Відновлюємось у 2021 році після COVID-19

Потрясіння, які пройшли за останні 1,5 роки, безумовно залишили слід на кожному з нас. Після того, як світ охопили новини про COVID-19, який швидко переріс у глобальну пандемію. З огляду на безпрецедентність подій країни ввели суворі заходи ізоляції, які змінили наше життя. Разом із відчутними негативними ефектами на економіку, неможливістю проведення масових заходів та подорожей також мають місце когнітивні та емоційні розлади.

Необхідно відзначити, що хоч би якою мірою вас не торкнулися події цього року, ви пережили часи кризи та потрясінь. У зв’язку з цим важливо розуміти, що таке травма і як ви можете підтримати своє тіло та мозок, щоб впоратися з нею та відновитися.

Визначення травми

Подія стає травмуючою, коли вона пригнічує нервову систему людини, знижує стресостійкість і механізми подолання, стаючи нестерпною для мозку та емоцій.

З цієї причини величезна невизначеність, створена COVID-19, є колективною травмою, яку цього року зазнала більшість людей на планеті. Тут наша нервова система розхитувалась у спробах розібратися з тим, із чим раніше не стикалася.

Як ви почували себе останній рік?

З біохімічної точки зору, коли мозок стикається з травмою, він активує реакцію “бий або біжи” (симпатична нервова система), щоб спробувати обробити подію. Ця відповідь повністю зосереджена на забезпеченні організму ресурсами для боротьби чи втечі від загрози, руху крові та енергії до серця, кінцівок і легень та відведення їх від мозку, травних та репродуктивних органів. Отже, наша здатність у режимі боротьби чи втечі інтерпретувати складні емоції, мову, думки та загальне сприйняття фактично зменшується.

Тому, якщо в період пандемії у вас були моменти стресу, занепокоєння, відсутності мотивації, пригніченості, збентеження, розсіяності чи забудькуватості, знайте, що все це нормально і очікувано в цих обставинах.

Крім цього, наша нервова система може перейти в іншу стадію, яка називається реакцією «гальмування», коли вона перестає намагатися боротися чи тікати і натомість намагається обдурити чи заплутати загрозу, застигаючи на місці. На емоційному рівні це може виявлятися як почуття відстороненості, заціпеніння, виснаження та/або дисоціації. Отже, якщо ви відчули щось із цих симптомів, це теж нормально і є результатом того, що ваш мозок шукає механізм подолання.

Повернення до звичного стану

Як тільки ми усвідомлюємо, що загроза чи травма пройшли, нервова система працює, щоб пройти через ці стресові реакції та повернутися до так званого режиму «відпочинку та перетравлення» (парасимпатична нервова система). Тут мозок активний, але не напружений і дозволяє виконувати всі нормальні та корисні для здоров’я функції в організмі.

Тому наша мета – допомогти організму повернутися до вихідного рівня, коли він зможе почати ефективно обробляти травму, підвищити стійкість та рухатися вперед.

Відпускаємо травму

Ось п’ять рекомендацій, які слід взяти до уваги, щоб розпочати цей процес:

  • Основні принципи здорового способу життя приносять величезну користь у цей період, оскільки вони допомагають підтримувати тіло енергійним та збалансованим. Зосередьтеся на споживанні великої кількості білка та корисних жирів, щоб стабілізувати рівень цукру в крові, переконайтеся, що ви спите як мінімум сім годин на добу, щодня рухайтеся (по можливості на природі) та уникайте надмірного споживання цукру, не наділеного поживними речовинами, а також кофеїну та алкоголю.
  • Приймайте нутрицевтики для підвищення стійкості до стресів. Стрес та/або травма, що триває, можуть викликати негативні зміни в структурі та функціях частин мозку, що з часом призведе до зниження опірності. Було доведено, що нутрицевтики, такі як магній, куркума та шафран, борються з цими змінами, захищаючи та відновлюючи тканини мозку.
  • Консультації з психологом або психотерапевтом може допомогти вам безпечно впоратися з травмою, яку ви пережили, та надати вам інструменти для лікування.
  • Виділіть час, щоб просто прислухатися до тих емоцій, які ви відчуваєте. Це може дуже допомогти вам обробити та відпустити їх. Просто опишіть відчуття чи відчуття емоції, без активації розуму.
  • Побудьте у тиші. Розслаблення та глибокі вдихи під час медитації заспокоюють перевантажену нервову систему, допомагаючи вам повернутися до вихідного стану. Виконання цих вправ природі може мати додаткові переваги під час зняття стресу.

Крім того, для ефективної боротьби з надмірними стресовими впливами ми рекомендуємо звернутися за підтримкою до практикуючого фахівця в галузі функціональної медицини або привентивної медицини, який зможе оцінити ваш ресурс здоров’я та розробити індивідуальні програми корекції виявлених порушень з використанням нутрицевтиків, дієт та модифікації способу життя, які допоможуть вашій нервовій системі відновити життєстійкість.