Як лікувати псоріаз

Псоріаз — це хронічне аутоімунне захворювання, яке викликає запалення в організмі та накопичення клітин на поверхні шкіри, що призводить до почервоніння, лущення та свербежу.

Як виглядає псоріаз на початку

Прискорене зростання клітин шкіри є наслідком гіперактивної імунної системи. Зазвичай клітини шкіри проходять цикл росту та відлущення протягом місяця. При псоріазі цей процес значно прискорюється. Нові клітини шкіри виробляються протягом декількох днів, а не тижнів. Їх надлишки накопичуються на поверхні шкіри та викликають перші прояви псоріазу товсті сріблясті лусочки та червоні запалені ділянки, які можуть свербіти, боліти, а іноді навіть кровоточити.

Псоріаз на тілі може з’явитися в будь-якому місці. Найчастіше буває псоріаз на шкірі голови, на ліктях, колінах і нігтях.

Псоріаз, окрім ураження шкіри, може викликати запалення в інших органах та тканинах організму. Хвороба псоріаз не є заразною й у різних людей має різний ступінь тяжкості.

Також у частини людей, які мають псоріаз, може розвиватись також  псоріатичний артрит.

Види псоріазу

  1. Бляшковий псоріаз найпоширеніший вид, який вражає 80% хворих. Він характеризується піднятими, запаленими, сверблячими, болючими червоними ділянками шкіри зі сріблясто-білими лусочками. Найчастіше буває бляшковий псоріаз на голові, колінах, ліктях, пупку та попереку.
  2. Інверсний псоріаз вражає близько 25% хворих. Симптоми псоріазу цього виду запалені темно-червоні або потемнілі ділянки шкіри. Він розвивається у шкірних складках, таких як пахви, під грудьми, сідниці, між ногами. 
  3. Каплеподібний псоріаз на нозі, руці та тулубі вражає 8% людей і характеризується невеликими круглими плямами без кольору.
  4. Пустульозний псоріаз, симптоми якого білі гнійні пустули, оточені запаленою шкірою, можуть з’являтися на деяких частинах тіла, найчастіше на руках і ногах, або покривати більшу частину тіла. На цей вид припадає близько 3% усіх випадків.
  5. Еритродермічний псиоріаз найбільш рідкісний і потенційно небезпечний вид псоріазу. Він викликає інтенсивне знебарвлення шкіри, що робить її ніби спаленою, і осипання шкіри великими шарами. Інші симптоми під час спалаху сильний свербіж і біль, прискорене серцебиття, лихоманка, зневоднення. Псоріаз на пальцях рук характеризується зміною нігтів.

Псоріаз: причини

Усі фактори розвитку псоріазу до кінця не вивчені. Вважається, що це розлад імунної системи. Т-клітини, які борються з інфекцією, проникають у шкіру та помилково атакують здорові клітини шкіри. Вони стимулюють проліферацію кератиноцитів основного типу клітин, які знаходяться у зовнішньому шарі шкіри. Порушення обміну кератиноцитів призводить до того, що клітини епідермісу не виділяють ліпіди, і відбувається лущення шкіри. У запуску цієї імунної відповіді відіграють певну роль як генетика, так і подразники навколишнього середовища.

Якщо в сім’ї людини є випадки захворювання на псоріаз, вона має вищий ризик його розвитку завдяки наявності HLA-Cw6 специфічного генетичного маркера, який найбільше пов’язаний зі сприйнятливістю до псоріазу.

Інші поширені причини псоріазу: 

  • перенесене чи наявне інфекційне захворювання, 
  • стресові ситуації,
  • холодна та суха погода, 
  • пошкодження шкіри, 
  • надлишкова вага,
  • куріння, 
  • зловживання алкоголем, 
  • прийом деяких ліків, зокрема кортикостероїдів, та їх швидка відміна.

Вплив кишківника на псоріаз

Суттєвим фактором впливу є раціон, що, своєю чергою, впливає на здоров’я кишківника. Якщо людина вживає багато оброблених харчових продуктів, цукру, алкоголю і відмовляється від продуктів, багатих поживними речовинами, це зумовлює розвиток псоріазу.

Ключовим центром активності імунної системи є кишківник. У ньому міститься різноманітний набір мікроорганізмів, які називаються кишковою мікробіотою. Деякі з цих бактерій можуть впливати на імунні реакції та викликати запалення в організмі. У кишківнику імунні клітини взаємодіють із кишковою мікробіотою, активно стимулюючи імунні відповіді. Порушення взаємодії травної та імунної систем призводить до дисбалансу мікробіоти кишківника або збою в імунній регуляції організму, що активує імунні клітини це початкова стадія псоріазу. 

Склад кишкової мікробіоти у людей з псоріазом може відрізнятися від складу у людей, які не страждають на це захворювання.

Виявлено також міцний зв’язок між роботою кишечника, тим, як починається псоріаз, і тяжкістю перебігу цього захворювання надалі. Дослідження показують, що різноманітність кишкової мікробіоти у пацієнтів з важким псоріазом була нижчою, ніж у пацієнтів з легким перебігом захворювання.

