, що фолат міститься в багатьох продуктах, його засвоєння з їжі є менш ефективним порівняно з фолатом у добавках.

До продуктів з високим вмістом фолієвої кислоти належать бобові, горіхи, насіння, цільнозернові вироби, яйця та темнолисті овочі.

Вітамін В12

Вітамін B12, необхідний для функціонування нервової системи, синтезу ДНК та утворення еритроцитів. 

Найкращими джерелами вітаміну В12 є продукти тваринного походження, такі як яловичина, морепродукти, риба, молоко, йогурт, сир і яйця.

Дефіцит вітаміну В12 симптоми:

  • Постійна втома, слабкість.
  • Бліда шкіра.
  • Прискорене серцебиття.
  • Втрата апетиту.
  • Безпричинна втрата ваги.
  • Погіршення пам’яті та когнітивні порушення.
  • Дискомфорт у роті та на язиці.
  • Відчуття поколювання, печіння або оніміння в руках і ногах.
  • Проблеми з координацією.
  • Анемія.

Основні причини дефіциту вітаміну В12 є порушення його засвоєння внаслідок захворювань шлунково-кишкового тракту, дефіцит внутрішнього фактора (характерний для перніціозної анемії), хірургічні втручання та прийом деяких лікарських засобів, виключення з раціону продуктів тваринного походження.

Дефіцит вітаміну B12 може вимигати зміни раціону чи вживання добавок з вітаміном В12.

Дефіцит вітаміну Д

Вітамін D сприяє нормальній мінералізації кісток, а також регулює імунну, нервово-м’язову функцію та метаболізм глюкози. Вітамін D може вироблятися ендогенно, коли ультрафіолетові промені сонця контактують зі шкірою.

Недостатня кількість вітаміну D призводить до ослаблення кісток, роблячи їх більш схильними до переломів.

Основні причини дефіциту вітаміну Д:

  • Недостатній вплив сонячного світла на шкіру. Перебування в закритих приміщеннях протягом усього дня, а також використання засобів з SPF провокує дефіцит вітаміну D.
  • Недостатнє надходження корисних речовини в організм людини разом з їжею. Джерела вітаміну D в їжі — це жирні сорти риби (лосось, сардина, оселедець, сом), жовтки яєць, твердий сир, олія печінки тріски, лісові гриби. Обмежене споживання цих продуктів здатне викликати дефіцит вітаміну Д у жінок та чоловіків.
  • Захворювання органів травлення також провокують дефіцит вітаміну Д, симптоми якого проявляються у порушенні процесів надходження та подальшого перетравлення жирів. Приклади — панкреатит, печінкова недостатність, целіакія, запальні патології кишківника.
  • Пігмент меланін, який надає шкірі темного кольору, зменшує здатність шкіри синтезувати вітамін D під впливом ультрафіолетового випромінювання, викликаючи дефіцит вітаміну Д у дорослих і дітей з темною шкірою.

Крім того, однією з причин розвитку дефіциту вітаміну Д є ожиріння. Зайва вага викликає депонування (накопичення) вітаміну в підшкірно-жировому шарі. В результаті він стає недоступним і не надходить у центральний кровотік. Тому людям з надмірною вагою потрібно більше вітаміну D, ніж тим, хто має нормальну вагу.

Симптоми дефіциту вітаміну Д:

  • Слабкість.
  • Втрата апетиту, нудота.
  • Запори/діарея.
  • Різкі болі у суглобах.
  • Головні та м’язові болі.
  • Підвищення артеріального тиску.
  • Судоми.
  • Уповільнення пульсу.
  • Утруднення дихання.
  • Розвиток остеопорозу.
  • Демінералізація кісткової тканини.

Дефіцит вітаміну С

Вітамін С — це природний антиоксидант, необхідний для засвоєння заліза, нормального кровообігу, відновлення тканин, синтезу білка-колагену та підтримки імунітету.

При дефіциті вітаміну С симптоми авітамінозу наростають досить швидко. Вони проявляються вже через 4-5 тижнів:

  • Виникає застій крові у капілярах. Вітамін С дефіцит призводить до руйнування судинних стінок.
  • Навіть від незначних ушкоджень на тілі утворюються синці.
  • Відбуваються крововиливи у м’язи. Виникає біль під час ходьби. Недостатність вітаміну С провокує порушення засвоєння заліза, що своєю чергою призводить до анемії. Цей стан супроводжується слабкістю, занепадом сил, погіршенням апетиту та схильністю до інфекційних хвороб.
  • При правильній гігієні ротової порожнини утворюються набряки і почервоніння ясен, також ясна можуть кровоточити. 

Нестача вітаміна С провокує старіння шкіри, появу зморшок, випадіння волосся.

Щоб усунути нестачу вітаміну С в організмі, потрібно щодня вживати продукти багаті вітаміном С — ківі, болгарський перець, цитрусові, шпинат, волоські горіхи, відвар шипшини, чорну смородину, капусту, у тому числі квашена.

Дефіцит кальцію

Кальцій є основним будівельним матеріалом для кісток і відіграє ключову роль у передачі нервових імпульсів та скороченні м’язів. Коли в організмі дуже мало кальцію, можуть з’явитися такі симптоми, як втома, оніміння і поколювання в пальцях, а також порушення серцевого ритму, погіршення стану зубів і пародонтоз, біль, скутість і спазм мʼязів, судоми.

