Хронічний панкреатит

Панкреатит — це запальне захворювання підшлункової залози, яке поступово призводить до заміщення функціональних клітин фіброзною тканиною, внаслідок чого орган стає нездатним виконувати свою роботу.

Підшлункова залоза — це маленький орган позаду шлунка в лівому підребер’ї, якому організм доручив велику місію. Адже ця залоза виконує таку важливу для життєдіяльності роботу як:

  1. екзокринна функція (виділення панкреатичних ферментів і перетравлювання їжі);
  2. ендокринна функція (секреція таких гормонів як інсулін та глюкагон).

Як і печінка, підшлункова залоза — це дуже життєздатний орган. Навіть при ураженні до 90% тканини вона продовжуватиме працювати. Однак це зовсім не означає, що ми маємо право доводити цю сумлінну трудівницю до значного ураження. Вона сильна, але тендітна і потребує нашої турботи, бо її клітини не відновлюються. 

Команда лікарів Клініки Святого Даміана Цілителя знає, як правильно діагностувати й зупинити прогресування хронічного панкреатиту, тож має все, щоб професійно вам допомогти.

Чому виникає хронічний панкреатит?

Основні причини розвитку хронічного запального процесу в підшлунковій залозі — це:

  •  зловживання алкоголем (60-70% випадків);
  • порушення обміну речовин;
  • захворювання печінки та жовчовивідних шляхів;
  • гостра вірусна інфекція (епідемічний паротит, гепатити В і С);
  • аутоімунні захворювання;
  • травматичні ушкодження живота (після ДТП, поранень);
  • неякісне й незбалансоване харчування. 

Де болить при панкреатиті?

Оскільки біль при панкреатиті — головний симптом, важливо знайти особливості його виникнення та перебігу:

  • біль виникає у верхній частині живота (частіше ліворуч);
  • має різну інтенсивність, але здебільшого це сильний біль, який вимагає приймання знеболювальних препаратів і виклику «швидкої допомоги»;
  • може оперізувати весь поперек і віддавати у спину, грудну клітку чи ліву руку;
  • здатен тривати годинами;
  • здебільшого больові відчуття з’являються через 30-40 хвилин після рясного прийому їжі або вживання алкоголю, але взагалі можуть з’явитися в будь-який час;
  • окрім панкреатиту з вираженим больовим синдромом, в 10-15% випадків також зустрічається латентний панкреатит без болю (при наявності аутоімунного захворювання або в період вагітності);

До другої групи характерних симптомів панкреатиту належать розлади травлення — це: 

  • діарея, здуття живота, метеоризм, поганий апетит і втрата ваги;
  • пронос при панкреатиті супроводжується таким явищем як стеаторея (калові маси відрізняються сірим кольором, містять неперетравлені залишки їжі та краплі жиру через неможливість його засвоїти);
  • внаслідок хронічного панкреатиту також виникають болі в кістках та суглобах, суха шкіра, ламке волосся, тому що через порушене травлення погано засвоюються поживні речовини (зокрема, жиророзчинні вітаміни та кальцій).

Якщо ви відчуваєте якісь з описаних симптомів, обовʼязково зверніться за консультацією до лікаря, адже рання діагностика і лікування принесуть кращі результати. 

 

 

Чим небезпечний хронічний панкреатит?

Якщо відсутні правильна діагностика та своєчасне лікування, можливий розвиток наступних ускладнень:

  • механічна жовтяниця;
  • інтоксикаційний синдром;
  • формування псевдокіст підшлункової залози (які можуть тромбувати панкреатичні протоки й нагноюватися, викликаючи асцит і навіть перитоніт);
  • до найбільш загрозливих ускладнень належить розвиток таких захворювань як цукровий діабет, цироз печінки, панкреонекроз та рак підшлункової залози.

Як діагностувати хронічний панкреатит?

Комплексний підхід наших лікарів до організму пацієнта дозволяє виявити важливі фактори ризику та простежити вплив інших органів на підшлункову залозу. В межах 2-годинної консультації ми оцінюємо харчування, фізичного здоров’я, генетичні схильності, стресове і токсичне навантаження.

Найбільш інформативними методами діагностики хронічного панкреатиту є МРТ, КТ підшлункової залози та копрограма калу (аналіз калу на панкреатичну еластазу, трипсин і хімотрипсин).

 

 

Що можна їсти при панкреатиті?

Лікувальна дієта при панкреатиті має ключове значення, адже від роботи підшлункової залози залежить і робота печінки, а разом ці два органи забезпечують перетравлення їжі. Щоб не спричинити загострення, не викликати біль та розлади травлення, потрібно дотримуватись таких правил:

  • харчування при панкреатиті повинно бути дрібним — це 4-6 невеликих порцій на день;
  • температура страв дуже важлива, оптимальною є тепла їжа, занадто гаряча або холодна неприпустима;
  • їжа має бути легкою і поживною, щоденний раціон включає нежирну рибу (хек, минтай, лящ, судак, сибас), нежирне м’ясо (курка, індичка, телятина), нежирні молочні продукти, печені овочі та фрукти (яблуко, гарбуз, кабачки), каші на воді, сухе печиво і підсушений хліб;
  • з меню необхідно вилучити жирну, гостру та смажену їжу, а також продукти з подразнюючим ефектом (цибуля, часник, сало, щавель, редис, консервація, тістечка, шоколад, міцна кава та чай, какао, газовані напої).

Як лікувати хронічний панкреатит?

З метою лікування панкреатиту лікарі нашої клініки використовують можливості інтегративної медицини, які включають:

  1. усунення індивідуальних причин панкреатиту і корекція способу життя;
  2. профілактика загострення хронічного панкреатиту (дотримання дієти та режиму харчування);
  3. нутритивна підтримка організму індивідуально підібраними добавками;
  4. зменшення запального процесу та больового синдрому за допомогою медикаментозної терапії (панкреатичні ферменти, протизапальні засоби, спазмолітики);
  5. лікування супутніх захворювань, які спільно з іншими факторами сприяють прогресуванню панкреатиту (жовчнокам’яна хвороба, гепатит, цукровий діабет).

Самолікування може бути небезпечним, тому обовʼязково консультуйтесь із лікарем щодо стратегії лікування. 

 

 

Панкреатит — складне захворювання, що потребує всебічного підходу до діагностики та лікування. Інтегративна медицина дозволяє загальмувати запальний процес в підшлунковій залозі та досягти стійкої ремісії шляхом цілісного впливу на організм.