Хронічний холецистит

Що таке хронічний холецистит? Хронічний холецистит — це запальне захворювання жовчного міхура, яке проявляється почервонінням і набряком. Основна причина цього стану — накопичення травного соку (жовчі), у жовчному міхурі. Цей процес відбувається, коли жовч не може природним шляхом покинути жовчний міхур через блокування жовчних проток. 

Жовч — це рідина, що виробляється печінкою, яка містить суміш жовчних кислот, пігментів (наприклад, білірубіну), холестерину та неорганічних солей. Цей складний розчин відіграє важливу роль у процесі травлення. Жовч відіграє ключову роль у процесі перетравлення жирів, розщеплюючи їх на дрібніші частинки, які потім можуть бути засвоєні організмом. Крім того, жовч сприяє всмоктуванню жиророзчинних вітамінів A, D, E і K.

Жовчний міхур є маленьким органом, розташованим під печінкою. Він виконує важливу функцію зберігання жовчі, яку печінка виробляє для полегшення травлення.

Зазвичай жовч витікає з жовчного і потрапляє до тонкого кишківника, де вона бере участь у перетравленні жирів. Але якщо відтік жовчі блокується, вона починає накопичуватися в жовчному міхурі, викликаючи його запалення. Це може призводити до розвитку інфекції та серйозних ускладнень, якщо не вжити заходів для лікування хронічного холециститу у стадії загострення.

Ознаки хронічного холециститу

Існують дві форми холециститу: гострий і хронічний. Загострення хронічного холециститу з’являється раптово і супроводжується інтенсивними симптомами, тоді як хронічний холецистит характеризується тривалим запаленням, яке може мати менш виражену симптоматику, але з часом призводить до серйозних пошкоджень жовчного міхура. Симптоми хронічного холециститу: нудота, здуття живота, порушення травлення, гіркота в роті та можливе періодичне підвищення температури. 

Де болить при хронічному холециститі? Тупий біль виникає у правому підребер’ї, особливо після їжі.

 

 

Причини хронічного холециститу та фактори ризику

Однією з головних причин холециститу хронічного є жовчнокам’яна хвороба. Ознаки хронічного холециститу у дорослих з’являються, коли жовчні камені, які утворюються з жовчі, блокують жовчні протоки, через що жовч не може витікати з жовчного міхура, що й призводить до запалення та  набряку стінки жовчного міхура.

Статистичні дані свідчать, що від 10 до 20% населення світу протягом життя відчувають симптоми, пов’язані з утворенням каменів у жовчному міхурі.

До основних при хронічному холециститі факторів ризику належать:

  1. Жіноча стать — жінки частіше страждають на жовчнокам’яну хворобу, що, своєю чергою, підвищує ризик розвитку холециститу. Естроген, жіночий статевий гормон, може сприяти утворенню каменів у жовчному міхурі. Він підвищує рівень холестерину в жовчі та зменшує скорочення жовчного міхура, що створює умови для утворення каменів. Тому у жінок репродуктивного віку та тих, хто приймає гормональні контрацептиви, ризик появи каменів в жовчному міхурі вдвічі вищий, ніж у чоловіків.
  2. Ожиріння — надмірна вага може сприяти підвищенню рівня холестерину в жовчі, що веде до утворення каменів.
  3. Швидка втрата ваги — раптове схуднення може змінити баланс речовин у жовчі, що сприяє утворенню каменів.
  4. Вагітність — під час вагітності відбуваються гормональні зміни та вони можуть впливати на жовчний міхур.
  5. Похилий вік — хронічний холецистит у людей похилого віку виникає частіше і вони у групі ризику.
  6. Хронічні захворювання — діабет та інші хронічні хвороби збільшують ризик появи каменів у жовчному міхурі. Це пов’язано з тим, що при таких захворюваннях часто порушується робота нервів, які керують скороченнями жовчного міхура.
  7. Дієта з високим вмістом насичених жирів — холестеринові камені, що складаються в основному з холестерину, є найпоширенішою формою жовчних каменів.
  8. Наявність захворювань жовчного міхура серед родичів — спадковість відіграє важливу роль у розвитку жовчнокам’яної хвороби. Якщо хтось із близьких родичів мав цю хворобу, у вас більше шансів захворіти.

Окрім жовчних каменів, причиною холециститу можуть бути бактеріальні інфекції в системі жовчовивідних шляхів, пухлини в підшлунковій залозі або печінці, знижене кровопостачання жовчного міхура (особливо у людей з діабетом) і так званий «сладж жовчного міхура» — густий матеріал, який накопичується у жовчному міхурі, зазвичай у вагітних жінок або людей, які стрімко втратили вагу.

Хронічний холецистит: симптоми

Коли виникає гострий хронічний холецистит напад зазвичай триває 2-3 дні та супроводжується такими симптомами:

  • Інтенсивний біль у верхній частині живота, в його правому боці, який може посилюватися при глибокому вдиху та поширюватися на спину або під праву лопатку.
  • Нудота і блювання.
  • Лихоманка, яка свідчить про наявність інфекції.
  • Пожовтіння очей і шкіри (жовтяниця) через порушення відтоку жовчі.
  • Рідкі та світлі випорожнення.
  • Здуття живота.

Симптоматика може бути схожою на інші захворювання, тому при їх появі слід негайно звертатися до лікаря для встановлення правильного діагнозу.