Підвищена кишкова проникність (дірява кишка) дозволяє шкідливим речовинам проникнути у кров, викликаючи імунні реакції. Це сприяє системному запаленню, що проявляється як псоріаз.

Хвороби, схожі на псоріаз

Існують захворювання, що мають симптоми, подібні до псоріазу, тому їх часто приймають за цей дерматологічний стан:

  1. екзема;
  2. себорейний дерматит нагадує псоріаз голови через червоні плями на шкірі голови;
  3. червоний плаский лишай теж провокує утворення висипань, які червоніють і сильно лущаться;
  4. грибкові інфекції (стригучий лишай і подібні);
  5. рожевий лишай (жибера). Як і псоріаз, початок цієї хвороби викликає висипи, що червоніють і покриваються лусочками;
  6. контактний дерматит. Як і псоріаз на обличчі та тілі, контактний дерматит може викликати червоні висипання, що лущаться. Але це реакція на певний подразник чи алерген, із яким шкіра контактувала. Якщо подразник прибрати, висипання відразу зникають;
  7. склеродермія також викликає червоні висипи;
  8. кільцеподібна гранульома теж схожа на червоні висипання на шкірі, але проявляється у вигляді дуго- чи кільцеподібних висипів.

Діагностика псоріазу 

Оскільки лікування псоріазу суттєво відрізняється від лікування цих станів, засоби від псоріазу використовують інші. Звертайтесь в нашу Клініку Святого Даміана Цілителя для детальної діагностики псоріазу.

 

 

Аналіз на псоріаз здійснюється за такими ключовими напрямами, як:

  • дослідження тригерів навколишнього середовища та імунної системи шляхом імунологічного тестування харчових продуктів, патогенів і хімічних речовин;
  • перевірка бар’єрів імунної системи (кишковий, гематоенцефалічний, легеневий), щоб визначити, чи вони порушені. Бар’єрні системи мають бути здоровими, інакше імунну систему бомбардуватимуть антигени (імунні тригери) з навколишнього середовища. Наприклад, харчові білки, бактеріальні, вірусні та грибкові збудники, а також хімічні речовини;
  • фізіологічні біомаркери (запалення, здоров’я еритроцитів, стабільність рівня цукру в крові, фізіологія щитоподібної залози, рівні та баланс вітамінів, мінералів і незамінних жирних кислот), щоб побачити, чи є якась причина того, що імунна система може бути в стані дисрегуляції;
  • GI Effects — набір тестів для комплексного дослідження травного тракту;
  • DNA Skin — тест на визначення індивідуальної біохімії та генетичної спадковості. Він аналізує 18 генів, які пов’язані з такими ключовими метаболічними областями, як вироблення колагену, захист від окисного стресу та ультрафіолету, виникнення запалення тощо.

 

 

Як вилікувати псоріаз назавжди

Хоча класичні методи лікування, такі як місцеві креми та фармацевтичні ліки від псоріазу, можуть забезпечити тимчасове полегшення, вони не усувають основні причини захворювання.

Наш фахівець використовує сучасні методи лікування псоріазу, а саме — функціональний підхід. Це цілісний підхід до здоровʼя, який зосереджується на пошуку першопричини патологічного стану, а не просто на лікуванні симптомів.

З метою зменшення атаки імунної системи на шкіру, яка спричиняє псоріаз, лікування здійснюється згідно з індивідуальним планом (курс лікування псоріазу). При його розробці лікар враховує унікальні генетичні фактори, чинники навколишнього середовища, спосіб життя та раціон пацієнта.

Дієвий засіб від псоріазу — зміни в дієті. Відмова від алкоголю, глютену та молочних продуктів зменшує запалення в організмі. Що не можна їсти при псоріазі, так це рафіновані вуглеводи (хліб, макарони, фастфуд тощо), рафіновані рослинні олії, цукор, молочні продукти, глютен та деякі інші продукти. Також треба обмежити вживання алкоголю.

Дієта при псоріазі передбачає:

  • вживання органічних продуктів (свіжі фрукти та овочі, лосось, сардини, анчоуси, сирі та горіхи, насіння). Найкращий вплив буде мати протизапальна середземноморська дієта; 
  • прийом трав (розторопша, корінь кульбаби, куркумін, що допомагають печінці виводити токсини та переробляти поживні речовини);
  • додавання в їжу спецій (часник, орегано, імбир, розмарин, базилік, куркума), що роблять харчування при псоріазі різноманітним і посилюють обмін речовин;
  • вживання зеленого чаю;
  • використання дієтичних добавок, призначених лікарем. Вітаміни при псоріазі потрібно приймати для усунення дефіциту певних поживних речовин, зокрема вітаміну D, пробіотиків і омега-3 жирні кислот. Це знижує швидкість поділу клітин рогового шару, здійснює виражену протизапальну дію та сприяє місцевому імуномодулюючому процесу, зменшують важкість перебігу псоріазу та знижують ризик рецидиву.

Записуйтесь на консультацію в нашу клініку і лікар складе індивідуальний план діагностики і лікування псоріазу, у якому будуть враховані ваші персональні особливості — генетичну схильність, спосіб життя, дієту та інше.