Хто рано встає тому Бог дає! Ранок чи вечір? Коли більш корисно займатись фізичними вправами?

       В процесі нашої клінічної практики  пацієнти, іноді, нас питають – коли більш корисно займатись фізичними вправами?  Відповідь на це питання  дають вчені США, які опублікували дослідження, яке чітко вказує на правильну відповідь[1].  Дослідники вивчали 2 групи людей: людей з раннім та пізнім хронотипом. Люди з раннім хронотипом прокидаються раніше та більш фізично активні в першій половині дня, на відміну від осіб з пізнім хронотипом. Попередніми дослідженнями було встановлено, що ранній хронотип людей пов’язаний з більшою  фізичною активністю на протязі дня, має менший ризик розвитку серцево-судинних захворювань, більш низький рівень тригліцеридів, С-реактивного протеїну та більш високий рівень ЛПВП[2]. Також дослідники встановили, що особи з раннім хронотипом мають кращу чутливість до інсуліну  та більш високу інсулін залежну утилізацію глюкозі, що є маркером метаболічної гнучкості[3].  Однак механізм цих змін був невідомий. 

Американські вчені довели, що люди з раннім хронотипом мають більш високий VO2max (маркер функціональної активності мітохондрій), більш високу ступінь окислення жирів в стані спокою, та під час фізичних навантажень та більш високий рівень  неоксидативної утилізації глюкози.  Також у людей з пізнім хронотипом відмічений більш високий рівень продукції глюкози печінкою (підвищення активності глюконеогенезу), та більш висока концентрація аланіну та лактату крові, які являють собою сировину для продукції глюкози в процессі глюконеогенезу.

Таким чином, з наведеного вище, можна зробити висновок, що краще займатись фізичними навантаженнями в першій половині дня, особливо для хворих на метаболічний синдром або цукровий діабет 2 типу.


[1] Experimental Physiology. 2022;1–10.

[2] Translational Research, 242, 79–92.

[3] Nutrients, 13(5), 1708.