Здоров’я кишечника

Як швидко реагує організм на зміни в раціоні харчування?

Несприятливі зміни в раціоні харчування вже через 2 тижні викликають появу в кишечнику маркерів, що схиляють до раку товстої кишки.

Американські вчені провели нові дослідження щодо впливу характеру харчування на ризик раку товстої кишки. Вони встановили, що ризик цього раку у Афророамериканців у 13 разів вищий, ніж у Африканців, і вирішили встановити роль харчування у збільшенні ризику.

Дослідники перевели Афроамерикаців на африканський тип харчування: низький рівень споживання жирів та високий рівень споживання клітковини, а Африканців перевели на Західний тип харчування з високим вмістом жирів та низьким вмістом клітковини. Біопсія слизової товстої кишки проводилася перед зміною в раціоні харчування та через 2 тижні.

Дослідження показало, що всього 2 тижні харчування зробили суттєві зміни у слизовій оболонці кишечника. У Африканців значно зросли маркери проліферації, запалення, що свідчить про збільшення ризику раку товстої кишки, а Афроамериканців африканський тип харчування значно поліпшив ці показники.

* NATURE COMMUNICATIONS, 6:6342.