Перші ознаки дефіциту кальцію часто бувають настільки слабкими, що їх легко пропустити. Але нестача кальцію в організмі може призвести до серйозних проблем із кістковою системою, таких як остеопороз, який характеризується підвищеною крихкістю кісток і схильністю до переломів.

Щоб забезпечити організм необхідною кількістю кальцію, варто включити в раціон продукти, серед яких: 

  1. Молочні продукти, такі як молоко, йогурт і сир, є традиційними та найпоширенішими джерелами кальцію в харчуванні більшості людей.
  2. Консервовані сардини та лосось з кістками є відмінним джерелом кальцію, оскільки кістки цих риб багаті на цей мінерал.
  3. Зелені листові овочі, таких як капуста та броколі, також містять кальцій.
  4. Зернові продукти, такі як хліб, макарони та каші, містять невелику кількість кальцію, але через регулярне споживання вони все ж таки можуть додати його до загального раціону.

Існують групи людей, які мають підвищений ризик дефіциту кальцію через особливості їхнього раціону або фізіологічні особливості: 

  • В період менопаузи організм жінки втрачає здатність ефективно засвоювати і утримувати кальцій, що підвищує ризик розвитку остеопорозу і переломів.
  • Для людей, які з різних причин відмовляються від молочних продуктів, важливо знайти альтернативні джерела кальцію, щоб запобігти його дефіциту в організмі. Існують різноманітні альтернативи, багаті на кальцій: молочні продукти без лактози, риба з кістками, листові овочі, тофу, злаки та кальцієві добавки.

Дефіцит калію

Завдяки калію наше серце б’ється рівномірно, нерви передають сигнали, м’язи скорочуються, а клітини отримують все необхідне для життя і позбавляються від шкідливих речовин.

Завдяки достатньому споживанню калію можна частково компенсувати підвищення тиску, спричинене великою кількістю солі в раціоні.

Калій міститься в таких продуктах як:

  • Зелені листові овочі, наприклад, шпинат і салат.
  • Виноград, ожина.
  • Овочі: морква і картопля, гарбуз, помідори, броколі.
  • Фрукти: апельсини, грейпфрути, банани.
  • Сухофрукти: курага, чорнослив, родзинки.
  • Бобові: сочевиця, квасоля, соєві боби.
  • Молочні продукти: молоко і йогурт.
  • Нутрицевтики з калієм.

Дефіцит калію є серйозною проблемою, оскільки він може спричинити підвищення артеріального тиску, зменшення мінеральної щільності кісток і підвищення ризику утворення каменів у нирках.

Такі стани, як тривала діарея, блювота, зловживання проносними засобами, а також деякі медичні процедури (наприклад, діаліз) можуть призвести до значної втрати калію з організму і, як наслідок, до розвитку гіпокаліємії.

Дефіцит магнію

Магній є кофактором більш ніж 300 ферментів і відіграє незамінну роль у таких важливих процесах, як виробництво енергії, передача нервових імпульсів та м’язові скорочення. Магній сприяє стабілізації серцевого ритму та покращенню загального стану серцево-судинної системи.

Попри різноманітність продуктів, що містять магній, його засвоєння організмом є індивідуальним і зазвичай не перевищує 30-40% від спожитої кількості, тому іноді необхідно ще додатково приймати добавки з магнієм. Продукти з високим вмістом харчових волокон, як правило, є хорошим джерелом магнію. Зелені листові овочі, бобові, горіхи, насіння та цільнозернові є відмінними джерелами магнію.

Нестача магнію є глобальною проблемою здоров’я, що торкається людей різного віку, статі та з різних регіонів світу.

Ранні ознаки дефіциту магнію включають загальну слабкість, втрату апетиту, нудоту та блювання. З прогресуванням дефіциту можуть розвинутися неврологічні симптоми, такі як оніміння, поколювання, м’язові спазми та аномальні рухи, а також аритмія та порушення когнітивних функцій.

Фактори, що призводять до зниження рівня магнію в організмі:

  • Недостатнє надходження магнію з їжею.
  • Хвороби шлунка і кишківника, цукровий діабет 2 типу.
  • Прийом деяких медичних препаратів.
  • Тривалий стрес.

Як зрозуміти яких вітамінів не вистачає організму?

Якщо ви помітили погіршення стану волосся та нігтьових пластин, у вас з’явилися сонливість, ви швидко втомлюєтесь навіть після незначних навантажень і ви гірше спите, варто пройти аналіз на дефіцити вітамінів. Наші лікарі спланують необхідні діагностичні дослідження, які дадуть можливість точно визначити, яких мікроелементів не вистачає.

Базуючись на отриманих даних, та з урахуванням стану здоров’я, харчових звичок, рівня дефіциту та потенційної взаємодії з ліками, які ви приймаєте, наші лікарі порекомендують відповідну добавку. Це дозволить оперативно усунути дефіцит мікроелементів.

Лікарі Клініки Святого Даміана Цілителя визначать, чого не вистачає в організмі та призначать курс терапії, спрямований на підтримку оптимального самопочуття, профілактику захворювань та усунення нестачі мінералів в організмі.