 

 

Хронічний холецистит: діагностика

Щоб підтвердити наявність холециститу, лікарі проводять ретельне обстеження. Перш за все, перевіряється історія хвороби пацієнта та проводиться фізичний огляд. Серед лабораторних тестів наступні:

  • Загальний аналіз крові — дозволяє виявити підвищену кількість лейкоцитів, що свідчить про інфекцію.
  • Функціональні проби печінки — допомагають визначити, чи правильно працює печінка, оскільки її функція може бути порушена при проблемах із жовчними шляхами.
  • Функціональні тести підшлункової залози — завдяки цим аналізам можна визначити, чи є перешкоди в шляху відтоку ферментів підшлункової залози.
  • Essential Estrogens™ FMV — розгорнутий аналіз естрогенів в сечі дозволяє оцінити рівні естрогенів в організмі, що важливо для діагностики хронічного холециститу. Адже жінки, через підвищену кількість естрогену, частіше стикаються з жовчнокам’яною хворобою, бо естрогени впливають на рівень холестерину в жовчі та функціонування жовчного міхура.
  • УЗД — дозволяє візуалізувати жовчний міхур та інші органи за допомогою ультразвукових хвиль.
  • Комп’ютерна томографія — дає детальні зображення внутрішніх органів та жовчних проток.

Крім цього, лікар може призначити аналізи на дослідження рівню холестерину, ліпідну панель та інші.

Перш ніж визначитися чим лікувати хронічний холецистит потрібно здати всі необхідні аналізи.

 

 

Хронічний холецистит: терапія

Чим лікувати хронічний холецистит без каменів? При діагностуванні хронічного безкам’яного холециститу пацієнт все одно потребує терапії. Основне лікування хронічного холециститу спрямоване на те, щоб зняти запалення жовчного міхура та усунути першопричину його виникнення. Виявивши причину проблеми, можна сконцентрувати всі зусилля на її усуненні.

При холециститі хронічному лікування лікар функціональної медицини в першу чергу запропонує без хірургічного втручання, якщо в цьому немає нагальної потреби. У деяких випадках може бути необхідним проведення операції — видалення жовчного міхура (холецистектомія).

Безопераційна терапія може впливати на: 

Харчування

Здоров’я жовчного міхура значною мірою залежить від того, що ви їсте. Сучасна дієта, багата жирами та холестерином, може негативно впливати на цей орган. Щоб підтримувати жовчний міхур у здоровому стані, варто віддати перевагу харчуванню з низьким вмістом жиру та високим вмістом клітковини.

Фізичну активність

Фізичні вправи стимулюють рухливість органів травлення, зокрема сприяють кращому відтоку жовчі з жовчного міхура. Також фізичні вправи — це ефективний спосіб боротьби з ожирінням та порушенням обміну речовин, які часто супроводжують захворювання жовчного міхура.

Нутрицевтичну підтримку

Лікар може рекомендувати ряд дієтичних добавок, які підтримають і зміцнять здоровʼя жовчного міхура.

Артишок є потужним засобом для підтримки здоров’я печінки, сприяючи зниженню ваги, холестерину та нормалізації інших важливих показників.

Розторопша допомагає підтримувати нормальну функцію печінки та жовчного міхура. Добавки з розторопшею допомагають зменшити запалення в печінці та жовчному міхурі, покращує обмін речовин і знижує рівень жиру в печінці. Завдяки своїм протизапальним і антифіброзним властивостям, розторопша допомагає відновити пошкоджені тканини.

Зважаючи на те, що жовчний міхур бере участь у процесі всмоктування жиророзчинних вітамінів, може виникнути потреба в корекції вітамінного балансу. Якщо жовчний міхур не працює правильно, організм не може ефективно розщеплювати жири, що ускладнює засвоєння жиророзчинних вітамінів A, D, E і K.

 

 

Якщо лікування при хронічному холециститі не відбувається належним чином, це може призвести до розвитку ускладнень, що характеризуються постійним запаленням жовчного міхура. У таких випадках стінки жовчного міхура рубцюються, орган зменшується в розмірах і поступово втрачає свою здатність зберігати жовч.

Профілактика та спосіб життя

Щоб зменшити ризик розвитку холециститу, важливо підтримувати здоровий спосіб життя та дотримуватися таких рекомендацій:

  • Контролювати вагу та уникати раптової втрати або набору ваги.
  • Дотримуватися збалансованої дієти при хронічному холециститі з низьким вмістом жиру та холестерину — правильне харчування при хронічному холециститі дуже важливе.
  • Меню при хронічному холециститі повинно містити достатню кількість клітковини, яка допомагає запобігти утворенню жовчних каменів.
  • Підтримувати фізичну активність для зниження ризику ожиріння та стимуляції відтоку жовчі.

Проблеми з жовчним міхуром можна детально дослідити за допомогою сучасних методів діагностики. Це дозволяє точно встановити причину захворювання та підібрати індивідуальний план лікування. Функціональна медицина пропонує комплексний підхід до відновлення здоров’я жовчного міхура, який включає корекцію харчування, зміну способу життя, нутрицевтичну підтримку і при необхідності, медикаментозну терапію.

 

 

Цей блог створений з метою надання загальної інформації та не призначений для діагностики, лікування або надання медичних рекомендацій. Перед прийняттям будь-яких рішень, пов’язаних зі здоров’ям, проконсультуйтеся з лікарем.